"Polscy programiści nie są gorsi od tych z wielkich koncernów"

Polska nie jest w stanie konkurować np. finansowo z technologicznymi gigantami w produkcji samochodów autonomiczych, ale opracowane przez naszych informatyków programy sterujące wcale nie są gorsze - powiedział PAP szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

(YAY Foto)

"Nasi programiści tworzą algorytmy, które umożliwiają autom samojezdnym bezpieczne poruszanie się po drogach. Dzięki tym algorytmom powstają czujniki umożliwiające rozpoznawanie innych pojazdów, pieszych na drodze czy warunków atmosferycznych" - powiedział.

Arak przypomniał, że w rankingu serwisu HackerRank oceniającego jakość specjalistów od IT, w którym wzięło udział 300 tys. programistów z całego świata, Polacy zajęli trzecie miejsce. Lepsi byli jedynie Chińczycy i Rosjanie, natomiast w tyle zostali Japończycy (6 miejsce), Niemcy (14), Koreańczycy (22), Amerykanie (28) czy Brytyjczycy (29). Natomiast - jak zaznaczył - w pisaniu algorytmów polscy programiści znaleźli się na drugim miejscu zaraz za Rosjanami. Dyrektor PIE podkreślił przy tym, że udział programistów ze stażem 5-10 lat jest u nas wyższy niż u naszych sąsiadów ze Wschodu, co - jak zinterpretował - oznacza, że mają "większe doświadczenie".

"Polska ma ogromny potencjał kadrowy, dzięki któremu jesteśmy w stanie bardzo aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia sztucznej inteligencji" - ocenił Arak. Zaznaczył, że jeżeli ten potencjał uda się "odpowiednio" wykorzystać to "z informatyki jako dziedziny nauki możemy przejść do prawdziwego przemysłu 4.0, w tym tworzenia niezbędnego komponentu do budowania autonomicznych samochodów".

Podkreślił przy tym, że to właśnie rozwiązania informatyczne wymagające bardzo skomplikowanego oprogramowania, zaważą o tym, kto zwycięży w wyścigu o opracowanie autonomicznego auta. "W tym procesie liczy nie tylko wiedza, ale też wytrwałość, a tej polskim programistom nie brakuje".

"Nasi specjaliści od IT należą do jednych z najbardziej zdeterminowanych i niepoddających się łatwo – podsumował.

Programiści płac. Czy rynek IT dojdzie do ściany?

Wokół zarobków i benefitów w branży IT zdążyły już narosnąć mity. Czy naprawdę informatykom żyje się jak pączkom w maśle?

Polskim informatykiem, który w branży uchodzi za symbol sukcesu jest Tomasz Czajka, który od 2014 roku pracuje dla koncernu Space Exploration Technologies (SpaceX) należącym do Eltona Muska. Czajka specjalizuje się w tworzeniu systemów sterowania i był w zespole inżynierów, dzięki którym Muskowi udało się w ubiegłym roku wysłać w kosmos superciężką rakietę Falcon Heavy. Wcześniej pracował dla Google.

"Biorąc pod uwagę jakość szkolenia polskich programistów a także liczbę absolwentów, którzy co roku wchodzą na rynek informatyka, jest jedną z naszych specjalności, która będzie przyciągać zagranicznych inwestorów" - powiedział. Dodał, że to oni mają szansę "wymyśleć inteligentną specjalizację, zwłaszcza w rodzących się sektorach".

4 stycznia tego roku w Polsce zarejestrowana została spółka Tesla Poland z siedzibą w Warszawie. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 7 skasowane_konto

gdybym był młody i zastanawiał się nad kierunkiem studiów to długo bym się nie zastanawiał. IT daje ogromne zarobki, spokojną bezpieczną pracę, ta branża nie wyginie, specjalistów będzie potrzebnych jeszcze więcej. Nie ma co kombinować tylko brać inaczej skończycie jakieś proste studia, ale po nich nadal w biedronce będziecie chodzić do sprawdzarki cen.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 hfjdj

Nie kazdy moze byc specjalista od IT. A jak mozesz byc takim specjalista to 8 nadajesz sie do wielu innych zawodow wcale nie gorzej platnych. Tak to jest.

! Odpowiedz
1 4 glos_rozsadku

daje tylko dla doświadczonych. Rynek się przesyca. Teraz żeby załapać się na juniorka javy to jest koszmar. na jedno miejsce po 200 cv. Wkrótce tak samo będzie na poziomie mida.

! Odpowiedz
1 0 zenonn

Wybitny informatyk jest samoukiem. To talent.
Na świecie jest wielu marnych inżynierów, prawników, lekarzy, urzedników, ...
Poszli do szkoły do której się nie nadawali i z niechęcią wykonują swój zawód

! Odpowiedz
2 22 kamilp141

Zamiast ulatwiac i upraszczac system podatkowy i prowadzenie biznesu... to siana jest dezinformacja i chaos. A w rumunii np. postawili na upraszczanie i polecam przyjrzec sie statystykom naplywu inwestycji w IT
Politycy zapomnieli, ze to oni sa dla ludzi i my ich utrzymujemy.

! Odpowiedz
0 4 zenonn

Ludzi w swojej masie są idiotami.
Politycy reprezentuja interesy grup finansowych
Plebs potrzebny jest tylko w czasie wyborów. Uwierzy w bajki i zapomni co kto obiecywał,
Hołota nie eliminuje skompromitowanych polityków

! Odpowiedz
31 24 jkendy

No i własnie żeby ich zatrzymać od 2020 pislamizacja będzie pobierać zus powyżej drugiego progu co jest po prostu podwyżką podatku.

! Odpowiedz
9 24 lightning_network

peowskie "elyty" - miały bite 8 lat, by przeorać system podatkowy, czyli zrealizować swoje 3x15

! Odpowiedz
22 6 jkendy odpowiada lightning_network

A pod Grunwaldem w 1410 nie wzięliśmy tych dwóch mieczów to też PO?

! Odpowiedz
18 6 hfjdj

Przeciez algorytmy do sterowania opracowuja automatycy uzywajac do tego glownie matematyki. Prpgramisci conajwyzej te algorytmy programuja. Ale co to za filozofia zaprogramowac algorytm? Wystarczy znac sie na jednej dziedzinie by odkryc ze to wszystko pisane na internetach to bzdury.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.