REKLAMA

Polacy wyprowadzają się od rodziców sporo później niż przeciętny Europejczyk

2022-12-02 12:36
publikacja
2022-12-02 12:36

Polacy wyprowadzają się od rodziców 2 lata później niż przeciętny Europejczyk i niemal 10 lat później niż statystyczny Szwed - zwracają uwagę analitycy HRE Investments. W Polsce przeciętny wiek wyprowadzki od rodziców to prawie 29 lat.

Polacy wyprowadzają się od rodziców sporo później niż przeciętny Europejczyk
Polacy wyprowadzają się od rodziców sporo później niż przeciętny Europejczyk
fot. baranq / / Shutterstock

W 2021 r. przeciętny Polak wyprowadzający się od rodziców robił to po 28 latach i 8 miesiącach od urodzenia - zauważył Oskar Sękowski z HRE Investments, powołując się na dane Eurostatu. "Tak słabego wyniku nie notowaliśmy w Polsce od 2003 r., kiedy europejski urząd statystyczny udostępnia dane dla naszego kraju" - wyjaśnił analityk. W 2019 r. przeciętny wiek w momencie wyprowadzki od rodziców obniżył się do niewiele ponad 27 lat.

Według analizy HRE Investments sytuacja wyraźnie pogorsza się od 2020 r. "Winne mogą być temu gospodarcze skutki COVID-19. Epidemia przyniosła niepewność i poczucie braku stabilizacji, ale też na początku pogorszyła sytuację młodych na rynku pracy i zakręciła kurki z kredytami" - stwierdził Sękowski.

Zwrócił uwagę, że działania, które miały zachować zdolności wytwórcze gospodarki oraz przerwane łańcuchy dostaw, przyczyniły się do wzrostu cen nieruchomości. Analityk nie wykluczył, że na wydłużenie czasu potrzebnego na podjęcie decyzji o opuszczeniu rodzinnego domu wpływ miało też rozpowszechnienie pracy zdalnej. Wiele osób, jak dodał, "ze względów czysto finansowych" decydować się mogło na dalsze mieszkanie z rodzicami.

Analityk ocenił, że młodym Polakom wyprowadzka od rodziców zajmuje stosunkowo dużo czasu. "Pod tym kątem zajmujemy 20 miejsce na 30 krajów przebadanych przez Eurostat. Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat. To o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce" - wskazał.

Według niego wynika to m.in. z przyczyn ekonomicznych. "Zarobki młodych Polaków często nie należą do najwyższych, a konieczność posiadania wkładu własnego czy wysokość kosztów wynajmu mogą być dla wielu młodych finansowym wyzwaniem" - stwierdził Sękowski. Analityk zaznaczył, że dane te pochodzą jeszcze sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Teraz sytuacja młodych, którzy chcieliby się usamodzielnić jest gorsza. "Tym bardziej uzasadnia to wprowadzenie przez rząd programu tanich kredytów dla młodych, o czym mowa jest już od września br." - ocenił.

W skali Europejskiej na uwagę zasługują szczególnie młodzi Norwegowie, Finowie, Duńczycy czy Szwedzi, którzy do decyzji o wyprowadzce dojrzewają przeciętnie 19 do 22 lat - zauważył Sękowski. Na drugim biegunie, jak dodał, są kraje południowej Europy. Prawdziwymi rekordzistami są tutaj Portugalczycy, którzy rodzinne gniazdo opuszczają w wieku prawie 34 lat. Zaraz za nimi plasują się młodzi z takich krajów, jak Chorwacja, Serbia, Słowacja, Grecja czy Bułgaria. W tych państwach średni wiek wyprowadzki przekracza 30 lat.

"W statystykach Eurostatu można znaleźć jeszcze jedną prawidłowość. We wszystkich analizowanych krajach, to kobiety opuszczają rodzinne domostwa wcześniej niż mężczyźni" - zauważył analityk. Np. w Polsce kobiety wyprowadzają się z domu w wieku 27,6 lat, a mężczyźni prawie 2,5 roku później. W Europie panie opuszczają dom rodzinny w wieku 25,5 lat, a mężczyźni niemal 2 lata później - podsumował.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dzo_bajden
To jest przykład polityki prorodzinnej pis. Rząd zadba abyś synuś był blisko mamusi.
kaszankanamaxa
mieszkanie w bloku za bańkę to zaraz będzie standard.
wizytator
Jak widzę te dzieci w pracy 25+. Śmiechy, chichy, gdzie tu pojechać. Żadnych problemów, a jeszcze jak rodzinka nie upomina się o dołożenie do domu to już Boga za nogi chwycili. A w szczególności młode pussy. I jeszcze dzianego faceta szukają. W głowie siano. A ta ma szczęście co jeszcze jakoś wygląda.
niederfurzdorf
30 lat temu śmialiśmy się z tego zjawiska na zachodzie, że dorosły facet żyje na koszt mamusi. Teraz jesteśmy jeszcze bardziej europejscy . Widać chłoniemy akurat nie to co mądre. A będzie jeszcze ciekawiej bo teraz mamy hodować bardziej wrażliwych mężczyzn …
jpelerj
HRE mocno wtopiło, więc staraja się jak moga LOL. Takie trochę uprzejmiejsze "mieszkasz u mamusi". Tylko o gołodupcach jeszcze nie było.
gonzono
Czyli polscy mężczyźni po prostu lubią mieszkać z mamusią.
lipsk
E tam. Nie ma jak u mamy. Ciepły pachnący obiadem dom. Kto nie wierzy robi błąd.
and00
Skandynawia to jakiś mega eksperyment społeczny
Znane są bliskie więzi rodzinne, wzajemne przywiązanie małżonków i niesamowita troska państwa o dzieci w krajach skandynawskich
Czytałem kiedyś o jakimś zmumifikowanym staruszku w Sztokholmie,
kochająca rodzina już po 6 latach zauważyła że nie ma z nim kontaktu i zawiadomiła
Skandynawia to jakiś mega eksperyment społeczny
Znane są bliskie więzi rodzinne, wzajemne przywiązanie małżonków i niesamowita troska państwa o dzieci w krajach skandynawskich
Czytałem kiedyś o jakimś zmumifikowanym staruszku w Sztokholmie,
kochająca rodzina już po 6 latach zauważyła że nie ma z nim kontaktu i zawiadomiła odpowiednie organa
faramir_z_gondoru
Fatalna sytuacja mieszkaniowa młodych ludzi w Polsce, to akurat zasługa wszystkich ekip rządowych po '89 roku.
dzo_bajden
metr mieszkania za Tuska i Belki w Wawie kosztował 6700zl.
Chyba byli niektórzy bardziej i mniej zasłużeni

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki