REKLAMA

Polecenie kolegi do pracy coraz lepiej płatne

Weronika Szkwarek2017-07-21 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-07-21 06:00

W Polsce duże korporacje i mniejsze firmy informatyczne dbają o to, aby wyjście do domu stało się jedynie smutną koniecznością. Oferując przyzakładowe żłobki, wyjazdy integracyjne i nagradzając skuteczne polecenia pracownicze, zacieśniają relację pracodawca-zatrudniony. Dzięki tym ostatnim mogą otrzymać jednorazowo od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.  

W ostatnich tygodniach głośno było na temat systemu poleceń pracowniczych, jaki wprowadziła Biedronka. W ramach programu employee referral firma wypłaca zatrudnionym 1000 zł za skutecznie poleconego nowego członka załogi. To, co w Jeronimo Martins Polska jest nowością, nikogo nie dziwi w kontekście branży IT, gdzie za dobre polecenie w zależności od stanowiska wypłaca się nie 1000 złotych w transzach, a na przykład 10 tysięcy złotych do ręki po zakończonym procesie rekrutacyjnym.

fot. / / YAY Foto

Programy poleceń pracowniczych

Employee referral, czyli program poleceń pracowniczych, to system, dzięki któremu firmy pozyskują nowych członków załogi, bez konieczności publikowania ogłoszenia o pracę. Sprawdziliśmy, które firmy zarówno z sektora IT, jak i bankowości, proponują zatrudnionym korzystny system poleceń pracowniczych.

W zależności od stanowiska przedsiębiorstwa potrafią zapłacić za polecenie nawet 12 tys. złotych brutto (w przypadku firmy EY). Dlaczego tak wysoko wyceniane jest dobre polecenie? Według badania firmy zajmującej się m.in. rekrutacją iCIMS, 24 proc. pracowników to osoby zatrudniane z polecenia. Skuteczne skierowania wynoszą 91 proc., jeśli kandydaci zostali wskazani przez zarząd firmy, a 53 proc. w przypadku kandydatów na podstawowe stanowiska. 65 proc. osób zatrudnionych w ten sposób członków załogi odczuwa satysfakcję z wykonywanej pracy. Według badania „The Impact of Employee Referrals” z 2015 roku, można mówić również o znacznie szybszym dostosowaniu się pracowników z systemu poleceń do kultury firmy.

Od 500 zł do 12 tys. złotych  za skuteczne polecenie

W zależności od stanowiska firmy potrafią słono zapłacić za właściwego pracownika. W niektórych przypadkach przedsiębiorstwo jest w stanie podwoić stawkę, jeśli rekrutacja musi być pilnie przeprowadzona. – Luxoft posiada jeden z najbardziej rozwiniętych systemów poleceń pracowniczych w branży. Wypłacamy bardzo atrakcyjne nagrody za skuteczne polecenie – i to nie tylko dla pracowników. Wiele osób nie wierzy i dopytuje, ale tak, jak najbardziej – nasz program otwarty jest także dla wszystkich osób spoza firmy. Za polecenie na stanowisko senior java developera można otrzymać 8 tys. zł brutto, a za managera nawet 10 tys. zł brutto. Przewidujemy także dodatkowe bonusy związane z rekomendacją na tzw. „gorące” stanowiska. Może to być nawet podwójna kwota – mówi w rozmowie z Bankier.pl Katarzyna Roj, szefowa działu rekrutacji Luxoft w Polsce.

EY natomiast, poza sowitym wynagrodzeniem za skuteczne polecenie, oferuje również w swoim programie możliwość zdobycia punktów za rozpowszechnienie informacji na temat wolnego stanowiska.

– W EY od tego roku funkcjonuje nowoczesna platforma Poleć Poziom Wyżej. Za jej pośrednictwem pracownicy mogą przejrzeć aktualne oferty pracy, poznać wysokość bonusu finansowego za udaną rekrutację oraz polecić osobę na dane stanowisko. Drugą ważną funkcjonalnością systemu jest możliwość udostępnienia ofert EY w swojej sieci kontaktów. Każdy pracownik może wygenerować sobie indywidualny link i opublikować go na swoim profilu w social mediach. Za każde kliknięcie oraz aplikacje za pośrednictwem takiego linka przyznawane są punkty, a co miesiąc osoby z największą ich liczbą otrzymują atrakcyjne nagrody – voucher na kolację z wybraną osobą z firmy, czytnik ebooków czy przejażdżkę Ferrari – wyjaśnia Anna Woźniak, menedżer ds. rekrutacji z EY.

Stawki za polecenia pracownicze 

Firma

Stawka za polecenie pracownika

Luxoft

500 – 10000 zł brutto (stawka może zostać podwojona)

EY

Do 12 000 zł brutto

Britenet

1 000 – 8 000 zł brutto

Credit Suisse

Firma odmawia podania stawki

3E Software

Firma odmawia podania stawki

GFT

2 000 – 8 000 zł brutto

Atos

3 600 – 9 000 zł brutto              

Pixers

50 proc. pierwszego wynagrodzenia nowo zrekrutowanej osoby

Sii Polska

2 000 – 8 000 zł brutto

BITStream

2 153 – 7 177 zł brutto

IBM**

2 000 – 5 000 zł brutto

Tooploox**

5 000 zł brutto

Modis Poland

1 500 – 2 500 zł

Leaware*

Mid Web Developer 600 dol.

Analyst / UX Designer 600 dol.

Senior Mobile Web Developer 1 000 dol.

Junior Web Developer 250 dol.

Mfind*

Frontend/Fullstack Developer 1 000 dol.

Ruby on Rails Developer 1 100 dol.

Amazon*

Android Developer, Software Engineer-TTS Engine 1 500 dol.

Powel*

Junior.Net Full-stack Developer 700 dol.

Allegro***

5 000 zł brutto

*dane na podstawie informacji zawartych na platformie rekrutacyjnej SkillHire

** informacja podana przez pracownika firmy

*** stan na styczeń 2016 r.

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych przekazanych przez biura prasowe wymienionych firm, wypowiedzi pracowników oraz serwisu SkillHire, stan na 19.07.2017 r. 

Jak wynika z powyższej tabeli, stawka za polecenie w dużej mierze zależy od stanowiska. Za specjalistów najniższego szczebla, których doświadczenie zawodowe nie przekracza dwóch lat, wynosi ono od 500 złotych do ponad 3 tysięcy złotych. Niektóre firmy, takie jak Allegro, oferują stały bonus, niezależnie od wakatu.

fot. / / www.britenet.com.pl

Programy poleceń pracowniczych w bankach

Jak wynika z analizy Bankier.pl, banki rzadko oferują bonusy w zamian za wartościowe polecenie pracownika. Jedynie Bank Millenium, Euro Bank, Bank Zachodni WBK, BOŚ Bank oraz Credit Agricole przygotowały system poleceń pracowniczych, jednak niechętnie dzielą się stawkami.

Co ciekawe, BZ WBK w zamian za skuteczne polecenie nie oferuje pieniędzy, a punkty w ramach systemu MyBenefit. – Program Poleceń Pracowników funkcjonuje w banku od lipca 2015 roku, na początku był przeprowadzany w wybranych jednostkach, w obecnej formule funkcjonuje od II kwartału 2016 roku. Pracownicy mogą polecać na istniejące wakaty w banku, na które trwa rekrutacja zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Nagrodę wypłacamy polecającemu pracownikowi po jednym miesiącu pracy poleconej osoby, a nagrodą, jaką otrzymują polecający pracownicy, są Punkty Kafeteryjne MyBenefit (możliwe do wykorzystania np. na zakupy w księgarniach, bilety do kin, teatrów) – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Ewa Krawczyk z biura prasowego Banku Zachodniego WBK. 

System poleceń pracowniczych w bankach

Bank

Czy istnieje system poleceń pracowniczych

Stawka za polecenie pracownicze

SGB Bank SA

Nie

nd.

Bank Millenium SA

Tak

Odmowa podania stawki

Deutsche Bank

Nie

nd.

ING Bank Śląski

Nie

nd.

Pekao SA

Nie

nd.

Euro Bank SA

Tak

Do 7000 złotych brutto

mBank

Odmowa odpowiedzi

nd.

Bank Zachodni WBK

Tak

Przyznanie punktów w ramach pakietu kafeteryjnego MyBenefit

BOŚ Bank

Tak

Od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych

Credit Agricole

Tak

Od kilkuset złotych

BGŻ BNP Paribas

Nie

nd.

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji przekazanych przez biura prasowe wymienionych banków, stan na 19.07.2017 r. 

Credit Agricole podkreśla, że skuteczność zatrudnienia w ramach systemu poleceń pracowniczych wynosi niemal 50 proc. – W banku Credit Agricole prowadzimy program rekomendacji pracowniczych. Cieszy się on dużym zainteresowaniem pracowników, jak również skutecznością - zatrudniamy prawie połowę poleconych osób. Wysokość nagród dla polecających różni się w zależności od rodzaju stanowiska, a zaczyna się od kilkuset złotych za skuteczną rekomendację – informuje Agnieszka Gorzkowicz z biura prasowego banku.

BOŚ Bank w ramach nagrody za skuteczne polecenie pracownicze wypłaca kierującym od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jednak kwotę można przeznaczyć bezpośrednio na rzecz potrzebujących. Piotr Lemberg z biura prasowego BOŚ Banku mówi: – Co warte podkreślenia, nagrodą z polecenia można się podzielić z najbardziej potrzebującymi, w ramach projektów realizowanych przez Fundację BOŚ.

Prywatne masaże, sponsorowane wyjścia na piwo, lodówki pełne sezonowych owoców i mleka migdałowego do kawy. Taka rzeczywistość nie spotyka jedynie pracowników Doliny Krzemowej, na naszym rodzimym rynku przedsiębiorstwa również mogą się poszczycić bogatymi pakietami pracowniczymi, do których należy właśnie program employee referral. Większość firm, które korzystają z systemu poleceń pracowniczych, jest zadowolona z jego efektów. W zamian za premię przyznaną obecnie zatrudnionemu pracownikowi, otrzymują osobę sprawdzoną, za którą wstawił się oficjalnie inny członek zespołu. 

fot. / / Bankier.pl
Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Rokokoko
Jakie tu ludzie piszą bzdury w tych komentarzach to aż się nie chce artykułu czytać tylko te komentarze. :)))
~śmiech
Normalnie oskarżę bankiera o utratę zdrowia. Jak przeczytałem rano, to padłem na podłogę i dopiero się podniosłem. Mam pełno siniaków i skurcz mięśni brzucha. KTO TAKIE BZDURY WYPISUJE! "wyjście do domu stało się jedynie smutną koniecznością" HAHA! Z dużej korporacji? Dziewczynko! Nie znam nikogo przy Normalnie oskarżę bankiera o utratę zdrowia. Jak przeczytałem rano, to padłem na podłogę i dopiero się podniosłem. Mam pełno siniaków i skurcz mięśni brzucha. KTO TAKIE BZDURY WYPISUJE! "wyjście do domu stało się jedynie smutną koniecznością" HAHA! Z dużej korporacji? Dziewczynko! Nie znam nikogo przy zdrowych zmysłach, kto idzie do korporacji rano i nie chce mu się żygać!
caesar_m
Ciekawe a w takim Urzędzie Miasta, MPK czy Miejskich Wodociągach albo Urzędzie Marszałkowskim to polecający musi dać fanta , nie zawsze to kasa, czasem przyjęcie na studia córeczki, czasem miejsce ...na liście wyborczej. Ot co firma inny obyczaj. A nawiasem mówiąc owe wszystkie "programy motywacyjne" zakładają Ciekawe a w takim Urzędzie Miasta, MPK czy Miejskich Wodociągach albo Urzędzie Marszałkowskim to polecający musi dać fanta , nie zawsze to kasa, czasem przyjęcie na studia córeczki, czasem miejsce ...na liście wyborczej. Ot co firma inny obyczaj. A nawiasem mówiąc owe wszystkie "programy motywacyjne" zakładają jedno : że pracownik nie patrzy na zarobki czyli jest absolutnie głupszy od Zarządu w którym jedyną "motywacją" jest konkretny bonus przeliczalny na konkretną kasę lub czysta kasa....
~MVP
Wczoraj mialem rozmowe o prace z
Bankiem Millenium na stanowisko IT.
Na pytanie co powinno miec nowe miejsce pracy wg mnie i jaka mam motywacje odpowiedzialem ze nie moze byc gorsze niz obecne czyli xbox, leasure room z masazem, taras z parasolkami, Work from home etc czyli to co jest standardem w IT.
Rozmowa szybko sie
Wczoraj mialem rozmowe o prace z
Bankiem Millenium na stanowisko IT.
Na pytanie co powinno miec nowe miejsce pracy wg mnie i jaka mam motywacje odpowiedzialem ze nie moze byc gorsze niz obecne czyli xbox, leasure room z masazem, taras z parasolkami, Work from home etc czyli to co jest standardem w IT.
Rozmowa szybko sie skonczyla. Az dziw banki w polsce to wciaz gleboka komuna ktora oderwala sie od rzeczywistosci IT.
Nikomu nie polecam i przestrzegam przed praca w IT w banku millenium w warszawie
gajowy1
Czego się to nie wymyśli, żeby obejść firmy rekrutacyjne, które przez swoją chciwość stają się po prostu zbyt drogie.
rekin1986
Są jeszcze lepsze sposoby grania pracownikom na nosie

Poleć znajomego dostaniesz grant

Nowo zatrudniony dostaje mniej od Ciebie

Po okresie próbnym on dostaje umowę a Ty zostajesz zwolniony bo jesteś za drogi

kUMPLE SĄ DO TOWARZYSTWA I PICIA WÓDKI A NIE OD PRACY W JEDNEJ FIRMIE
W PRACY
Są jeszcze lepsze sposoby grania pracownikom na nosie

Poleć znajomego dostaniesz grant

Nowo zatrudniony dostaje mniej od Ciebie

Po okresie próbnym on dostaje umowę a Ty zostajesz zwolniony bo jesteś za drogi

kUMPLE SĄ DO TOWARZYSTWA I PICIA WÓDKI A NIE OD PRACY W JEDNEJ FIRMIE
W PRACY NIE MA KUMPLI SĄ TYLKO WROGOWIE KTÓRZY PATRZĄ JAK ODEBRAĆ KOMUŚ STOŁEK
~plebs
Za nowego płaca ale podniesc pensje to trudno
sel
To jest raczej system wspierania kadry Prezesów dodatkową nielegalną kasą, z banków ludzie są zwalniani a prezesi jeszcze zarabiają na zwolnieniach ,a w firmy informatyczne powinny informować pracowników ile zarabia się w ich oddziałach w Europie...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki