Polska administracja zarażona rosyjskim antywirusem

2017-11-22 07:52
publikacja
2017-11-22 07:52

Kaspersky nie tylko nie jest wycofywany z urzędów, ale skutecznie walczy o rynek. Tymczasem służby kolejnego państwa podejrzewają, że oprogramowanie firmy mogło wspierać rosyjski wywiad - informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Sergei Savostyanov / TASS

Tym razem chodzi o klientów brytyjskiego banku Barclays, który w pakiecie z usługami dodawał subskrypcję na program. Za jego pośrednictwem Rosjanie mogli wykraść dane 2 mln klientów - podaje "DGP".

Jak czytamy w gazecie, choć oskarżeń pod adresem Kasperskiego przybywa, to polska administracja nie podjęła żadnych konkretnych decyzji w sprawie korzystania z oprogramowania. Co więcej, kolejne instytucje ogłaszają przetargi, które kończą się zakupem rosyjskiego antywirusa. 12 października TVP zakończyła postępowanie na 5120 licencji programu wartych łącznie 181 tys. zł.

Nierozstrzygnięty pozostaje przetarg Centralnego Ośrodka Informatyki. Po otwarciu ofert 25 października okazało się, że najtańszą przedstawił Kaspersky. Za licencję na 4 lata chce 245 tys. zł. Następna w kolejności firma żąda 20 tys. więcej i tylko za 1,5 roku. Dyrektor departamentu w COI tuż po otwarciu ofert zapytał resort cyfryzacji, co ma zrobić z tym fantem. Odpowiedzi, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", jeszcze się nie doczekał.

Za to szefowa Ministerstwa Cyfryzacji Anna Streżyńska przed kilkoma dniami odpowiedziała na interpelację poselską dotyczącą rosyjskiego antywirusa, w której przyznała, że "resort nie ma narzędzi prawnych pozwalających na sprawdzenie, jakie oprogramowanie jest stosowane w poszczególnych podmiotach publicznych". I podkreśliła, że prawo zamówień publicznych ma w tym przypadku decydujące znaczenie. (PAP)

dst/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ggardlo
Amerykanie już mieli "dowody' na to że Bin Laden stał za WTC, że Irak miał broń masowego rażenia i wiele innych "dowodów". Teraz mają "dowody" że w Kasperskim są rosyjskie trojany. (Chyba że sam fakt wyboru Trumpa na prezydenta jest dla nich dowodem rosyjskiej działalności). Nie chce siać Amerykanie już mieli "dowody' na to że Bin Laden stał za WTC, że Irak miał broń masowego rażenia i wiele innych "dowodów". Teraz mają "dowody" że w Kasperskim są rosyjskie trojany. (Chyba że sam fakt wyboru Trumpa na prezydenta jest dla nich dowodem rosyjskiej działalności). Nie chce siać teorii spiskowych, chce zobaczyc w końcu jakieś dowody, bo póki co to jedyne dowody pokazał Snowden.
pytek21
To jest czarny PR. Niedługo nawet w ziemniakach z rosji będą znajdowali oprogramowanie szpiegowskie.
Co z Rosji to Putin oczywiście, a co Putin to złe...
cyklonb
Ja rozumiem zarzuty wobec Kaspersky'ego i wcale go nie bronię ale Norton to jest dopiero kur...a
tam to jest konglomerat CIA, sydostwa i zwykłego złodziejstwa - je tego amerykańca miałem nie raz i szpiegostwo to jest nic, tam się poprzez niego zwyczajnie do ciebie przypierdzielają .
niepelnosprawny_org
maja pełną kopalnię wiedzy i mogą mówić, ze są wielcy, i trzeba ich "słuchać", widzicie jaki mały "pikus", a wielce krzyczy i moze miec w szponach cały swiat...
zmoda
Jak można w takiej sytuacji politycznej i po tylu aferach z fałszowaniem wyborów korzystać jeszcze z rosyjskich systemów szpiegowskich. Każdy rozgarnięty człowiek wie, że za pomocą programów wirusowych już od lat wpływa się na działalność firm i administracji publicznych. Polacy po takich doświadczeniach z Rosjanami Jak można w takiej sytuacji politycznej i po tylu aferach z fałszowaniem wyborów korzystać jeszcze z rosyjskich systemów szpiegowskich. Każdy rozgarnięty człowiek wie, że za pomocą programów wirusowych już od lat wpływa się na działalność firm i administracji publicznych. Polacy po takich doświadczeniach z Rosjanami nie mogą sobie pozwolić na luksus zaufania do tego kraju z piekła rodem, gdzie zakłamanie jest normą a agresja jedyną metodą rozwiązywania problemów.
ajwaj
cieniutko z profesjonalizmem IT w PISiu, wezcie jakiego malolata co sie zna (na 500+ ?) to cos konkretnie napisze
grzechu_comeback
spuścizna TUSKA. Nie po to się idzie na molo w Sopocie, by dyskutować o koralach Maryny
grzechu_comeback odpowiada ajwaj
w PEŁO "profesjonalizm IT" był napisany na przyklejonej do ekranu tuskowego laptopa......
Zapisał się też na dyktafonach u Sowy
czerwony_wiewior odpowiada grzechu_comeback
Dziwne tylko, że obecnie rządząca agentura zmieniła prawie wszystko, co zostawiło PO, ale ruskiego szpiona nie ruszyli
ajwaj
""mogli wykraść dane 2 mln klientów""

a udowodnili DGP-PAPa by, gdyby mogli byli byc w stanie, jesli bylo BY to w czesci ewentualnie prawda :):):)
Szefowa Natalja Kasperskaja rozbawiona: ""odtajnilismy kody Antywira Kasperski i co? i nic" > nie ma backdoor.

Obroty firmy
""mogli wykraść dane 2 mln klientów""

a udowodnili DGP-PAPa by, gdyby mogli byli byc w stanie, jesli bylo BY to w czesci ewentualnie prawda :):):)
Szefowa Natalja Kasperskaja rozbawiona: ""odtajnilismy kody Antywira Kasperski i co? i nic" > nie ma backdoor.

Obroty firmy wzrosly od "afery Kaspersky" o 25%
Antoni Slonimski: "zle czy dobrze byle po nazwisku"

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki