Polska Fundacja Narodowa wydaje miliony... na propisowskiego historyka

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w środę złożenie w prokuraturze zawiadomienia w związku z doniesieniami Onetu nt. wydatkowania pieniędzy przez Polską Fundację Narodową. Opisane działania PFN szef PO nazwał "karygodnymi", "niezgodnymi z prawem i poczuciem elementarnej przyzwoitości".

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Onet napisał we wtorek, że PFN zapłaciła w ciągu kilkunastu miesięcy ponad 5,5 mln dol. — czyli ponad 20 mln zł — amerykańskiej firmie PR-owskiej White House Writers Group za wypromowanie naszego kraju w USA. Według portalu Amerykanie wzięli pieniądze m.in. za stworzenie w mediach społecznościowych profili o Polsce, które na całym świecie obserwuje po kilkanaście czy kilkadziesiąt osób.

W środę Onet podał z kolei, że na kontrakcie PFN z WHWG najbardziej skorzystała rodzina związanego z PiS-em polonijnego historyka Marka Chodakiewicza, który w Polsce zasłynął atakiem na homoseksualistów. "W rozliczeniach WHWG znaleźliśmy olbrzymie przelewy dla jego siostry, żony, współpracownika i dla niego samego" - pisze Onet.

PFN przeciwstawia się włączeniu jej działań w kampanię wyborczą przez portal Onet

Polska Fundacja Narodowa (PFN) kategorycznie przeciwstawia się włączeniu działań Fundacji przez portal Onet w kampanię wyborczą - napisał Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej w oświadczeniu.

"Wydawanie publicznych pieniędzy (...) znajomym ludzi, którzy są politycznie powołani do zarządu tej fundacji jest karygodne, haniebne, niezgodne z prawem i poczuciem elementarnej przyzwoitości. To jest kolejny przykład na wyrzucanie publicznych pieniędzy dla znajomych, dla znajomych znajomych, dla rodzin i znajomych rodzin" - powiedział Schetyna na konferencji prasowej w Elblągu (warmińsko-mazurskie).

Dodał, że jest to przykład "patologii PiS". "Patologii tego układu władzy, który z publicznych pieniędzy, z naszych pieniędzy finansuje kariery i biznesy swoich znajomych" - zaznaczył szef Platformy.

Poinformował, że PO złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. "Polska Fundacja Narodowa to pieniądze nas wszystkich, to są pieniądze spółek Skarbu Państwa, które są w ten skandaliczny sposób wydawane przez ostatnie miesiące" - mówił Schetyna.

Zapowiedział też, że politycy Platformy zwrócą się w sprawie PFN także do wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego z pytaniem "jaki był jego nadzór nad Fundacją". "Jaką miał wiedzę odnośnie wydatkowania tych pieniędzy i co zrobił, żeby nie dochodziło do tak haniebnych procederów, o których dzisiaj czytamy, i które bulwersują nas wszystkich" - dodał lider PO.

Szef MKiDN pytany w środę rano w radiowej Trójce o doniesienia Onetu, ocenił, że tezy stawiane przez portal są "czysto propagandowe". "Jeżeli medium ma interes w tym, by podważać sensowność działań państwa polskiego w jego interesie, to trudno to komentować. Wszystkie poważne kraje na świecie, walczą o swój wizerunek, pozycję" - powiedział Gliński. Dodał, że wiele krajów używa do tego m.in. wynajętych firm PR-owskich. 

autorzy: Marta Rawicz, Robert Pietrzak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 jarekzbyszek

Jak pięknie się pienią prawicowi hejterzy. Przecież Polska to prywatny folwark narodowo-socjalistycznej partii.

! Odpowiedz
2 1 drabio

Tak prawielna dojna zmiana nas podatników okrada.... Po milioniku, wolkwageniku, samolociku, premijce, dietce, posadce. Teraz będą tłumaczenia, że zgodnie z prawem, że leki woził czy jakos tak...

Trolllllle trolllllle minusujcie ale minusami nie zaklniecie rzeczywistości.

Dać większość konstytucyjną tym nikczemnikom to jak dać małpie brzytwę: potnie Polskę, podzieli Polaków, obierze nas z godności, z wartosci, zniszczy podstawowe instytucje państwowe podporządkowując je własnym interesom. Niech patrzą sobie na rączki powtórzę to jeszcze raz...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 eagleeye

@jes to napisz mi jak przy okazji koncertu tej artystki RP w której mniemam mieszkasz została "wypromowana".

Pan Grzegorz to jak by mógł dla bicia piany i robienia burzy w szklance wody do prokuratury doniósł by na własną matkę.

Tak odczytuje jego zachowanie szanowny @jes

Dzięki że nie nazwałeś mnie PiSowskim trollem. To już sukces.

Zapytam a ile pan Grzegorz wydał na firmę PRowską z Izraela oczywiście z naszych pieniędzy bo swoich Pan Grzegorz nie ma jak tylko dotacje partyjną z "podatków" czyli naszych nie jego pieniedzy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 eagleeye

Panie Grzegorzu a ile zapłacono za koncert Pani artystki potocznie nazywanej Madona czy jak jej tam. Bo z tego co pamietam tez wywalono grubą kasę ( 10 mln zł) na to aby na otwarcie Stadionu Narodowego owa artystka wystąpiła.

Rizumie ze to była tez promocja alepytam sie kogo i czego ???

! Odpowiedz
4 5 jes

Dlaczego nie napiszesz o tym co jest artykuł tylko wg wytycznych Nieinternowanego, że PO tez kradło. PO kradło i PiS też kradnie ale dla was to dobrze. Jak Kalemu ukraść to źle, Kali kraść to dobrze.

! Odpowiedz
19 30 kris74keh

Czy Platforma miała kiedykolwiek cokolwiek przeciętnemu Polakowi do zaoferowania.Ok, niby to partia biznesu, ale co konkretnie zrobili dobrego dla tego biznesu?

! Odpowiedz
4 3 jes

Podobacie mi się pisowcy. Okradają was a wy tylko potraficie napisać, że PO też kradło. I dlatego tak dobrze mają się zodzieje z pisu bo kradną a jeszcze ludzie ich popierają bo ciemnemu ludowi zawsze się odpowie: platforma kradła więcej.

! Odpowiedz
7 12 fifik

Znowu bzdetami przykrywaja ważne informacje bieżące nie mówiąc o rzeczach istotnych które w tej chwili nikt nie ujawnia co jest istotne dla Polski

! Odpowiedz
0 5 jes

Kilkanaście milionów wyprowadzone ale to są bzdety dla miłośników Nieinternowanego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne