Polska bankowość w liczbach - I kw. 2017 r.

analityk Bankier.pl

48 mln klientów, 31 mln kont osobistych, 15 mln aktywnych użytkowników bankowości internetowej i 8 mln użytkowników bankowości mobilnej – to krajobraz polskiego sektora bankowego po I kwartale 2017 r. Te i wiele innych informacji publikujemy w nowym raporcie z cyklu „Polska bankowość w liczbach”.

Jak co kwartał zebraliśmy z banków informacje na temat wielkości aktywów, liczby klientów, kont, kart, użytkowników bankowości elektronicznej oraz zatrudnieniu i placówkach. Łącznie zbadaliśmy  12 obszarów tematycznych obejmujących sektor bankowości komercyjnej. Banki spółdzielcze nie odpowiedziały na naszą ankietę. Zebrane informacje publikujemy na bieżąco w serwisie PRNews.pl w sekcji Raporty oraz kwartalnie - jako opracowanie w postaci pliku PDF.

Raport "Polska bankowość w liczbach - I kw. 2017" [Pobierz]

Oto wybrane fakty:

48 mln klientów ogółem obsługiwały banki na koniec I kw. 2017 roku. 45 mln to klienci detaliczni. Najwięcej klientów obsługuje oczywiście PKO Bank Polski – ponad 9,2 mln. Za nim jest Bank Pekao – 5,2 mln, a dalej mBank – 4,5 mln. Większość banków kwartalnie odnotowała wzrosty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy klientów. Czytaj dalej »

31 mln ROR-ów prowadziły banki na koniec I kw. 2017 r. To o milion więcej niż rok wcześniej. Najwięcej PKO BP, który ma już 6,9 mln rachunków. Drugie miejsce zajmuje Bank Pekao (3,8 mln kont osobistych), a trzecie mBank (3,2 mln). Tuż za mBankiem znajduje się Bank Zachodni WBK, który ma 100 tys. kont mniej. W pierwszym kwartale najwięcej rachunków przybyło PKO Bankowi Polskiemu (60 tys.), ING Bankowi Śląskiemu (49 tys.) i mBankowi (45 tys.). Czytaj dalej »

6,1 mln kart kredytowych miały banki na koniec I kw. 2017 r. To spadek o 56 tysięcy rok do roku. Największym wydawcą kart kredytowych w Polsce jest PKO BP. Na koniec I kwartału miał 835 tysięcy plastików. Na drugim miejscu znajduje się Bank Zachodni WBK (781 tys.), a na trzecim Credit Agricole (724 tys.). W ciągu minionego roku w siedmiu bankach ubyło kart kredytowych, a dwa zostały przejęte przez inne instytucje. Czytaj dalej »

15 mln klientów banków aktywnie korzystało z bankowości internetowej. Dostęp do tego kanału miało drugie tyle osób. Najwięcej aktywnych klientów ma PKO BP (3,6 mln), na drugim miejscu jest mBank (nieco powyżej 1,9 mln) i tuż za nim ING Bank Śląski (prawie 1,9 mln). Czytaj dalej »

8,2 mln osób aktywnie korzystało z bankowości mobilnej. To o 545 tysięcy więcej niż na koniec 2016 roku. Z aplikacji zainstalowanej na telefonie komórkowym korzystało na koniec I kw. 2017 roku 4,4 mln osób. Miały one zainstalowanych w swoich smart fonach 297 tys. mobilnych kart zbliżeniowych HCE. Czytaj dalej »

3610 etatów ubyło w bankach w okresie od marca 2016 do marca 2017 roku. Niemal wszystkie banki ograniczyły w tym czasie zatrudnienie. Duże redukcje objęły pracowników BPH i Alior Banku. Przed rokiem oba banki zatrudniały łącznie na 11 675 etatach. Połączony Alior na koniec marca zatrudniał na 9 778 etatach, a w okrojonym BPH pracowało już tylko około 180 osób. W ciągu ostatnich 12 miesięcy spore redukcje przeprowadziły też dwa największe banki – PKO Bank Polski i Bank Pekao. W pierwszym z nich liczba etatów zmniejszyła się o 505, a w drugim o 628. Czytaj dalej »

779 placówek własnych zamknęły banki w okresie od marca 2016 do marca 2017 roku. Tylko w dwóch bankach w ujęciu rok do roku przybyło oddziałów. Raiffeisen Polbank zwiększył swoją sieć o 9 placówek, a mBank o 6. W przypadku Raiffeisena jest to jednak tylko chwilowa korekta, bo w kwietniu bank podał, że zamierza zmniejszyć swoją sieć o 60-70 oddziałów i zredukować zatrudnienie o 950 osób. Czytaj dalej »

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne