REKLAMA

Polscy wykonawcy w Brighton: Nie panikujcie! Jesteśmy z Polski

2016-05-20 19:06
publikacja
2016-05-20 19:06
Polscy wykonawcy w Brighton: Nie panikujcie! Jesteśmy z Polski
Polscy wykonawcy w Brighton: Nie panikujcie! Jesteśmy z Polski
/ YAY Foto

Monika Brodka oraz zespoły Sorry Boys, Cosovel i Rysy wystąpiły na festiwalu muzycznym The Great Escape, który odbywa się w Brighton na południu Anglii. To element kampanii Dont Panic! Were from Poland prowadzonej przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM).

W ramach tego projektu IAM pomaga polskim wykonawcom wziąć udział w najważniejszych festiwalach, targach i spotkaniach branżowych poświęconych współczesnej muzyce. W ciągu siedmiu lat funkcjonowania kampanii, której nazwę tłumaczy się na "Nie panikujcie! Jesteśmy z Polski", artyści z Polski pojawili się na ponad 300 wydarzeniach w 18 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Hiszpanii i Holandii. Wydane zostały także dwie składanki z nową polską muzyką.

Hasło (Dont Panic! Were from Poland - PAP) wydało nam się szczególnie nośne - istnieje na świecie wiele projektów eksportowych, które mają oficjalne lub przewidywalne nazwy. Nam zależało, żeby się wyróżnić i to się nam udało - mówił w rozmowie z PAP i Polskim Radiem Michał Hajduk z IAM, podkreślając, że slogan został zapożyczony z tytułu płyty Tymona Tymańskiego.

Od paru lat obserwujemy eksplozję talentów, zwłaszcza na scenie popowej, () ale Polska jest na tyle dużym krajem, że (sukces w kraju - PAP) nie generuje naturalnej potrzeby wśród artystów, aby szukać innych miejsc i rynków, gdzie mogą zagrać ocenił Hajduk.

Jak powiedział, bardzo niewielu polskich artystów ma świadomość tego, gdzie chcieliby zaistnieć za granicą i jak to zrobić. Trzeba znaleźć agenta, który zabukuje koncerty; wytwórnię płytową; agencję public relations, która wypromuje wykonawców. Do tego służą takie festiwale jak ten w Brighton: do nawiązania kontaktów - podkreślił.

W trakcie festiwalu polscy muzycy zagrali krótkie, półgodzinne koncerty w ramach głównego programu, a także wystąpili w polskim bloku programowym. Wszystkie koncerty The Great Escape odbyły się w klubach muzycznych na terenie Brighton, popularnego kurortu nadmorskiego i miasta uniwersyteckiego.

Formuła występu w małym klubie jest szczególną nowością dla Moniki Brodki, która w Polsce ma ugruntowaną pozycję gwiazdy muzyki współczesnej i gra na wielotysięcznych koncertach. W Brighton dwukrotnie wystąpiła w kameralnych klubach mieszczących do 150 osób.

W rozmowie z PAP Brodka powiedziała, że te koncerty wbrew pozorom są dla niej dużo mniej stresujące niż te dopięte na ostatni guzik w Polsce. "Większa spontaniczność w takich małych klubach to coś, co lubię i bardzo sobie cenię w Polsce ten etap kariery mnie trochę ominął, bo od razu wskoczyłam na dużą scenę" - dodała.

Dla piosenkarki festiwal w Brighton był jedną z pierwszych okazji, aby zagrać piosenki z długo wyczekiwanego nowego albumu Clashes (Zderzenia), wydanego nakładem jednej z najważniejszych europejskich niezależnych wytwórni Play It Again Sam, która współpracowała także m.in. z Sigur Ros, Placebo i Roisin Murphy.

Na płycie rzeczywiście jest wiele różnych zderzeń muzycznych - i tak planowałam, że będzie. Jest kameralnie, intymnie, duchowo, ale też energetycznie - powiedziała Brodka.

Clashes ukazało się w Polsce 13 maja; w Wielkiej Brytanii do sprzedaży wejdzie na początku czerwca. Ablum już zbiera pozytywne opinie brytyjskiej prasy muzycznej.

Oprócz Brodki na festiwalu wystąpili inni polscy wykonawcy: zespół rockowy Sorry Boys, eksperymentalny projekt muzyczny Cosovel inspirowany słoweńskim modernistycznym poetą Sreczko Kosovelem i warszawski duet grający muzykę elektroniczną, Rysy.

Organizatorzy spodziewają się, że przez trzy dni festiwalu (czwartek-sobota) weźmie w nim udział ponad 15 tys. osób.

The Great Escape" jest jednym z największych festiwali promujących nową muzykę w Europie.

Z Brighton Jakub Krupa (PAP)

jakr/ jhp/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~DeMan
Powinno być We're zamiast Were. Redaktor niestety nie zan angielskiego.
~Piada
Artyści podążają za narodem ciekawe kiedy politycy?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki