Polacy sami o sobie: Słabo znamy się na finansach

2019-03-27 11:15
publikacja
2019-03-27 11:15
yayfoto

Niemal co drugi Polak uważa swoją wiedzę o finansach za małą lub bardzo małą. To główny wniosek z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019” zaprezentowanego podczas III Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości oraz Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych, mniej niż 10 proc. Polaków określa swoją wiedzę finansową jako dobrą (7 proc. lub bardzo dobrą - 2 proc.). Wiedzę przeciętną deklaruje natomiast 42 proc. badanych, zaś raczej małą (35 proc.) i bardzo małą (14 proc.) łącznie blisko połowa.

Najgorzej swoją znajomość świata ekonomii oceniają osoby w wieku 18-34 oraz powyżej 65. roku życia. Spore braki w wiedzy deklarują także mieszkańcy wsi, gdzie 58 proc. uważa swój poziom za mniej niż przeciętny.

- Wyniki badań samooceny wiedzy finansowej Polaków pokazują, że prowadzone działania edukacyjne są potrzebne i wymagają dalszego rozwoju oraz współpracy między różnymi środowiskami, tak jak ma to miejsce w przypadku Programu "Bankowcy dla Edukacji", a także systemowego zaangażowania oświaty i mediów. Jednocześnie warto podkreślić, że 42 proc. bankowców już zauważa stopniowy wzrost świadomości ekonomicznej klientów. Niemniej, w kontekście chociażby dynamicznego rozwoju bankowości elektronicznej, niedobór wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa zadeklarowany przez 65 proc. badanych stanowi bardzo istotne wyzwanie, któremu należy sprostać - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Wyniki analizy „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019” warto zestawić z ocenami bankowców, którzy na zlecenie ZBP zostali zapytani w lutym br. o to, jak oceniają poziom wiedzy klientów banków. 56 proc. ankietowanych uważa go za przeciętny, a 27 proc. za dobry. Optymizmem może napawać fakt, że zdaniem 42 proc. pracowników sektora bankowego podnosi się stopniowo poziom wiedzy finansowej ich klientów. Jako obszar sprawiający największe problemy klientom wskazano inwestowanie (62 proc.).

Z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019” wynika też, że tylko 4 proc. badanych nie ma obaw związanych z inwestowaniem.

- Wyniki badania potwierdzają, że kierunek naszych działań edukacyjnych, obliczony na przyciągnięcie nowych inwestorów na giełdę, jest słuszny. W jego realizacji z pewnością pomogą nasze inicjatywy strategiczne oraz implementacja zapisów zawartych w rządowej Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Optymizmem napawają dane dotyczące podejścia Polaków do oszczędzania długoterminowego. Trzeba zrobić wszystko, aby to pozytywne podejście przekuć w wysoki poziom partycypacji w startującym programie PPK. Chcemy jako GPW aktywnie wspomagać PFR w informowaniu pracodawców i pracowników o zaletach tego projektu. Wdrożenie programu PPK oznacza, że przyszli emeryci będą mogli bezpośrednio skorzystać z owoców wzrostu gospodarczego - mówi Marek Dietl, Prezes GPW.

Jako źródła wiedzy finansowej na pierwszym miejscu wskazano media (68 proc.), zaś na drugim internet (66 proc.). Tradycyjne media są głównym źródłem wiedzy ekonomicznej dla osób starszych (79 proc.) oraz osób z niższym wykształceniem (80 proc). Z kolei internet przeważa w przedziale 18-34 (87 proc.) oraz wśród lepiej wykształconych (77 proc.).

Jedną z podstaw świadomości ekonomicznej Polaków okazuje się umiejętność rzetelnego czytania zawieranych umów. Jak wynika z badania na zlecenie WIB i FGPW, 75% osób deklaruje, że bardzo dokładnie czyta lub przynajmniej stara się czytać zapisy w umowach, choć jednocześnie przyznaje, że nie zawsze rozumie wszystkie jej elementy. Niepokojący jest fakt, że blisko co czwarta osoba z wykształceniem podstawowym przyznaje się do sprawdzania jedynie podstawowych zapisów i danych.

Badanie „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019” przeprowadzone zostało na zlecenie WIB i FGPW przez firmę Indicator na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych 500 osób w dniach 7-13 marca br. Badanie osób z sektora bankowego przeprowadzone zostało na zlecenie Związku Banków Polskich w ramach „Monitora Bankowego” przez Kantar TNS w lutym br.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Czas zacząć uczyć Polaków ekonomi ale po zdobyciu wiedzy w tym zakresie już mało kto poprze Koalicję Europejską.
pull_up_terrain_ahead
Co to jest "ekonomi"?
open_mind
„Słabo znamy się na finansach” Ziomale nie popadajcie w pesymizm i nie osądzajcie się tak negatywnie. W obecnym Globalnie zmalwersowanym świecie Nawet Monroe Township – amerykański matematyk i ekonomista, by powiedział ja wam radzę róbcie jak chce-ta, bo nikt nie wie co będzie w ekonomii. Świat jeszcze nigdy nie „Słabo znamy się na finansach” Ziomale nie popadajcie w pesymizm i nie osądzajcie się tak negatywnie. W obecnym Globalnie zmalwersowanym świecie Nawet Monroe Township – amerykański matematyk i ekonomista, by powiedział ja wam radzę róbcie jak chce-ta, bo nikt nie wie co będzie w ekonomii. Świat jeszcze nigdy nie był w tak pierdylion-owym zadłużeniu i pewne jest że to nie skończy się ładnie. Wydaje się że inwestycja w grunty rolne to jeszcze dobry pomysł , przynajmniej w europie zachodniej i USA. Pewne jest że inwestycja w nieruchomości to obecnie bardzo nie trafiony pomysł. Reszta to loteria.
szefuf
Serio, na górce w nieruchomości? Można, ale w obecnej sytuacji żeby nie stracić też trzeba cokolwiek wiedzieć o tym. Więc też nie opcja dla analfabetów.
jasiek2017
Dlatego ciemniaki nie rozumieja inwestowania w nieruchomosci i budowania kapitalu. Wola narzekac i trzymac kase w gotowce ))))))))
zenonn
Inwestuj, zamiast obrażać, będziesz bogaty
zenonn
Więcej religii w szkołach. Mniej matematyki.
Strajk
obsservator
Tak to jest, gdy w szkołach zamiast przydatnej w życiu wiedzy, dzieci się muszą uczyć o wszystkich przegranych wojnach i powstaniach i studiować zatęchłe książki sprzed 200 lat.
trollmaster
słusznie, na przykład jak układać kostkę brukową, po maturze fach jak znalazł.
obsservator odpowiada trollmaster
Dopóki nie nauczą robotów układania kostki, to lepiej układać kostkę za 5000 na rękę niż siedzieć na telemarketingu za minimalną...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki