Polska ma problem z eksportem do Chin [Mapa]

Pod względem eksportu do Chin Polska zajmuje dopiero 15. miejsce w Unii Europejskiej. Więcej w Państwie Środka sprzedają nie tylko Niemcy i Francja, ale także kraje naszego regionu - Węgry czy Czechy.

Chiński urząd statystyczny opublikował dane dotyczące handlu zagranicznego Państwa Środka w 2016 roku. Wartość polskiego eksportu spadła o 7,6% r/r i wyniosła 2,53 mld USD. Import wzrósł o 5,2% - do 15,09 mld USD. Wymiana handlowa zwiększyła się o 3,2% - do 17,6 mld USD. Licząc w juanach, eksport zmniejszył się o 1,6%, a eksport podskoczył o 11,8%.

Według danych GUS-u ok. 30% polskiego eksportu do Chin stanowi miedź, której ceny w 2016 r. utrzymywały się na niskim w porównaniu do poprzednich lat poziomie. Poprzedni rok przebiegał również pod znakiem umocnienia dolara.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Tymczasem inne kraje naszego regionu zwiększyły w ujęciu dolarowym sprzedaż za Murem - Węgry aż o 20,4%, Czesi o 6%, a Słowacy o 7,7%.

MKa

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~refleksja

Może warto sie zastanowić w tym miejscu i nie kupować chińskiego badziewia jeżeli jest inna opcja do wyboru

! Odpowiedz
1 5 ~kolo

Z tą działką do przeładunku pociągów do chin w łodzi to do końca nie tak , agencja mienia wojskowego miała wydzierzawic te ten miastu pod inwestycję , port przeladunkowy miejsca pracy , ale AMW z Bydgoszczy jednak nie wydzierzawila terenu miastu i dalej stoi teren i straszy powojskowymi budynkami i szczury mają się gdzie ganiac. Interes społeczny w postacji miejsc pracy i mozliwosci wysyłki naszych towarów do chin nie jest najwazniejszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 ~ajwaj

Ej tam - nic sie nie stalo Polacy, Wegrzy wlasnie powiedzieli, ze przez dziwaczne sankcje stracili 6 MLD $$$$, Polska pewnie 30 mld + rynek eksportu w czesci stracili na zawsze.

I po co zdobywac Chiny ? Komus sie nie spodobaja i znowu szlaban :)

! Odpowiedz
1 2 ~new

Jak byśmy się wzięli do roboty i zaczęli myśleć jak tu chinczykowi sprzedawać nasze dobre towary : żywność, meble, chemię itd - to byśmy lekko 20 mld USD mieli na eksporcie i kraj by ożył no i trzeba by było jeszcze sankcję na Rosję olać i mimo wszystko z nimi na boku handlować tak jak USA robi. A UE i tak by mało zrobiła bo to jej ostatnie chwile jako pseudo potęgi - tyle mówi człowiek biznesu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 2 ~xxx

Prosta odpowiedz - u nas sie mowi pod bublike a tak to nie ma komu realizowac planów. Z tym mamy problem głośno bleszczymy ale robić nie potrafimy.

! Odpowiedz
10 11 ~opty

....to efekt sprowadzania przez prywatnych handlarzy kontenerów taniego badziewia (np typu 4 złote 5 złotych ,badziewnych baterii łazienkowych,kłódek jednorazowego użytku,rozłażących się na szyciu ciuchów,przemakających butów itd itp itd itp), a w naszym poplatformerskim dobrobycie są na to kupcy.....

! Odpowiedz
7 8 ~asdf

Daruj sobie. Tak mogłeś/łaś mówić parę lat temu. Teraz Chiny idą też w jakość.
Inna sprawa, że to co teraz kupujemy mogło być na półce... w magazynie przez wiele lat.

! Odpowiedz
3 10 ~hehehe odpowiada ~asdf

no wlasnie, propaganda z lat 80. A Chinczyki sie smieja i wykupuja "rodzynki" technologiczne i strategiczne na swiecie....

! Odpowiedz
6 21 ~pirx

Wygląda na to, że że polski rząd nie jest zainteresowany współpracą z rządem Chin a całe to gadanie o eksporcie towarów do drugiej potęgi gospodarczej świata jest psu na budę. W czerwcu ub. roku Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej przybył z oficjalną wizytą do Polski. Podpisany 16 czerwca w Warszawie list intencyjny określa zakres i warunki współpracy z PKP CARGO. Przewodniczący ChRL przedstawił pomysł utworzenia nowego Jedwabnego Szlaku z Chin do Europy. Baza przeładunkowa miała powstać w okolicach Łodzi. Rozmowy dotyczące sprzedaży działki Chinom utknęły w tajemniczych okolicznościach po zatrudnieniu na stanowisku wiceministra spraw zagranicznych amerykanina który miał zajmować się dyplomacją ekonomiczną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 ~dzonny

laska 2.0

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil