Polska delegacja będzie negocjować przewozy z Rosjanami

Podpisanie instrukcji przewozowej jest głównym celem polskiej delegacji na rozmowy w Petersburgu. Chodzi o dokument wyjaśniający szczegóły polsko-rosyjskiego porozumienia regulującego transport samochodowy.

Na początku roku doszło do wstrzymania przewozów między naszymi krajami, ale po trudnych rozmowach udało się dojść do porozumienia w zakresie liczby pozwoleń na przewóz dla polskich ciężarówek. "Teraz jednak Rosjanie stawiają nowe żądania, a instrukcja przewozowa wciąż nie jest uzgodniona" - powiedział IAR wiceszef resortu infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Dlatego od uzgodnienia instrukcji przewozowej polscy negocjatorzy chcą rozpocząć rozmowy.

Wiceminister podkreśla, że podpisanie tego dokumentu jest warunkiem do dalszych rozmów. Jeśli to się nie uda, możliwe jest ponowne wstrzymanie transportu między Polską a Rosją w przyszłym roku. Jerzy Szmit dodał, że polscy przewoźnicy mają wciąż problemy w transporcie towarów do Kazachstanu czy przejściem granicznym na granicy Rosji z Białorusią. Nadal kwestionowane są pozwolenia polskich przewoźników, a w efekcie maleje liczba przewozów.

W ramach podpisanego porozumienia do końca roku przewozy są zagwarantowane. Polscy przewoźnicy otrzymali 170 tysięcy zezwoleń przewozowych, w tym 30 tysięcy z nich dotyczy transportu z krajów spoza Federacji Rosyjskiej. Na rozmowach w Petersburgu polska delegacja będzie przebywać do piątku. Rozmowy ze strony rosyjskiej będzie prowadził wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Mariusz Pieśniewski/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~zez

No a czemu się dziwić? Polski rząd szczeka na Rosję, to Rosja uprzykrza życie Polakom. Podobnie z sankcjami - kretyni myśleli, że dowalą Rosji sankcje a ta spokojnie weźmie je na klatę i nie zrobi niczego w odwecie. Zamiast żyć w zgodzie, handlować z każdym i się na tym bogacić to u nas jak zwykle jakieś chore polityczne wizje

! Odpowiedz
0 0 ~savik

Pamiętaj o tym, że za darmo ruskie sankcji nie dostały. Jak myślisz, że w dzisiejszym świecie da się być neutralnym dla wszystkich i wszystkiego to pomyśl jeszcze raz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil