REKLAMA

Polscy emigranci przysyłają dużo mniej pieniędzy do kraju

2021-04-27 06:51
publikacja
2021-04-27 06:51
Polscy emigranci przysyłają dużo mniej pieniędzy do kraju
Polscy emigranci przysyłają dużo mniej pieniędzy do kraju
/ Shutterstock

Polacy zarobkujący za granicą przysłali w ubiegłym roku do kraju prawie 15,2 mld zł. To o 423 mln zł mniej niż w roku poprzednim - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik przytacza dane NBP, z których wynika, że spadek jest spowodowany głównie niższym napływem gotówki z Wielkiej Brytanii: rodacy pracujący tam przysłali 1,9 mld zł, o 621 mln zł mniej niż w 2019 r.

Według gazety jest kilka przyczyn kurczenia się transferu pieniędzy z Wysp. "Pewna grupa opuściła je w związku z brexitem, co przełożyło się na wielkość przekazywanych środków" – ocenia cytowany przez dziennik prof. Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Potwierdzają to szacunki brytyjskiego urzędu statystycznego ONS: tylko w I półroczu ub.r. liczba osób z polskim obywatelstwem zmniejszyła się tam o 85 tys. – do 815 tys. - stwierdza dziennik.

Jak dodaje na łamach gazety prof. Kaczmarczyk, na decyzje rodaków wpływ miała też pandemia, która stworzyła wiele niepewności. "Związany z nią lockdown był w Wielkiej Brytanii ostrzejszy niż w Polsce. Dlatego część osób zamiast wysyłać pieniądze do kraju postanowiła zabezpieczyć własny byt" – mówi.

Dziennik wskazuje, że w dłuższej perspektywie można się spodziewać dalszego spadku transferu pieniędzy, bo wielu rodaków zdecydowało się pozostać na Wyspach na stałe albo na długi okres.

Gazeta zwraca uwagę, że nieznacznie, bo o 42 mln zł (do 313 mln zł) zmniejszył się też strumień pieniędzy płynących z Irlandii, która jest na piątym miejscu w rankingu krajów pod względem wielkości przekazywanych środków. "To zapewne głównie efekt pandemii, z powodu której ten kraj wprowadzał okresowo pełny lockdown, w związku z czym część rodaków mogła stracić pracę" - ocenia dziennik. Dodaje, że "najwięcej pieniędzy przysłali nad Wisłę Polacy pracujący w Niemczech: w ub.r. było to 5,1 mld zł, o 60 mln zł więcej niż w roku poprzednim". (PAP)

maja/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (7)

dodaj komentarz
2kbb
Już o tym pisałem na wielu forach że Polacy przez ograniczenia związane z Covidem i kwarantanną nie rozumieją jeszcze co się wydarzyło w związku z Brexitem i to że po 01.01.2021 już prawie nikt kto nie miał wcześniej statusu osiedlonego nie wjechał zie do UK do pracy. Szok dla polaków będzie po wznowieniu lotów do Już o tym pisałem na wielu forach że Polacy przez ograniczenia związane z Covidem i kwarantanną nie rozumieją jeszcze co się wydarzyło w związku z Brexitem i to że po 01.01.2021 już prawie nikt kto nie miał wcześniej statusu osiedlonego nie wjechał zie do UK do pracy. Szok dla polaków będzie po wznowieniu lotów do UK i przybyciu ich na Wyspy kiedy się okaże że Brytyjczycy i Polacy prowadzący tam firmy przestaną zatrudniać Polaków bo będzie to nielegalne i będzie groziło dużymi karami.
Polska została odcięta od Świata Anglosaskiego i staliśmy się znowu krajem Wschodu Europy!!!
Z dzisiejszych 800 tys zarejestrowanych na pobyt w UK, ok 200 tys wyjedzie z Wysp do PL i innych krajów zachodnich w ciągu najbliższych 5-10 lat a ci co pozostaną będą przypominać tą emigrację po II WŚ.
To będzie następowało z czasem kiedy w Polsce będą odchodzić rodzice i dziadkowie tych emigrantów na Wyspach... Polska i Europa Kontynentalna utraciła wielki potencjał tych którzy znają dobrze języki angielski i polski i mogliby pracować w EU i w PL na wyższych stanowiskach i służyć Polsce. Zmuszenie Brytyjczyków do Brexitu to jest celowa polityka Niemiec w Europie które wraz z Rosją starają się zdominować cały kontynent i sprowadzić Polskę i inne kraje CEE jak Rumunię do roli "dawcy organów" Niestety do Brexitu przyłożył rękę sługus Merkel i szatniarz Europy D. Tusk niszcząc potencjał Polski na stałe i odcinając nas od Anglosasów..!!!
lorelie
na zachodzie jest tak super że wszyscy ci pseudo imigranci nawet jak siedzą tam po 5 czy 10 lat to okupują polskie fora internetowe... i bardzo mi ich szkoda bo utracili więź z Polską a tam nigdy nie będą traktowani jak miejscowi.
300_pala
Żal za twarda walutą
Ty tylko cebuliony w kieszeni
antek10 odpowiada 300_pala
Różnica w zarobkach juz nie jest taka jak kiedys. Robiąc na Zachodzie za najniższa krajową niczego sie nie dorobisz jak nie bedziesz ciułał kasy rezygnując z wielu rzeczy A siedziec w wynajmowanym pokoju jak na hotelu robotniczym to żaden luksus.
jpelerj
Tobie nie musi być nikogo szkoda. Nawet zwykły, szary pracownik w normalnych krajach ma zupełnie inne życie, niż w PL aspirujący do klasy średniej. Dlatego wyjeżdżali i będą wyjeżdżać, jak długo się da. Ale co ty możesz o tym wiedzieć, dorabiajac na propisowskich wpisach LOL.
bt5
Wbrew mitologi o milionie czy więcej wyjechanych na stałe do UK, to sprawy się miały inaczej. Spory procent Polaków również tam jeżdzilo do pracy sezonowej , pracowali w polskich firmach budowlanych na czarno, w azjatyckich czy hinduskich gastronomiach na czarno. Takie osoby nawet jak jezdziły latami to nie miały szans Wbrew mitologi o milionie czy więcej wyjechanych na stałe do UK, to sprawy się miały inaczej. Spory procent Polaków również tam jeżdzilo do pracy sezonowej , pracowali w polskich firmach budowlanych na czarno, w azjatyckich czy hinduskich gastronomiach na czarno. Takie osoby nawet jak jezdziły latami to nie miały szans ani nie dostały settled status. I tera nawet po prostu nie wjada. W zeszłym roku mogły wjechać ale i tak już nie było pracy (wielki kryzys covidowy). A inne kraje to s dośc małe liczby zatrudnionych Polaków : Francja, Norwegia, Szwecja - tam to nie było pracy na fabrykach po setki ludzi , ale małe brygady fachowców. Zreszta i to sie już nie opłaca bo od lat nie ma nadgodzin , a i o godzinach do pełnego etatu można zwykle pomarzyć, praca rwana krótka- kedzie się 2000 km żeby po miesiacu albo szybciej się okazało że juz nie ma zlecenia. inny kraj masowy Holandia to porażka bo zarabia się na opłatę łóżka i ubezpieczenia. Przykładowo; 2-3 dni pracy w tygodniu (zawsze przed wyjazdem jest ściema że jest praca, a na miejscu czekaja ludzie na pracę) teraz tak 120 euro wypłaty za tydzień i 120 euro potraceń za tydzień. Na jedzenie masz sobie wydać nieistniejacy socjal z Polski. W przypadku młodzieży jest jeszcze gorzej bo maj stawkę wiekowa czyli śmiesznie niska i za tydzien wychodzi potraceń więcej niż wypłaty gdzie potracaja brakujaca kwotę z wakacyjnego lub robi się dług. Ludzie tam siedza i dalej jezdza mimo braku sensu ekonomicznego bo na polskiej prowincji dalej wyjazd za granicę do pracy to nobilitacja. Tylko że pieniażków nie ma teraz nawet zza granicy.
2kbb
Bzdura że wielu Polaków pracowała na czarno kiedy legalnie mogli podjąć pracę. Mogło tak być z niewielką ilością osób ale jak ktoś chciał pozostać w UK wystarczyło że przepracował krótki czas w UK i już mógł się starać o pobyt czasowy.

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki