REKLAMA

500+ napędza motoryzację

2016-07-11 00:23
publikacja
2016-07-11 00:23

W pierwszym półroczu sprowadzono do Polski rekordową liczbę starych aut. Eksperci widzą w tym efekt uboczny rządowego programu wsparcia rodzin.

fot. / / Bankier.pl

W pierwszych sześciu miesiącach roku Polacy sprowadzili prawie pół miliona starych samochodów, o 16,3 proc. więcej już rok wcześniej. To nowy rekord półrocza.

"Wszystko wskazuje na to, że w tym roku po raz pierwszy w imporcie aut używanych +pęknie+ milion" - mówi Dariusz Balcerzyk, ekspert Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Po analizie danych - pisze "Rzeczpospolita" - wyraźnie widać, że zwiększa się w imporcie udział aut najstarszych, liczących ponad dziesięć lat. Największym powodzeniem cieszą się volkswageny, fordy, renaulty i ople.

Zdaniem ekspertów widać na rynku przyspieszenie w imporcie używanych aut od czasu, kiedy stało się pewne, że w życie wejdzie program 500+. Auta zaczęli kupować nowi klienci, których wcześniej nie było na nie stać. Potwierdzają to autokomisy.

W ramach programu 500+ wypłacono dotychczas ponad 4,1 mld zł.

Liczba rejestracji samochodów osobowych wzrosła w relacji miesiąc do miesiąca o 17 proc.

W czerwcu na polskie drogi wjechało o ponad 5000 więcej nowych samochodów niż w maju. W sumie, pierwsze półrocze 2016 roku było pod względem sprzedaży nowych samochodów lepsze o 32 596 sztuk od analogicznego okresu w roku ubiegłym. Klienci indywidualni nadal kupowali najczęściej opla astrę, a firmy skodę octavię.

Czołówka najczęściej rejestrowanych marek nadal pozostaje taka sama. Łącznie w czerwcu zarejestrowano 4968 aut Skody, co uplasowało je na pierwszym miejscu. Na drugim utrzymała się Toyota (3618 sztuk), a podium zamknął Volkswagen (3720 sztuk) – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego sporządzonego na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Czytaj więcej: "Najczęściej rejestrowane nowe samochody w Polsce - czerwiec 2016".

(PAP)

sp/ ozk/ mja/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~ksiadz
Wazne by 500+ napedzalo sprzedaz VW grupy i toyoty. Jeszcze elektryki od tesli dla uzupelnienia. Prad bedziemy kupowac swoj drogi z akcyza C02 lub ten niemiecki z atomowiek i wiatrakow. I o to chodzi by byla rownasc, bo ty 3 mln dzieci nic sie nie nalezy bo rodzice daja rade bo matka ma 1500 na reke o 500 alimentow i ma full wypas,Wazne by 500+ napedzalo sprzedaz VW grupy i toyoty. Jeszcze elektryki od tesli dla uzupelnienia. Prad bedziemy kupowac swoj drogi z akcyza C02 lub ten niemiecki z atomowiek i wiatrakow. I o to chodzi by byla rownasc, bo ty 3 mln dzieci nic sie nie nalezy bo rodzice daja rade bo matka ma 1500 na reke o 500 alimentow i ma full wypas, za to patologie z kaminic wygoni sie do nowych osieldi z programu + by lepiej sie integrowali ze srodowiskiem ludzi pracujacych i ich przywileje w ramach wszystko po rowno w tym i oszczednosci OFE.
Wszysko to by po 4 latach Duda koledze z po fachu z niemiec mogl oznajmic ze Polska to juz kraj sprawielsiwy wszyskim po rowno
~zx
ten artykuł to przecież pic.
pińcet weszło od: maja? czerwca?
I ten jeden miesiąc miał mieć wpływ na wzrost sprzedaży używek?
komu te pierdoły?
I do tego podajecie wzrost rejestrowanych NOWYCH aut jako argument mający podeprzeć bzdurę o wydawaniu kasy na auta z funduszu pińcet?
Ogarnijcie się trochę.
ten artykuł to przecież pic.
pińcet weszło od: maja? czerwca?
I ten jeden miesiąc miał mieć wpływ na wzrost sprzedaży używek?
komu te pierdoły?
I do tego podajecie wzrost rejestrowanych NOWYCH aut jako argument mający podeprzeć bzdurę o wydawaniu kasy na auta z funduszu pińcet?
Ogarnijcie się trochę. Rozumiem rozgoryczenie spowodowane oderwaniem ryja od koryta, ale propagandę również trzeba robić dobrze
Dotychczas miałem ten serwis za dość wiarygodny. Już nie jest. Chyba pudelek jest rzetelniejszy
~marek
500+ weszło od kwietnia. 3 miesiące, czyli pełny kwartał, to już dostatecznie długi okres, aby pierwsze efekty były widoczne w statystykach.
~max
Ja dostałem niedawno za 3 m-ce, w moim przypadku 3000zł. Chyba starczyłoby na zakup jakiegoś rdzewiucha. Oczywiście nie kupiłem za to nic, bo na siłę nie będę robił zakupów. Odłożę pieniądze, aby dzieci miały na zakup mieszkań jak dorosną. Może na całość nie starczy, ale na jakąś część to pewnie tak, a Ja dostałem niedawno za 3 m-ce, w moim przypadku 3000zł. Chyba starczyłoby na zakup jakiegoś rdzewiucha. Oczywiście nie kupiłem za to nic, bo na siłę nie będę robił zakupów. Odłożę pieniądze, aby dzieci miały na zakup mieszkań jak dorosną. Może na całość nie starczy, ale na jakąś część to pewnie tak, a jak się załapią na mieszkanie+, to zostanie im sporo kasy na własne potrzeby.
Ogólnie pozytywnie oceniam program 500+.
~MAc12
Od trzeciego dziecka zaczyna się patologia http://atatapowiedzial.pl/trzeciego-zaczyna-sie-patologia/
~endi
Jeżeli po dwóch latach od wprowadzenia w życie nie nastąpi realny wzrost liczby narodzin domagam się likwidacji programu 500+ , a winnych nietrafionej Ustawy pociągnięcia do odpowiedzialności karno - majątkowej
~asd
Wycofanie się z 500+ oznaczałoby przyznanie się PiS-u do porażki, a na to nie mogą sobie pozwolić. Będą wmawiać wszystkim, że dzięki temu rodzinom się żyje lepiej itd. Poza tym straciliby poparcie, więc na pewno z 500+ nie zrezygnują przed wyborami.
~Sceptyk
Stare samochody potrzebują tanich części zamiennych. Napędzi to prosperitę dziuplom samochodowym. Fachowcy od łamania zabezpieczeń, ślusarze i spawacze już zacierają ręce. Jest to praca na czarno, a więc nie przepadnie 500+ na pierwsze dziecko.
Ogólna szczęśliwość. Dobra zmiana!!!
~dociekliwy
No istna rewolucja w ekonomii: Jeśli ludzie mają więcej pieniędzy przy sobie i mają więcej środków na konsumpcję i oszczędności, to któreś z nich (konsumpcja lub oszczędności) będzie rosnąć! Niebywałe. Szkoda tylko, że Rząd zdecydował się zabrać jednemu 700 zł., żeby innemu dać 500 zł., niż wszystkim No istna rewolucja w ekonomii: Jeśli ludzie mają więcej pieniędzy przy sobie i mają więcej środków na konsumpcję i oszczędności, to któreś z nich (konsumpcja lub oszczędności) będzie rosnąć! Niebywałe. Szkoda tylko, że Rząd zdecydował się zabrać jednemu 700 zł., żeby innemu dać 500 zł., niż wszystkim obniżyć obciążenia podatkowe. Efekt konsumpcyjny byłby podobny do efektu programu 500+, a o ile więcej wolności finansowej w rękach obywateli?
~ds
RTV, AGD, wóda, samochody, kredyty rodziców, .... a gdzie te dzieci?

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki