REKLAMA

Polscy dziennikarze uwolnieni z rąk syryjskiej Al-Kaidy wrócili do Polski

2015-12-27 21:26
publikacja
2015-12-27 21:26

Dziennikarz Marcin Mamoń i operator Tomasz Głowacki, porwani przez syryjską Al-Kaidę i uwolnieni kilka dni temu, są już w Polsce. Przylecieli wieczorem do Warszawy samolotem rejsowym ze Stambułu. Informację o ich powrocie potwierdził IAR ksiądz Przemysław Marek Szewczyk, wieloletni przyjaciel i współpracownik Marcina Mamonia.

fot. Zuma Press / / FORUM

Nie było wiadomo nic o ich uprowadzeniu, nieznane są też dokładne okoliczności uwolnienia, do którego miało dojść 24 grudnia.

W połowie listopada udali się do Syrii, by zrealizować zdjęcia do niezależnego filmu o samozwańczym Państwie Islamskim. Po przekroczeniu granicy z Turcją zniknęli jednak bez śladu i nie dotarli do umówionego miejsca.

Z wypowiedzi księdza Przemysława Szewczyka dla IAR wynika, że byli trzymani w więzieniu. "Miałem kontakt z Marcinem przed jego wyjazdem, więc wiedziałem o jego ryzykownych reporterskich planach, potem już gdy został uwolniony. Otrzymałem wiadomość na Facebooku, że był przetrzymywany w więzieniu przez ludzi z Al-Kaidy, ale został uwolniony dzięki staraniom tych ludzi, którym zaufał, że wprowadzą go na tereny syryjskie, by mógł robić pracę reporterską. I że Marcin wraca do Polski"- powiedział IAR ksiądz Przemysław Szewczyk.

Duchowny podkreślał, że informacja o porwaniu nie została upubliczniona ze względu na bezpieczeństwo dziennikarza i operatora. Jego zdaniem, cisza medialna była w tej sytuacji uzasadniona. "Sam, jak miałem pewne informacje o tym, że coś niepokojącego się dzieje, do głowy mi nie przyszło by informować o tym opinię publiczną" - mówił IAR duchowny.

Marcin Mamoń jest reporterem i filmowcem Jako producent niezależny realizował filmy m.in. dla TVP, BBC, VPRO, Channel4). W latach 2006-08 był kierownikiem redakcji publicystyki i reżyserem w TVP2. Od 2008 współpracownik, reżyser, dziennikarz w TVN.

Tomasz Głowacki jest natomiast operatorem filmowym i fotografikiem absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie,. Swoje fotografie wystawiał m.in. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Autor i współautor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, m.in. "Królika po berlińsku".

Ksiądz Przemysław Marek Szewczyk jest wieloletnim przyjacielem i współpracownikiem Marcina Mamonia. Działa w Stowarzyszeniu Dom Wschodni "Domus Orientalis". Mają wspólne zainteresowania: Bliski Wschód.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Terroryzm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~cfo
Jak Antek został szefem MON, a Waszczykowski szefem MSZ, to jakoś wyraźnie wzrosła skuteczność Polski w odzyskiwaniu naszych obywateli z rąk terrorystów. Mam tylko nadzieję, że nie płacą im okupu i że może kiedyś wyślą jakąś ekspedycję wojskową w podobnym celu. Po co mamy ten cały GROM, FORMOZĘ, Lubliniec, Jak Antek został szefem MON, a Waszczykowski szefem MSZ, to jakoś wyraźnie wzrosła skuteczność Polski w odzyskiwaniu naszych obywateli z rąk terrorystów. Mam tylko nadzieję, że nie płacą im okupu i że może kiedyś wyślą jakąś ekspedycję wojskową w podobnym celu. Po co mamy ten cały GROM, FORMOZĘ, Lubliniec, AT itd.? Terroryści powinni się bać polskich sił specjalnych tak jak się boją Żydów.
~edd
Tu może być przykra niespodzianka jak wyjdzie, że ci Czeczeni co uwolnili naszych, to kadyrowski spec oddział FSB, bo takie tam operują.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki