REKLAMA

Polregio zwiększy do 28 liczbę pociągów na trasie Kraków - Katowice

2020-12-03 12:49
publikacja
2020-12-03 12:49
fot. Arkadiusz Lawrywianiec / FORUM

Przewoźnik kolejowy Polregio, realizując zlecenie województwa małopolskiego, zwiększy z 17 do 28 liczbę pociągów kursujących dziennie między Krakowem i Katowicami. Wcześniej o uruchomieniu połączeń na tej trasie informowała samorządowa spółka Koleje Śląskie.

Nowa oferta połączeń obu przewoźników między stolicami woj. małopolskiego i śląskiego będzie obowiązywać od 13 grudnia, czyli od dnia wejścia w życie nowego rozkładu jazdy pociągów. Stała się ona możliwa – wskazali oni – dzięki planowanemu zakończeniu modernizacji linii kolejowej pomiędzy Krakowem a Katowicami, prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

28 połączeń Polregio uruchamianych na zlecenie województwa małopolskiego będzie obsługiwanych nowym lub zmodernizowanym taborem. Czas przejazdu między stolicami województw wyniesie około 70 minut, a cena za bilet jednorazowy - 13 zł.

Jak podkreślił w czwartek wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, władze krajowe i regionu coraz więcej inwestują w kolej.

„Mamy nowe tory, nowe przystanki oraz nowe pociągi od Pesy i Newagu. Dzięki temu dojazd do Krakowa i innych małopolskich miast i miejscowości będzie coraz szybszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy, co przełoży się na zwiększenie liczby pasażerów i mniejszy ruch na drogach” – wskazał.

Prezes Polregio Artur Martyniuk ocenił, że zwiększona oferta na trasie Kraków – Katowice to efekt dobrej współpracy przewoźnika z województwem małopolskim oraz zakończenia modernizacji infrastruktury, dzięki czemu oferta dojazdów kolejowych może stać się konkurencyjna dla innych środków transportu.

„Jestem przekonany, że po powrocie uczniów do szkół pociąg stanie się środkiem transportu pierwszego wyboru” – ocenił.

Jak poinformowano, oferta skierowana jest m.in. do osób codziennie dojeżdżających do pracy, uczniów oraz studentów. Cena biletu normalnego wynosi 13 zł. Obowiązują ulgi ustawowe, dzięki którym np. studenci za bilet zapłatą 6,37 zł. Bilet miesięczny na pociągi Polregio pomiędzy Krakowem a Katowicami będzie kosztował 235 zł, a dla studentów 115,15 zł.

We wtorek rzecznik Kolei Śląskich Tomasz Musioł przekazał, że od 13 grudnia przewoźnik ten rozpocznie regularne kursy na trasie między Katowicami i Krakowem. Zaplanowano uruchomienie czterech par pociągów na dobę.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki