Polscy winiarze domagają się równych szans

Przekonują, że wina z polskiej winorośli są cenione przez znawców i zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach. Przedstawiciele Polskiej Federacji Producentów Wina spotkali się w Sejmie z posłami na konferencji "Polskie winiarstwo szansą na aktywizację małych gospodarstw rolnych".

Poseł PiS Michał Wojtkiewicz zapewniał, że w Polsce można uprawiać winogrona i żyć z produkcji wina. Według posła na Podkarpaciu i w Małopolsce są tereny są wybitnie korzystne do uprawy winorośli. Południowe stoki o wielkości od pół do półtora hektara to jego zdaniem często ugory lub nieużytki, tymczasem dochodowość z hektara winnicy jest na tyle duża, że mogłaby utrzymać małe gospodarstwo.

Poseł PiS Bogdan Rzońca powiedział, że winiarstwo jest gospodarczą niszą i PiS chce pomóc polskim winiarzom w dostępie do środków i w likwidacji barier prawnych. Jego zdaniem na nawet rynku europejskim panuje pod tym względem nierówność prawna są też obciążenia fiskalne, które sprawiają, że polscy winiarze przegrywają w konkurencji z winem czeskim, węgierskim czy słowackim, nie mówiąc już o Hiszpanii czy Portugalii.

Według Rafała Steca z Polskiej Federacji Producentów Wina polscy winiarze potrzebują tylko wyrównania szans z sąsiadami z południa Europy. Postulaty polskich producentów to: uproszczenie umieszczania znaków akcyzowych na opakowaniach, ustanowienie jednego pozwolenia na sprzedaż wina bez rozróżnienia na rodzaj handlu (detaliczny czy hurtowy), uproszczenie procedury uzyskiwania uprawnień do sprzedaży wina podczas targów i festynów, obniżenie podatku VAT do 8 procent oraz ustanowienie zerowej stawki podatku akcyzowego dla win z soku winogronowego.

W zamian obiecują aktywizację małych gospodarstw rolnych i nowe miejsca pracy. Według Rafała Steca dochodowość z winnicy wynosi około 20 tysięcy złotych z hektara. Polska Federacja Producentów Wina zrzesza 12 regionalnych stowarzyszeń winiarskich z różnych regionów Polski.

IAR/I.Szczęsna/gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~Semidry

Powodzenia ale pomysły nie do zrealizowania w takim kraju jak Polska.

! Odpowiedz
1 4 ~CX

to wyjeżdżaj

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne