REKLAMA

Polacy ruszyli po pralki i lodówki

2016-07-12 05:15
publikacja
2016-07-12 05:15

Sprzedaż dużego sprzętu AGD wyniosła 2,3 mln sztuk w I półroczu 2016 r. i wzrosła o 5% r/r, wynika z najnowszych danych CECED Polska.

Polacy ruszyli po pralki i lodówki / materiały dla mediów

"Od stycznia do czerwca producenci sprzedali 2,3 mln sztuk największych artykułów gospodarstwa domowego. To o 5% więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszych danych CECED, stowarzyszenia zrzeszającego firmy działające w branży" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Wśród najpopularniejszego sprzętu wskazano urządzenia chłodnicze (20% wzrostu sprzedaży), płyty indukcyjne (20%), piekarniki (10%), zmywarki (10%) i sprzęt do zabudowy (8%).

W ujęciu wartościowym rynek dużego AGD wzrósł w I połowie br. o 7% r/r do 2,4 mld zł.

"W pierwszych pięciu miesiącach br. wyprodukowano o 4% więcej urządzeń niż w tym samym czasie 2015 r. - w sumie 9 mln sztuk. W całym ubiegłym roku produkcja sięgnęła 21,7 mln sztuk wobec 20,2 mln sztuk w 2014 r." - czytamy dalej.

O 5% wzrósł w tym roku także eksport polskiego AGD.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez gazetę, pozytywnie na sprzedaż AGD działa m.in. uruchomienie programu "Rodzina 500+", rozwój rynku mieszkaniowego i remonty lokali.

"Spodziewam się nawet na koniec roku o 6-7% większej sprzedaży niż w 2015 r., kiedy to przemysł sprzedał 4,9 mln sztuk urządzeń" – powiedział dyrektor generalny CECED Wojciech Konecki, cytowany w artykule.

500+ napędza motoryzację

W pierwszym półroczu sprowadzono do Polski rekordową liczbę starych aut. Eksperci widzą w tym efekt uboczny rządowego programu wsparcia rodzin.

W pierwszych sześciu miesiącach roku Polacy sprowadzili prawie pół miliona starych samochodów, o 16,3 proc. więcej już rok wcześniej. To nowy rekord półrocza.

"Wszystko wskazuje na to, że w tym roku po raz pierwszy w imporcie aut używanych +pęknie+ milion" - mówi Dariusz Balcerzyk, ekspert Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Czytaj więcej w artykule: "500+ napędza motoryzację".

(PAP)jm/sp/ ozk/ mja/ akw/

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (38)

dodaj komentarz
~Gizmo
500+ za 3 miesiące to 1500 zł.
Wnioski, że w związku z tym wzrósł import samochodów może wyciągnąć tylko idiota z KODu.
~ww
Były powodzie we Francji i Niemczech dlatego import aut wzrasta. Przegniły złom jedzie do nas.
~Rocho
Wypadaloby raczej napisac ze 500+ napedza czyszczenie niemieckich szrotow
~fd
500+ idzie na pralki, telewizory, samochjody, wóde.... a gdzie te dzieci?
~pa
No pewnie, dzieci nie korzystają przecież z pralek, kuchenek, telewizorów czy samochodów. Dziecko wyłącznie je zupki w proszku, śpi i defekuje, wszystko w jednym miejscu.
~rzar odpowiada ~pa
Dzieci korzystają, ale w jaki sposób tego typu wydatki na kredyt w skali 20 mld PLN rocznie mają zbudować innowacyjną gospodarkę w Polsce to naprawdę nie wiem. Przypominam, że przy demontażu OFE płacze się, że te oszczędności budowane są na kredyt, ale inwestowane w końcu poprzez rynek kapitałowy w polskie przedsiębiorstwa.Dzieci korzystają, ale w jaki sposób tego typu wydatki na kredyt w skali 20 mld PLN rocznie mają zbudować innowacyjną gospodarkę w Polsce to naprawdę nie wiem. Przypominam, że przy demontażu OFE płacze się, że te oszczędności budowane są na kredyt, ale inwestowane w końcu poprzez rynek kapitałowy w polskie przedsiębiorstwa. 500+ to idiotyczny program. Nie tylko skłania do marnotrawności, zaburzając racjonalność ekonomiczną jednostki, ale zmniejsza również zasoby pracy. A chyba wszyscy się zgodzimy, że generalnie to praca , nacisk na efektywność i zdolność do kooperacji tworzą bogactwo narodów.500+ iIdiotyczny jest i z innego względu. Fundamentalnie.
Nigdzie na świecie bogaci nie mają więcej dzieci. Zawsze mniej. Bo niska dzietność to głównie problem kulturowy.
~Szejk
Wymiana starej pralki na nową, dużo oszczędniejszą ma sens. Kupowanie nowej bo przecież stara ma już dwa lata jest głupotą.
Moja mama chciała kupić nową lodówkę bo starej, kilkuletniej pożółkła obudowa. Dopiero po moich stanowczych protestach odstąpiła od tego pomysłu. Lodówka ta gdy była kupowana kosztowała
Wymiana starej pralki na nową, dużo oszczędniejszą ma sens. Kupowanie nowej bo przecież stara ma już dwa lata jest głupotą.
Moja mama chciała kupić nową lodówkę bo starej, kilkuletniej pożółkła obudowa. Dopiero po moich stanowczych protestach odstąpiła od tego pomysłu. Lodówka ta gdy była kupowana kosztowała czapkę pieniędzy i do dziś dnia pod względem energooszczędności bije niektóre nowe modele....
~MM
Ps. Niektórzy uważali, że ciepła woda w kranie to też zamożność
~MM
Wzrasta zamożność tego co sprzedał lodówkę. To pewne.
~niepelnosprawny_org
"Podkreślono, że są to wyraźne oznaki wzrastającej zamożności Polaków. (PAP)"
bardziej normalności... jak ktos miał małą lub starą lodówkę...lub na dzieci nie starczyło...

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki