REKLAMA

Polacy za granicą przysyłają do kraju miliardy. Stąd popłynęło najwięcej pieniędzy

2024-02-12 15:22
publikacja
2024-02-12 15:22

Transfery do Polski od emigrantów w III kwartale 2023 roku wyniosły 4,9 mld zł, tyle samo co w analogicznym kwartale 2022 roku - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za III kwartał.

Polacy za granicą przysyłają do kraju miliardy. Stąd popłynęło najwięcej pieniędzy
Polacy za granicą przysyłają do kraju miliardy. Stąd popłynęło najwięcej pieniędzy
fot. Sheviakova Kateryna / / Shutterstock

"W III kwartale 2023 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,9 mld zł. Na kwotę tę złożyły się przekazy od migrantów krótkookresowych w wysokości 1,9 mld zł (tj. 39,4 proc. ogółu transferów) i od migrantów długookresowych w wysokości 3,0 mld zł (tj. 60,6 proc. całej kwoty). W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku łączna wielkość przekazanych środków była niższa (o ok. 0,02 mld zł)" - napisano.

Na zanotowany spadek wpłynął głównie niższy niż przed rokiem napływ środków z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Z drugiej strony zarejestrowano wzrost środków przekazywanych do Polski z Niemiec, Niderlandów i Norwegii.

Krajem z największą wartością przekazów pieniężnych nadal pozostały Niemcy. W III kwartale 2023 r. pracujący tam Polacy przekazali do kraju 1,8 mld zł. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania, z której napłynęło do Polski 0,6 mld zł.

Łącznie przekazy z tych dwóch krajów stanowiły 48,2 proc. wszystkich transferów.

Imigranci przesyłali więcej pieniędzy

Transfery z Polski od pracujących imigrantów w III kw. 2023 roku wyniosły 6,9 mld zł, o 0,1 mld zł więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym. Na Ukrainę trafiło 63,2 proc. całości transferów.

"Zanotowany wzrost wynikał z rosnących przekazów zarobków. Transfery imigrantów krótkookresowych w III kwartale 2023 r. wyniosły 4,9 mld zł wobec 5,4 mld zł w III kwartale 2022 r. W strukturze geograficznej nadal dominowały transfery przekazane na Ukrainę. Wyniosły one 4,4 mld zł i stanowiły 63,2 proc. wszystkich środków" - napisano.

Rosły również środki przekazywane do innych krajów, w tym najbardziej na Białoruś.

tus/ gor/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (6)

dodaj komentarz
infinityhost
I wszystko to do baku
qwertas
A do jakich trzech innych krajów poza Ukrainą i Białorusią są transferowane pieniądze z Polski? Bo te dwa kraje są dość oczywiste. Powiedziałbym Gruzja, Indie i Uzbekistan gdybym miał strzelać.
nepot_synekurzasty
ale to chyba tylko chodzi o przekazy/przelewy bankowe, to w takim razie jest to raczej tylko kropla w morzu tego co naprawdę przywożą emigranci
monuz
nic nie przywożą, ledwo tam żyją od 1 do 1, zresztą desperatów na emigrację coraz mniej, przeważają powroty
men24a odpowiada monuz
I chociaż PiS chwali się największą powojenną falą powrotów Polaków do kraju (według rządowych źródeł to ok. 300 tys. osób), to w najnowszych statystykach demograficznych GUS-u osób tych na razie nie widać. W rejestrach widoczni są za to cudzoziemcy

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki