REKLAMA

Polscy konsumenci dalecy od optymizmu

2020-09-23 10:55
publikacja
2020-09-23 10:55
Polscy konsumenci dalecy od optymizmu
Polscy konsumenci dalecy od optymizmu
fot. Bartomiej Kudowicz / / FORUM

We wrześniu nastroje polskich konsumentów poprawiły się tylko nieznacznie. „V-kształtne” odbicie zatrzymało się w połowie drogi.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) to wskaźniki sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, które mierzą nastroje gospodarstw domowych oraz ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych, obecnie i w przyszłości.

Oba wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie (i odwrotnie).

Jak wynika z najnowszych danych, w sierpniu opisujący bieżącą sytuację BWUK wyniósł -15 pkt wobec -15,2 pkt w sierpniu i -13,4 pkt w lipcu.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik WWUK, opisujący oczekiwania względem najbliższych 12 miesięcy, sięgnął -16 pkt wobec -16,5 pkt w sierpniu i -13,6 pkt w lipcu.

Tym samym można orzec, że po obserwowanym wcześniej silnym odbiciu, pod koniec lata nastroje polskich konsumentów zaczęły się stabilizować. Oba wrześniowe odczyty były lepsze od wyniku majowego (BWUK -30,1 pkt.; WWUK -37,3 pkt.), jak również rzecz jasna lepsze również od rezultatów za kwiecień (BWUK -36,5 pkt.; WWUK -47,7 pkt.), które były najgorsze w historii badania prowadzonego przez GUS.

Z drugiej strony, w miesiącach poprzedzających pandemie obserwowaliśmy niespotykany wcześniej epizod dodatnich wartości BWUK czy WWUK, które osiągały wieloletnie maksima. Dla kontrastu, wcześniej, w latach 2000-2016, nie wystąpił ani jeden dodatni wynik BWUK czy WWUK, a średnie wartości za ten okres wynosiły odpowiednio -19,9 pkt i -21,1 pkt.

Ze względu na nadal niskie wartości ogólnych, warto zwrócić na subindeksy nastrojów konsumentów. Widać w nich pewną zmianę opinii względem kwietnia, szczególnie dotyczących przyszłości.

Składowe bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej (BWUK):

  • Zmiana sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w ostatnich 12 miesiącach: -7,8 pkt we wrześniu wobec -4,4 pkt w sierpniu
  • Zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w ostatnich 12 miesiącach: -29,7 pkt wobec -29,4 pkt w sierpniu
  • Obecne dokonywanie ważnych zakupów: -9,8 pkt wobec -12,6 pkt w sierpniu

Składowe wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK):

  •  Zmiana sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w najbliższych 12 miesiącach: -5,5 pkt wobec -5,1 pkt w sierpniu
  • Zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w najbliższych 12 miesiącach: -22,4 pkt wobec -24,4 pkt w sierpniu
  • Zmiana poziomu bezrobocia w najbliższych 12 miesiącach: -38,2 pkt wobec -40,3 pkt w sierpniu
  • Oszczędzanie pieniędzy w najbliższych 12 miesiącach: 2,2 pkt wobec 4 pkt w sierpniu

Dane do najnowszego badania nastrojów konsumentów GUS zbierał w okresie 7-16 września na podstawie 1198 wywiadów przeprowadzonych telefonicznie.          

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki