Politico wymienia Tuska jako jedną z opcji awaryjnych na szefa KE

To pozornie mało prawdopodobny pomysł, ale nazwisko szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska jest wymieniane przez niektórych unijnych dyplomatów w kontekście objęcia przewodnictwa Komisji Europejskiej - pisze we wtorek portal Politico.

(Rada Europejska)

W tekście, który wylicza potencjalnych dziewięciu centroprawicowych kandydatów na szefa KE, jeśli Europejska Partia Ludowa (EPL) będzie musiała zrezygnować z odrzucanego przez liberałów i socjalistów Manfreda Webera, były polski premier znalazł się na ostatnim miejscu.

Oficjalnie EPL wciąż popiera Webera mimo sprzeciwu wobec tej kandydatury ze strony prezydenta Francji Emmanuela Macrona i innych liderów unijnych. Jednak fakt, że politykowi niemieckiej CSU, siostrzanej partii CDU Angeli Merkel, nie udało się uzyskać poparcia ani w Radzie Europejskiej, ani w Parlamencie Europejskim, nie daje mu wielkich szans na nominację.

Wśród dziewięciu możliwych kandydatów do objęcia fotela przewodniczącego Komisji ze strony Europejskiej Partii Ludowej Politico wymienia głównego negocjatora ds. brexitu Michela Barniera, byłego prezydenta Finlandii Alexandra Stubba, dyrektor wykonawczą Banku Światowego Kristalinę Georgiewą, a także szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Na dalszych miejscach znaleźli się premier Irlandii Leo Varadkar, minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier oraz premier i prezydent Chorwacji Andrej Plenković i Kolinda Grabar-Kitarović. Niemal wszystkie te nazwiska pojawiały się wcześniej w spekulacjach prasowych.

Portal wskazuje na zalety potencjalnych kandydatów, takie jak doświadczenie w rządzeniu, poparcie określonych krajów, a także ich wady - wiek czy komplikacje polityczne. Np. Barnier będzie miał 70 lat w 2021 r., więc trudno go przedstawiać jako zmianę pokoleniową, a rząd Finlandii, z której pochodzi Stubb, już wystawił swoją kandydatkę do KE.

Pisząc o Tusku, Politico przypomina, że w jego przypadku nie byłoby żadnych pytań o odpowiednie doświadczenie, co jest piętą achillesową Webera. "Choć należy on do centroprawicowej EPL, Tusk pokazał również, że może zdobyć poparcie socjalistów i liberałów. Siedmiu liberalnych premierów jawnie poparło go, gdy jego kadencja była odnawiana dwa lata temu wbrew życzeniom jego odwiecznych rywali w polskim rządzie" - piszą autorzy materiału.

Portal przypomina jednocześnie, że na konferencji prasowej w piątek nad ranem po szczycie UE przewodniczący Rady Europejskiej powiedział "nie" pytany, czy jego nazwisko pojawia się wśród potencjalnych kandydatów do objęcia szefostwa KE.

"Dyplomaci mówią, że opcja Tuska zostałaby aktywowana tylko w najgorszym scenariuszu - nie wypaliłaby teraz, gdy inni kandydaci są w grze, ale mogłaby zadziałać, by przełamać impas, jeśli nie byłoby zgody na nikogo innego" - podkreśla Politico.

Portal zwraca uwagę, że krytycy Tuska zarzucają mu, że za bardzo wtrąca się do krajowej polityki w Polsce, mając na uwadze wznowienie tam swej politycznej kariery i że mogłoby tak być również, gdyby stanął na czele Komisji.

Szefowie państw i rządów państw UE mają ponownie spotkać się na szczycie UE w niedzielę, by kolejny raz podejść do układanki ws. unijnych stanowisk.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ az/ kar/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 4 karbinadel

Na razie to tylko luźna propozycja, a pisiory już się zapluwają ze złości. Bądźcie spokojni, żaden towarzysz partyjny Jarosława nigdy nie będzie nawet kandydatem na podobne stanowisko :)

! Odpowiedz
5 11 1a2b

A po co Niemcom folksdojcz, który utracił wpływy w kraju? Poza tym nie robi się publicznie idioty z kogoś względem kogo ma się plany. Prawda jest taka, że kasują tego nieroba i nielota.

! Odpowiedz
11 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 6 rimet1

Jak można usunąć wpis pozbawiając tym samym interlokutora prawa do swobodnej wypowiedzi. GDZIE JEST BODNAR !!!

! Odpowiedz
17 32 jacyna2017

Awaria to będzie dopiero jak go wybiorą! Żadne kompetencje, aby w końcu zrobić coś z dryfującym biurokratycznym molochem UE, bo w życiu nic konkretnego nie zrobił, a do tego będzie napuszczał UE na Polskę, aby psuciem wspierać swój bezkoncepcyjny obóz polityczny!

! Odpowiedz
16 25 nostsherlock

Jak to nic konkretnego nie zrobił? A nacjonalizacja OFE? Kradzież pierwsza klasa, złodziej na skalę przemysłową

! Odpowiedz
10 18 sloneczkodzg odpowiada nostsherlock

To jeszcze nic . Ponad 250 miliardów zeta zniknęło z Vat i muzyka dalej gra .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil