REKLAMA

Polacy wracają z emigracji

2021-10-25 13:45
publikacja
2021-10-25 13:45

O 176 tysięcy spadła w ubiegłym roku liczba Polaków przebywających czasowo za granicą - szacuje GUS. Za najgwałtowniejszy odwrót z emigracji od lat odpowiadają niemal w całości powroty z Wielkiej Brytanii.

Polacy wracają z emigracji
Polacy wracają z emigracji
fot. QQ7 / / Shutterstock

Według szacunków GUS na koniec ubiegłego roku za granicą od ponad 3 miesięcy przebywało 2,24 mln Polaków. To o 176 tys. mniej niż rok wcześniej i o ponad 300 tys. mniej niż w szczytowym 2017 r. Liczba emigrantów spadała trzeci rok z rzędu.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

Najbardziej popularnymi kierunkami emigracji były Niemcy (706 tys.), Wielka Brytania (514 tys.) i Holandia (135 tys.).

Najmocniej wzrosła liczba Polaków mieszkających w kraju tulipanów (o 10 tys.) i w Norwegii (o 9 tys. do 97 tys.). Z kolei aż o 164 tys., czyli blisko jedną czwartą, skurczyła się populacja polskich emigrantów na Wyspach.

GUS nie pokusił się o interpretację tak gwałtownego powrotu Polaków z Wielkiej Brytanii przy równoczesnym utrzymaniu się poziomu emigracji w innych krajach. Jeśli nie jest to efekt zmian metodycznych w tworzeniu statystyk, przyczyn można się doszukiwać w pandemii COVID-19, brexicie czy relatywnie dobrej sytuacji na polskim rynku pracy (rosnących wynagrodzeniach czy niskim bezrobociu). O ile ta ostatnia kwestia może mieć istotne znaczenie w dłuższym terminie, to w perspektywie ostatniego roku zapewne kluczowe były obawy Polaków przed niekorzystnymi efektami walki brytyjskich władz z koronawirusem oraz same skutki zamykania niektórych gałęzi gospodarki czy ograniczania możliwości przemieszczania się. Niepokój mógł być tym silniejszy, że Zjednoczone Królestwo na początku ubiegłego roku opuściło Unię Europejską, w związku z czym unijni emigranci mogą się czuć na Wyspach mniej bezpieczni ekonomicznie.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Powyższe dane dotyczą emigracji czasowej, czyli osób przebywających za granicą powyżej 3 miesięcy. Wśród nich są osoby, które przebywają za granicą nawet wiele lat, ale nie dokonały wymeldowania z pobytu stałego w Polsce — zaznacza GUS. Podkreśla również, że szacunki nie powinny być traktowane jak "twarde" dane, lecz obrazujące trendy i kierunki wyjazdów Polaków. Emigracja jest trudna do uchwycenia statystycznie, ponieważ osoby wyjeżdżające z Polski często nie zgłaszają władzom tego faktu. Dane nie uwzględniają migracji sezonowych. Kryteria różnią się w zależności od kraju emigracji, a analizę dodatkowo utrudniają podwójne obywatelstwa - podkreśla Urząd. "Pewnym utrudnieniem przy szacowaniu danych dla poszczególnych krajów jest też dość częsta sytuacja „migracji ciągłych”, w której osoby po opuszczeniu Polski zmieniają kraj przebywania, wyjeżdżając np. z Wielkiej Brytanii do Norwegii po czym do Danii lub innego kraju" - dodaje.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (71)

dodaj komentarz
podatnik-
Przypominam, gdzie wracacie, ano wracacie do PRLu bis, który 26 września 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły Przypominam, gdzie wracacie, ano wracacie do PRLu bis, który 26 września 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i gdzie nikt się nie pyta miliarderów skąd mają majątek ? i gdzie tak naprawdę nikt na Was nie czeka!
czeslaw2020
To znaczy najwyraźniej, ze wbrew wielu malkątętom, w Polsce, na tle innych państw żyje się coraz lepiej i dostatniej. Warto to docenić...
kochan
Wiem, że to nie miarodajne na ogół, ale osobiście znam 4 inżynierów. W ciągu ostatnich 2 lat wszyscy wróciliśmy do PL a 4 z nas nadal w UK zdalnie pracuje. Wielu ludzi wraca, bo siedząc rok w zamknięciu przemyśleli sobie co jest w życiu ważne.
Mi nie pozwolili na zdalną z pl, więc się zwolniłem. Za miesiąc dzwonili błagając, abym
Wiem, że to nie miarodajne na ogół, ale osobiście znam 4 inżynierów. W ciągu ostatnich 2 lat wszyscy wróciliśmy do PL a 4 z nas nadal w UK zdalnie pracuje. Wielu ludzi wraca, bo siedząc rok w zamknięciu przemyśleli sobie co jest w życiu ważne.
Mi nie pozwolili na zdalną z pl, więc się zwolniłem. Za miesiąc dzwonili błagając, abym jednak tak pracował.
3456
pewnie że wracają ale w odwiedziny i na święta ,
men24a
Polacy wracają z emigracji. W Niemczech od nowego roku minimalną prawie 10 tys zł (kwota wolna od podatku 45 tys) a w Polsce 3 tys ( kwota wolna od podatku, była 3 tys a od nowego roku zero a teoretycznie 30 tys)
marok
Średnie opodatkowanie pensji w Niemczech wynosi ok. 35%. W Polsce po nowym roku opodatkowanie średniej pensji będzie wynosiło ok. 28%.
tomkooo odpowiada marok
koszty po stronie pracodawcy tez liczysz ?
marok odpowiada tomkooo
, Dla pracownika liczy się ile dostanie na rękę.po porąceniu mu podatków z pensji brutto..
pdox odpowiada marok
Z takim horyzontem myślenia pozostań przy komentowaniu seriali. Opodatkowanie i oskładkowanie przedsiębiorcy przekłada się wprost i na ceny produktów i na zarobki jego pracowników, więc to brutto brutto jak najbardziej wpływa na to, "co pracownik dostanie na rękę".
jas2 odpowiada pdox
Pisz na temat a nie obrażaj rozmówcy.
Po nowym roku opodatkowanie płac zmniejszy się, mniej opłacalne będzie zatrudnianie na czarno.

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki