REKLAMA
WEBINAR

Polska elektrownia jądrowa. Rząd przyjął uchwałę ws. zapewnienia finansowania jej budowy

2023-05-30 13:12, akt.2023-05-30 13:42
publikacja
2023-05-30 13:12
aktualizacja
2023-05-30 13:42

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Polska elektrownia jądrowa. Rząd przyjął uchwałę ws. zapewnienia finansowania jej budowy
Polska elektrownia jądrowa. Rząd przyjął uchwałę ws. zapewnienia finansowania jej budowy
fot. Daniel Gnap/KPRM / / Flickr

Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, rząd podejmuje działania, aby zapewnić odpowiednie finansowanie budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe. Chodzi o elektrownię na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, "w oparciu o sprawdzoną i bezpieczną technologię reaktorów AP1000 z USA".

"Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa" - wskazano komunikacie.

Projekt uchwały przedłożył Radzie Ministrów pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

"Rząd podejmuje działania, aby zapewnić warunki do budowy elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Chodzi w szczególności o opracowanie projektów przepisów, w oparciu o które możliwe będzie udzielenie gwarancji lub poręczeń w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa, dla zapewnienia finansowania dłużnego, które jest niezbędne do pokrycia kosztów realizacji inwestycji" - poinformowano.

Ponadto chodzi także o podwyższenie kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. "Rada Ministrów zobowiąże właściwe organy i podmioty do podjęcia działań, które będą służyły zapewnieniu finansowania realizacji inwestycji oraz podwyższeniu kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe" - podano.

Jak wskazano, program budowy elektrowni jądrowych "jest jednym z kluczowych wyzwań w polskim sektorze energetycznym". "Trwałe uniezależnienie się od dostaw energii i nośników energii z Rosji oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu m.in. o krajowe moce wytwórcze, stwarzają potrzebę jak najszybszej realizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce" - podkreślono.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy amerykańska firma Westinghouse a elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Zgodnie z rządowymi planami pierwszy blok elektrowni ma ruszyć w 2033 r.

W maju br. szefowie spółki PEJ oraz firm Westinghouse i Bechtel podpisali umowę dot. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Należąca w całości do Skarbu Państwa spółka PEJ ma przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PEJ będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III+ oraz ich eksploatację.

13 kwietnia br. spółka PEJ złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Decyzja zasadnicza potwierdzi, że inwestycja jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Decyzja ta będzie także uprawniać inwestora - spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych jak m.in. decyzja lokalizacyjna a następnie pozwolenie na budowę.

Westinghouse to dostawca technologii reaktorów jądrowych, usług serwisowych i producent paliwa jądrowego, specjalizujący się w reaktorach wodnych ciśnieniowych PWR. Bechtel to firma inżynieryjna z siedzibą w Reston w stanie Wirginia, zajmująca się m.in. budową i zarządzaniem projektami.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
arzab
Przy dużych EA propaganda mówi o "sprawdzonej i bezpiecznej technologii".
Ciekawe co powiedzą przy małych SMRach, bo te nie będą sprawdzone więc nie wiadomo czy bezpieczne.Tutaj my będziemy królikami doświadczalnymi, ale mimo to 5 mln członków pisiej sfory się cieszy !
peluquero
tymczasem sprzedaliśmy biogazownie, prosta technologia, niepodatna na import zawirowania surowców, pory roku, zy słońce jest czy wiatr wieje, możliwość budowy małych dużych zakladów, bloków w elektrowniach, wysoka efektywność ekonomiczna przy odpowiednich uwarunkowaniach prawnych, produkcja gazu, ciepła, energii elektrycznej, z niekopalnianych.tymczasem sprzedaliśmy biogazownie, prosta technologia, niepodatna na import zawirowania surowców, pory roku, zy słońce jest czy wiatr wieje, możliwość budowy małych dużych zakladów, bloków w elektrowniach, wysoka efektywność ekonomiczna przy odpowiednich uwarunkowaniach prawnych, produkcja gazu, ciepła, energii elektrycznej, z niekopalnianych...sprzedany lider rynku w ręce zagraniczne jakies pytania?
friedens
Kolejny wałek. Powstanie zarząd i wydrukuje się miliardy. A potem jak wszystko (elektryki, promy, elektrownie, itd. ) rozkradną. Nic nie powstanie. Najwyżej jakąś dziurę w ziemi wykopią, poświęcą i dadzą na patrona Martusię wieczną dziewicę lub jej stryjka, też wieczną dziewicę, ale na opak...
mantykora
czy zarząd i pracownicy już są zatrudnieni?
mdebowski
Już nagrody nawet sobie wypłacili za pierwsze sukcesy.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
NO czyli teraz projekty finansuje sie nie pieniędzmi tylko uchwałami ;)
zbyszek_
mam nadzieje ze dan orleone i pislam zdazyl tam z pierwokuem zakupic dzialki, ktore panstwo sila rzeczy bedzie musial od nich odkupic? - no jak ?
polonu
bez przetargu , a to nie jest działanie na szkodę kraju ,
carlito1
Ale będzie można się nażreć z rodziną i znajomymi :)
tomkooo
kiedy komisja do spraw wplywow usa zajmie sie pisowcami i ich "zakupami" w usa (za poklepanie po plecach przez bideta) ?

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki