REKLAMA

Polska i Słowenia maja podobne stanowiska ws. Wspólnej Polityki Rolnej

2017-10-24 14:52
publikacja
2017-10-24 14:52
Polska i Słowenia maja podobne stanowiska ws. Wspólnej Polityki Rolnej
Polska i Słowenia maja podobne stanowiska ws. Wspólnej Polityki Rolnej
fot. Ralf Hirschberger / / dpa

Stanowiska Polski i Słowenii w wielu kwestiach są zbliżone, np. w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, podwójnej jakości produktów czy relacji rolnik-przetwórca-handel - powiedział na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

We wtorek odbyły się rozmowy ministra Jurgiela z wicepremierem Słowenii i ministrem rolnictwa Dejanem Żidanem.

"Oba państwa stoją na stanowisku, że w związku z wyzwaniami, jakie stoją przed rolnikami, potrzebna jest silna, wsparta finansowo przyszła Wspólna Polityka Rolna" - powiedział na konferencji Żidan.

Jak mówił, rozmowa dotyczyła także własności ziemi rolnej. Powiedział, że w tej sprawie zgadza się z polskim ministrem, gdyż on również patrzy na ziemię jako na bogactwo, a nie jako na dobro rynkowe. Żidan zapewnił, że będzie w tej sprawie popierał Jurgiela m.in. na forum UE.

Żidan podziękował za poparcie w sprawie ustanowienia Światowego Dnia Pszczół. To słowacka inicjatywa, która w czerwcu zyskała poparcie wszystkich krajów. Dlaczego walczymy o pszczoły, bo każda trzecia łyżka pokarmu jest zależna od pszczół; pszczoły z powodu zmian klimatycznych i działań człowieka stają się gatunkiem zagrożonym - wyjaśnił wicepremier Słowenii.

"Spodziewamy się, że w grudniu tego roku na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbędzie się głosowanie w tej sprawie" - powiedział Żidan. Światowy Dzień Pszczół ma być odchudzony 20 maja.

Minister Jurgiel poinformował, że rozmowy dotyczyły także tzw. łańcucha żywnościowego, czyli relacji między producentem rolnym, przetwórcą i handlem. Mówił, że potrzebne są rozwiązania na szczeblu unijnym, które by eliminowały nieuczciwe relacje, szczególnie w handlu. Dodał, że w tym zakresie "Polska i Słowenia mają "wspólny język".

Poruszono też sprawę podwójnej jakości żywności i tu oba kraje się zgadzają, że "KE powinna ustalić zasady przeprowadzania kontroli w poszczególnych państwach, a następnie w prawie unijnym zabezpieczyć rozwiązania, które będą eliminowały takie praktyki". Chodzi o to, że niektóre firmy zachodnie sprzedają produkty po taką samą marką, ale ich składy różnią się na macierzystym rynku i na rynku krajów Europy środkowo-wschodniej.

Zdaniem Jurgiela jednak najważniejsza jest Wpólna Polityka Rolna. W listopadzie KE przedstawi projekt zmian w WPR po roku 2020. "Ważne jest byśmy wybrali te elementy wspólne, które będziemy wspierali. Naszym zadaniem jest to utrzymanie co najmniej takiego budżetu, jaki jest w obecnej perspektywie, utrzymanie I i II filara WPR i silnego zarządzania kryzysowego" - powiedział minister.

Żidan poinformował, że do Polski przyjechał z delegacją biznesową. Przedstawiciele biznesu w poniedziałek uczestniczyli w otwarciu nowej inwestycji słoweńskiej w Polsce, czyli Wytwórnia Octu i Musztardy w Parczewie (woj. lubelskie).

We wtorek odbyło się forum biznesu i spotkania be2be. W spotkaniu wzięli udział wicepremier Żidan i minister Jurgiel.

Jurgiel poinformował, że Polska słynie z produkcji żywności wysokiej jakości. W tym roku eksport produktów rolno-spożywczych z Polski może osiągnąć poziom 25 mld euro, dodatnie saldo ma wynieść ok. 7 mld euro.

Żidan zapewnił, że Polska jest ważnym partnerem handlowym dla Słowenii. W ubiegłym roku wymiana handlowa między oboma państwami wyniosła 1,5 mld euro, a w tym roku ma szanse osiągnąć poziom 2 mld euro.

Jeżeli chodzi o eksport ogółem, to Słowenia więcej eksportuje do Polski niż importuje. Natomiast w przypadku handlu żywnością, to Polska więcej sprzedaje w Słowenii swoich produktów niż kupuje ich z tego kraju.

W 2015 r. Polska wyeksportowała do Słowenii żywność o wartości 99,7 mln euro, w 2016 - za 107,5 mln euro, Import w tym czasie wyniósł odpowiednio 8,9 mln euro i 11,5 mln euro. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku Polska sprzedała w Słowenii produkty rolne o wartości 74,2 mln euro, a sprowadziła za 14,5 mln euro.

Polska eksportuje do Słowenii głównie papierosy, mięso, mleko wyroby czekoladowe i cukiernicze oraz wyroby spożywcze, sprowadza zaś przetwory spożywcze, ciasto i wyroby czekoladowe. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

edytor: Anna Mackiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki