REKLAMA

Polityczna emerytura? Boris Johnson nie chce o niej słyszeć

2022-12-01 16:42
publikacja
2022-12-01 16:42

Były brytyjski premier Boris Johnson poinformował Partię Konserwatywną, że zamierza wystartować w następnych wyborach do Izby Gmin z tego samego okręgu, który obecnie reprezentuje - Uxbrigde and South Ruislip w zachodnim Londynie.

Polityczna emerytura? Boris Johnson nie chce o niej słyszeć
Polityczna emerytura? Boris Johnson nie chce o niej słyszeć
fot. VIOLETA SANTOS MOURA / / Reuters

Posłowie konserwatystów mają do poniedziałku czas na poinformowanie partii, czy planują wystartować w kolejnych wyborach, które, jak się oczekuje, odbędą się w 2024 roku.

Johnson od ustąpienia z funkcji premiera na początku września pozostaje szeregowym posłem i od tego czasu pojawiało się wiele spekulacji na temat jego dalszej przyszłości. Po szybkiej rezygnacji jego następczyni Liz Truss rozważał ponowne ubieganie się o przywództwo w partii, co w razie wygranej oznaczałoby jego powrót na Downing Street. Ostatecznie jednak się na to nie zdecydował, wyjaśniając, że nie nastał jeszcze właściwy moment.

Tym niemniej i wtedy, i wcześniej, gdy ogłaszał swoją rezygnację, sugerował, że nie jest to koniec jego kariery politycznej i planuje powrócić. Ostatnim brytyjskim premierem, któremu taki powrót się udał, był w latach 70. laburzysta Harold Wilson. Jeśli chodzi o kilku bezpośrednich poprzedników Johnsona, to Tony Blair i David Cameron albo od razu, albo szybko po ustąpieniu z urzędu premiera zrzekli się też mandatu poselskiego. Margaret Thatcher pozostała posłanką do końca kadencji, czyli jeszcze prawie półtora roku, John Major i Gordon Brown po przegranych wyborach pozostali w Izbie Gmin na całą następną kadencję, a Theresa May nadal w niej zasiada.

Oddział Partii Konserwatywnej z okręgu Uxbridge and South Ruislip oświadczył, że "w pełni popiera Borisa Johnsona jako naszego lokalnego posła i kandydata w jakichkolwiek przyszłych wyborach", podkreślając, że były premier pozostaje mocno związany z okręgiem i zaangażowany w jego sprawy.

Johnson reprezentuje okręg Uxbridge and South Ruislip od 2015 r. Trzykrotnie wygrał tam wybory, przy czym za każdym razem uzyskał ponad 50-procentowe poparcie i zwiększył odsetek otrzymanych głosów. Jednak po bardzo nieudanych siedmiu tygodniach rządów Liz Truss notowania Partii Konserwatywnej załamały się i obecnie nie może być ona pewna wygranej w żadnym okręgu.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki