REKLAMA

Polska emerytura dla obywateli Ukrainy. ZUS tłumaczy szczegóły

2022-10-06 07:00
publikacja
2022-10-06 07:00

Ukraińcy mieszkający i pracujący w Polsce będą mogli ubiegać się o emeryturę z ZUS. Ważna jest suma lat pracy, a więc 20 dla kobiet i 25 dla mężczyzn, oraz zatrudnienia i u nas i za wschodnią granicą. Wówczas przysługuje im najniższe polskie świadczenie. 

Polska emerytura dla obywateli Ukrainy. ZUS tłumaczy szczegóły
Polska emerytura dla obywateli Ukrainy. ZUS tłumaczy szczegóły
fot. Konrad Kmiec / / Shutterstock

Jak się okazało, umowa między Polską a Ukrainą o ubezpieczeniach społecznych, która została podpisana w 2012 roku, ma dodatkowe zastosowanie dziś. Wówczas Warszawa chciała zapewnić repatriantom ze Wschodu wypłatę świadczenia z Kijowa. Teraz daje ona legalnie pracującym w Polsce uchodźcom prawo do emerytury na zasadach takich samych, jak przysługuje obywatelom Polski. 

Jak można przeczytać na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, "jeśli pracowałeś w Polsce i na Ukrainie, możesz otrzymywać 2 emerytury lub renty - od nas i z instytucji ubezpieczeniowej Ukrainy. Musisz jednak spełnić warunki do przyznania Ci emerytury lub renty z każdego z tych państw. Ważne! My wypłacimy Ci emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast ukraińska instytucja wypłaci Ci świadczenie za okres pracy na Ukrainie". Będzie to obliczane proporcjonalnie. 

Co jeśli suma otrzymywanych emerytur jest niższa niż minimalna emerytura wypłacana w Polsce? W ulotce ZUS sprawa jest jasna. Dla osób urodzonych przed 1949 rokiem, a więc już znajdujących się w okresie emerytalnym, świadczenie niższe od kwoty emerytury minimalnej nie będzie podwyższone do jej poziomu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której staż pracy w samej Polsce wystarczy do przyznania emerytury z ZUS (okresy składkowe i nieskładkowe to 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).

Sytuacja komplikuje się u osób urodzonych po 1948 roku. W Polsce obcokrajowiec może uzyskać emeryturę, jeśli spełni następujące warunki:

  • osiągnie wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn),
  • na opłacone w Polsce składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenie emerytalnego i ubezpieczeń rentowych przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik, zleceniobiorca lub osoba, która prowadzi działalność pozarolniczą.

Długość stażu nie ma znaczenia dla ustalenia emerytury - informuje ZUS. 

Aby obliczyć wysokość emerytury, zakład doda: składki na ubezpieczenie zapisane na koncie indywidualnym, zwaloryzowany kapitał początkowy i zwaloryzowane środku zapisane na subkoncie w ZUS. 

Jak podaje Gazeta.pl, w praktyce strona ukraińska może wypłacać emerytowi np. 300 zł, a drugą emeryturę ZUS za lata pracy w Polsce - np. 100 zł. Po zsumowaniu wychodzi 400 zł. W takim przypadku państwo polskie dopłaci 938,44 zł, by emeryt otrzymał najniższe świadczenie w wysokości 1338,44 zł.

Jest jednak warunek jak zaznacza ZUS: wyrównanie będzie się należało jedynie obywatelom Ukrainy, którzy na stałe mieszkają w Polsce. Jednocześnie każda podwyżka świadczenia wypłacanego w ich ojczystym kraju spowoduje obniżenie się wyrównania. 

Obecnie emeryturę z ZUS pobiera około 3 tys. obywateli Ukrainy. 

aw

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (238)

dodaj komentarz
andybrandy
Jak dostać polską emeryturę dla osoby bezrobotnej w Ukrainie.
Jedź do Polski i zatrudnij się gdziekolwiek, np. w Żabce. Albo jak zapłać innemu Ukraińcowi ,żeby cię fikcyjnie zatrudnił. Przepracuj jeden dzień, złóż wypowiedzenie. Podaj jako pobyt stały jakiś adres u znajomego Ukraińca, który potwierdzi ,że ty tam mieszkasz na kupie,
Jak dostać polską emeryturę dla osoby bezrobotnej w Ukrainie.
Jedź do Polski i zatrudnij się gdziekolwiek, np. w Żabce. Albo jak zapłać innemu Ukraińcowi ,żeby cię fikcyjnie zatrudnił. Przepracuj jeden dzień, złóż wypowiedzenie. Podaj jako pobyt stały jakiś adres u znajomego Ukraińca, który potwierdzi ,że ty tam mieszkasz na kupie, w razie jakby ZUS się pytał. Jedź spokojnie sobie na Ukrainę i pobieraj 1338zł. Pozdrawiam
abcx
500+ jak się zlikwiduje to może na emeryturki i inny socjał dla Ukraińców na jakiś czas starczy
zene
PIS drogo zaplaci, za ukrainskich turystów za frikp,
cierpliwosc w Europe dls UKR sie konczy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley
Następny wyznawca Ukropolu hehe. Jeden dzień pracy, jedna składka i Polacy emeryturkę fundują. No i jak ma się to nie podobać ? :)
aszkenazyjski odpowiada (usunięty)
Powtarzam po raz enty, żadne Państwo tylko podatnik.
Nota bene,ilu tu ukrow i zmanipulowanych propaganda ukrofilow.

Może ktoś z ww przeznaczy cześć swoich pieniędzy na wybranego
ukra, niektórzy twierdzą , ze pomagają ale zapominają o tym ,ze polski
podatnik jest obciążany kwota 1200,- miesięcznie.

Pomagajcie za swoje.
aszkenazyjski
Czy będą w Polsce również pomniki Bandery w tej potędze.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prawnuk
to ile powinien dostać rolnik? 30.000/ 250 miesięcy....... 120 zł
baibina odpowiada prawnuk
Tak własnie tyle powinien dostać! Ja place ok 2 tys zł Zusu miesięcznie czyli przez 250 miesiecy wychodzi.. PÓŁ MILIONA zł! 500 tys zł a nie 30 tys zł - ile rolnik ŁASKAWIE płaci!

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki