REKLAMA

Polacy w europejskiej czołówce pod względem gromadzenia zapasów [Badanie]

2021-02-24 10:27
publikacja
2021-02-24 10:27
fot. DigitalMammoth / Shutterstock

Polacy są nadal w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o gromadzenie zapasów - wynika z badania firmy doradczej Deloitte. Prawie połowa z nas, czyli najwięcej w Europie, poluje na okazje. Zmniejsza się też zainteresowanie dużymi markami na korzyść tzw. marek sklepowych.

Z badania "Global State of the Consumer Tracker" przeprowadzonego w Polsce po raz 12. przez firmę doradczą Deloitte wynika, że pandemia nadal budzi niepokój polskich konsumentów, ale "nastroje zdają się uspokajać z każdym miesiącem", co znajduje odzwierciedlenie m.in. w zwyczajach zakupowych Polaków.

"Choć nadal jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o gromadzenie zapasów, to konsumentów, którzy się do tego przyznają ubyło w ciągu miesiąca o 5 p.p. Natomiast prawie połowa z nas, a więc najwięcej w Europie, poluje na okazje" - wskazano w środowej informacji poświęconej badaniu.

Dodano, że w ciągu miesiąca spadła też liczba tych, którzy obawiają się o własne zdrowie (-1 p.p.), a także o zdrowie bliskich, oszczędności i utratę pracy (po -3 p.p.). "Największy spadek, o 5 p.p., dotyczy obaw o spłaty zadłużenia kredytowego. Rośnie również nasze poczucie bezpieczeństwa w takich miejscach jak sklepy, hotele, a także podczas lotów, udziału w wydarzeniach masowych i korzystania z usług wymagających bezpośredniego kontaktu" - komentuje, cytowany w komunikacie, Michał Tokarski, partner w Deloitte.

Zgodnie z badaniem, od trzech miesięcy spada opracowany przez Deloitte tzw. indeks niepokoju (różnica netto między osobami, które zgodziły się ze zdaniem „Jestem bardziej zaniepokojony niż tydzień temu” oraz tymi, które temu zaprzeczyły). W najnowszej, przeprowadzonej na przełomie stycznia i lutego edycji wynosi 0.

"To mniej o 2 p.p. niż miesiąc wcześniej i aż o 34 p.p. niż w listopadzie, kiedy też osiągnął rekordowy dla Polski wynik" - zaznaczono. Teraz, razem z Francją, gdzie indeks niepokoju również wynosi 0, jesteśmy na 9. miejscu.

W badaniu wskazano na zainteresowanie Polaków dużymi markami. "O ile w poprzedniej fali ankiet eksperci Deloitte odnotowali spadek zainteresowania, tzw. store brands na korzyść znanych i dużych marek, w tym miesiącu można zaobserwować całkowite odwrócenie tego trendu" - czytamy.

Jak wyjaśniła Natalia Załęcka z Deloitte, produkty ze znaną i rozpoznawalną metką (tzw. name brands) wciąż cieszą się większym zainteresowaniem niż marki własne sieci handlowych (tzw. private labels), ale od ostatniego badania zauważalnie ono stopniało. O 5 p.p. ubyło konsumentów, którzy decydują się na ich zakup wybierając rzeczy do domu – to dziś 70 proc. konsumentów. Natomiast o 7 p.p. zmalała grupa tych Polaków, którzy kupują napoje znanych marek. Decyduje się na to tylko nieco połowa ankietowanych.

Odpowiednio zwiększyło się tym samym zainteresowanie markami sklepowymi (tzw. store brands). Jedna trzecia z nas sięga po nie podczas zakupów żywności, a od ostatniego badania takich odpowiedzi przybyło o 2 p.p. O 3 p.p. więcej niż miesiąc temu jest natomiast tych, którzy wybierają marki własne sklepów kupując środki higieny osobistej (29 proc.) i napoje (27 proc.), a o 4 p.p. przybyło konsumentów, którzy decydują się na to podczas zakupów rzeczy do domu.

Z badania wynika, że najczęściej wybieramy duże marki, bo bardziej im ufamy (35 proc.) oraz uważamy, że są to produkty lepszej jakości (34 proc.). O kupnie private labels w przypadku jednej trzeciej polskich konsumentów decyduje przekonanie, że ich jakość jest taka sama lub zbliżona do produktów znanych marek. Prawie jedna czwarta badanych odpowiedziała natomiast, że nie stać ich na zakup marek znanych, a więc często droższych - więcej o 5 p.p. niż miesiąc temu.

We wszystkich dotychczasowych edycjach badania polscy konsumenci są w czołówce, jeżeli chodzi o robienie zapasów. Jednak w ciągu miesiąca o 5 p.p. spadła w Polsce liczba konsumentów, którzy przyznają, że kupują więcej niż są w stanie zużyć na bieżąco.

"To znaczna zmiana w porównaniu ze styczniową edycją, kiedy pobiliśmy własny rekord. 41 proc. to nadal najwyższy wynik w Europie, ale dzielimy go z Brytyjczykami i Holendrami" - wskazano. Na świecie najwięcej osób robi zapasy w Indiach – 65 proc. O 3 p.p. przybyło natomiast od stycznia konsumentów, którzy polują na okazje. Odpowiedziała tak prawie połowa zapytanych, to najwyższy wynik w Europie. Globalnie najwięcej podobnych odpowiedzi było w Chinach – 59 proc.

Badanie reakcji i obaw konsumentów związanych z pandemią, „Global State of the Consumer Tracker”, przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego. Ankiety wypełniło po tysiąc konsumentów z 18 krajów. PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwaj_
Slusznie > prez. Xi ostrzegal o glodzie,
glód juz jest np. w USA, 35 mln, kolejki do horyzontu

Rosja sprzedaje kofortowo pszenice, najwiecej w swiecie > clo wywozowe +50 $/tone
and00
Macie tradycje w eksporcie zboża
W czasach wielkiego głodu gdy rocznie umierały u was miliony ludzi z głodu, eksport zboża szedł pełną parą
Pogratulować
stachsgh
muszą być zapasy przede wszystkim tego
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
zenonn
Zapas czego i na jak długo?
Zakupy jedzenia raz dziennie to zapas?
Zakupy jedzenia raz na tydzień to zapas?
Zakup butów 2 razy w roku to zapas?
Zakup mebli raz na 20 lat to zapas?
piwic
Bardzo słusznie zachowują się Polacy. Na wypadek gdyby okupacyjny rząd wprowadził kartki na żywność ale jedynie po okazaniu zaświadczenia o zaszczepieniu niebezpiecznym specyfikiem, którego składu nie podaje się do publicznej wiadomości.
dziki_losos
> Zmniejsza się też zainteresowanie dużymi markami na korzyść tzw. marek sklepowych

Grrr! A co ma zrobić konsument, jak w sklepie zostaje *tylko* marka własna Biedronki, Auchan, Lidla itp.? Ostatnio to jest jakaś plaga - wchodzisz do sklepu, a tam nie widać nigdzie logo Pudliszki, Roleski, Tarczyn, Wawel, Jan
> Zmniejsza się też zainteresowanie dużymi markami na korzyść tzw. marek sklepowych

Grrr! A co ma zrobić konsument, jak w sklepie zostaje *tylko* marka własna Biedronki, Auchan, Lidla itp.? Ostatnio to jest jakaś plaga - wchodzisz do sklepu, a tam nie widać nigdzie logo Pudliszki, Roleski, Tarczyn, Wawel, Jan Niezbędny itp., tylko jakieś wynalazki "Tanio i Pewnie" albo "Magnetic". Trudno mówić o wyborze, jeśli marek konkurencji po prostu nie ma. Ja zawsze kupuję markowe produkty, o ile w ogóle są, zamiast marek własnych sklepu - nie chcę oligopolu marketów! (A tak poza tym, zwykle jakość marek sklepowych jest po prostu słaba, a przewaga "konkurencyjna" polega na bandyckich umowach z dostawcami i brakiem opłat "półkowych".)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki