REKLAMA

Polscy emigranci przesłali nam 1,7% polskiego PKB

Łukasz Piechowiak2015-06-16 13:35główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-06-16 13:35
Polscy emigranci przesłali nam 1,7% polskiego PKB
Polscy emigranci przesłali nam 1,7% polskiego PKB
fot. John Guillemin / / B

Polska zajmuje 18. pozycję wśród wszystkich krajów, jeśli chodzi o wartość odbieranych przelewów pieniężnych. Według Banku Światowego w 2014 roku przelano do Polski ok. 7,5 mld dolarów.

W tym samym okresie z naszego kraju wysłano ok. 1,7 mld dolarów. Co piąty przelew szedł na Ukrainę (375 mln dolarów). Co ciekawe, do Francji i do Niemiec wysłaliśmy odpowiednio 329 mln dolarów i 310 mln dolarów - podaje MoneyGram w specjalnym raporcie na temat rynku przekazów pieniężnych na świecie.

Wbrew obiegowej opinii najwięcej gotówki do Polski nie trafia z Wysp Brytyjskich, ale z Niemiec - ponad 2,3 mld dolarów. Z Wielkiej Brytanii emigranci wysyłają nam blisko dwukrotnie mniej - 1,2 mld dolarów. Z kolei z USA niecały miliard.

ILE ZARABIAJĄ POLACY? [ANKIETA]

Według Banku Światowego Polska jest w pierwszej dwudziestce krajów, do których przesyłane jest najwięcej gotówki. Głównie za sprawą emigrantów, którzy pracują za granicą, a pieniądze przesyłają rodzinie. W 2014 roku przesłali łącznie ok. 30 mld zł (7,5 mld dolarów) - to 1,7% polskiego PKB. Wg NBP w 2014 roku emigranci przesłali do Polski ok. 16 mld zł, ale dane te uwzględniają tylko przelewy realizowane przez system bankowy.


 

Najwięcej pieniędzy od emigrantów przelewane jest do Indii (ponad 70 mld dolarów), Chin (60 mld dolarów), Filipin (25,4 mld dolarów), Meksyku (22 mld dolarów), Bangladeszu (13 mld dolarów), ale też do Francji (22 mld dolarów) i Niemiec (14 mld dolarów). Wielkość napływów od emigrantów niekoniecznie należy wiązać z kiepską sytuacją ekonomiczną i chęcią poprawy bytu rodziny w danym kraju.

To główna przyczyna w Bangladeszu, Filipinach czy Meksyku, ale w przypadku Francji i Niemiec to bardziej wynik wpływu globalizacji i stylu życia - eksperci z tych państw pracują w firmach na całym świecie z wyboru, a nie z powodu niskich zarobków nad Renem lub Sekwaną.

Pieniądze od imigrantów mają coraz mniejsze znaczenie dla gospodarki

W przypadku Polski pieniądze od emigrantów mają coraz mniejsze znaczenie dla gospodarki. Jeszcze kilka lat temu wartość przelewów pieniężnych przekraczała 3% naszego PKB, teraz stanowią one 1,7%. Naturalnie w niektórych rejonach kraju wciąż mają one duży wpływ, zwłaszcza w powiatach o bardzo wysokiej stopie bezrobocia. Jednak spora grupa Polaków, którzy wyjechali z kraju na stałe już ściągnęła swoje rodziny do nowej ojczyzny. Wraz ze starzeniem społeczeństwa wartość transferów od emigrantów będzie malała.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (40)

dodaj komentarz
~qaduq
To jest właśnie sztuczne podbijanie bębenka i epatowanie mitami. Dwa miliony emigrantów wnoszą do krajowej kasy 1,7% PKB. Dwa miliony to ponad 5% całej populacji, czyli wnoszą proporcjonalnie na glowę jednę trzecią tego, co pozostali w kraju. Pozostale pieniądze inwestują w siebie, całkiem słusznie, za granicą. Nie próbujmy przekonywać,To jest właśnie sztuczne podbijanie bębenka i epatowanie mitami. Dwa miliony emigrantów wnoszą do krajowej kasy 1,7% PKB. Dwa miliony to ponad 5% całej populacji, czyli wnoszą proporcjonalnie na glowę jednę trzecią tego, co pozostali w kraju. Pozostale pieniądze inwestują w siebie, całkiem słusznie, za granicą. Nie próbujmy przekonywać, że wyjazd z kraju jest dla Polskikorzystny. To kolejne wciskanie kitu i tworzenie nowego mitu. Szkodliwego pod każdym względem. Jedyne, co pozostaje, to wnikliwie przeczytać tą część artykułu, gdzie wskazuje sie na zmniejszający udział wpływów do kraju funduszy z zaganicy. W takim tempie za 10 lat to juz będą śladowe pieniądze, jeżeli nasi rodacy na stale pozostana na emigracji. I to będzie największy sukces styropianu i dzielnych opluwaczy powojennej Polski.
~mkl
Najwięcej forsy wysyłają emigranci z Rosji to chyba ok 18mld $ rocznie.W Moskwie proste zawody wykonują tylko wyłącznie "innostrańcy"
~qaduq
Z Rosji największą kasę na Zachód wysyłają złodzieje w prawie, czyli oligarchowie. Podstawą prawna są rzekome korzysci za udostępnianie nowych technologii, logo dla firm i towarów i inne bzdety. Jest tego, w różnych latach, powyżej 150 miliardów oficjalnie. I to jest powód wstrzemięźliwości naszych sojuszników wobec wzietego na cel Z Rosji największą kasę na Zachód wysyłają złodzieje w prawie, czyli oligarchowie. Podstawą prawna są rzekome korzysci za udostępnianie nowych technologii, logo dla firm i towarów i inne bzdety. Jest tego, w różnych latach, powyżej 150 miliardów oficjalnie. I to jest powód wstrzemięźliwości naszych sojuszników wobec wzietego na cel przez naszych popaprańców politycznych , sąsiada. Ale przy rozpętanej antyrosyjskiej histerii, gdzie kazdy menel przewyższa intelektem kacapa, daje to słupki i władze. Ale kasę zgarniaja ci za oceanem i nasi bogaci partnerzy, wchodzący na wschodnie rynki naszym kosztem. Grunt to być przedmurzem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~wstyd
urzaj: widzę wysoka K....ultura Ciebie cechuje
~Marta
Jakie w kółko dolary? Odetnijmy tego wrzoda nawet ze statystycznych rozliczen! Operujmy PLN lub EURO!
~qroman
Żeby nam ameryka "demokracje" wprowadziła?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dex
dla zachodu tacy emigranci w dwojaki sposob sa korzysni. po pierwsze paracujac u nich za mniejsze pieniadze wzbogacaja ten kraj. po drugie wysylaja pieniadze do rodzin ktore to kupuja towary w polsce wytworzone wlasnie w krajach zachodnich a do nas tylko importowane ewentualnie u nas montowane z podzespolow z importu. polska to tylko dla zachodu tacy emigranci w dwojaki sposob sa korzysni. po pierwsze paracujac u nich za mniejsze pieniadze wzbogacaja ten kraj. po drugie wysylaja pieniadze do rodzin ktore to kupuja towary w polsce wytworzone wlasnie w krajach zachodnich a do nas tylko importowane ewentualnie u nas montowane z podzespolow z importu. polska to tylko miejsce na mapie i nic wiecej

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki