REKLAMA

Polscy ubezpieczyciele słabo obecni zagranicą

2011-05-11 06:00
publikacja
2011-05-11 06:00
Mimo że kilkanaście polskich towarzystw ubezpieczeniowych ma prawo prowadzić działalność w innych krajach Europy, większość z niego nie korzysta.

Ostatnio informowaliśmy o tym, że zagraniczne firmy ubezpieczeniowe płyną do Polski głównie z Wysp, dziś doniesienia o kierunku odwrotnym.

Począwszy od 2005 roku, polskie towarzystwa ubezpieczeniowe mogą prowadzić działalność międzynarodową na zasadzie swobody zakładania przedsiębiorstw albo w ramach swobody świadczenia usług. 17 polskich towarzystw ma dziś prawo do działania w tej ostatniej formule, ale do 2009 roku tylko 4 z nich skorzystały z danej im możliwości. To PZU SA, TUiR WARTA SA, SIGNAL IDUNA Polska SA oraz PAPTUnŻiR AMPLICO-LIFE SA.

Chociaż udział składki z działalności transgranicznej z roku na rok rośnie (w 2009 r. sięgnęła ona 63,4 mln zł), nadal stanowi jedynie ułamek w ogóle składki przypisanej brutto (0,12%).

Ograniczone zainteresowanie ubezpieczycieli debiutem poza granicami kraju jest związane m.in. z dość trudną sytuacją na krajowym rynku. Wycieńczająca walka cenowa na rynku OC oraz dotkliwe w skutkach zeszłoroczne działania żywiołów negatywnie odbiły się na wynikach wielu towarzystw. Nowe otwarcie teoretycznie mogłoby poprawić wyniki działalności spółek, jednak nakłady i zaangażowanie konieczne na początkowym etapie nowych inwestycji wydają się jak na razie zbyt duże.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki