REKLAMA

Mocno rośnie sprzedaż ekspresów do kawy

2020-10-19 06:48
publikacja
2020-10-19 06:48
fot. mama_mia / Shutterstock

Pandemia wstrząsnęła rynkiem kawiarnianym, ale zmiana jest głębsza niż tylko chwilowy odpływ klientów. Kupujemy ekspresy – Polska jest już ich czwartym rynkiem w Europie - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

"W Polsce nigdy nie było kultury picia kawy poza domem i dopiero się mozolnie wykształcała. Pandemia trend ten wywróciła do góry nogami. Kawę poza domem – według badań ARC Rynek i Opinia – pije 42 proc., to o 9 pkt proc. mniej niż w 2019 r. I trudno oczekiwać zmian na tym polu" - czytamy w poniedziałkowej "Rz".

Jak podaje gazeta w 2019 r. sprzedało się niemal 500 tys. ekspresów. "W tym roku ich sprzedaż również mocno rośnie – w czerwcu w ujęciu rocznym niemal się podwoiła" - pisze.

Dziennik powołując się na GfK, wskazuje, że w pierwszym półroczu Polska była czwartym co do wielkości rynkiem w Europie. "W ujęciu wartościowym wyprzedzają nas tylko Niemcy, Francja i Niderlandy, a za Polską są Wielka Brytania czy nawet Włochy. Udział sprzedaży ekspresów automatycznych w Polsce w pierwszym półroczu 2020 wynosi aż 60,8 proc. przy średniej europejskiej 14 proc." - podkreśla gazeta.

"W poprzednich latach rynek ekspresów automatycznych przyzwyczaił nas do dwucyfrowych zwyżek zarówno w wartości, jak i ilości sprzedawanych urządzeń. Dynamika na poziomie od ponad 30 proc. do blisko 50 proc. nie była niczym zaskakującym" – mówi w rozmowie z "Rz" Artur Noga-Bogomilski, dyrektor w dziale Market Insight Solution w GfK.

Noga-Bogomilski dodał, że w pierwszej połowie tego roku sprzedano o blisko 11 tys. ekspresów automatycznych więcej w porównaniu z tym okresem 2019. "Dla porównania w analogicznym okresie ekspresy kapsułkowe zanotowały kilkunastoprocentowe spadki" – podał.

"Takie zmiany jak sprzedaż ekspresów oddziałują także na rynek kawy, wart ok. 6 mld zł rocznie, z czego połowa to wydatki gospodarstw domowych. Spożycie systematycznie rośnie od wielu lat, ale zmieniają się najczęściej wybierane rodzaje kawy. W pierwszym półroczu o niemal 30 proc. wzrosła sprzedaż kawy ziarnistej, co jest efektem boomu na ekspresy, a spadła jedynie sprzedaż rozpuszczalnej, która od lat dominowała na rynku" - wskazuje dziennik.

Gazeta podaje, że zmiany są również odczuwalne w sklepach. "Obecnie bardzo widocznym i dynamicznie rosnącym trendem zakupowym jest zainteresowanie kawami ziarnistymi. To zainteresowanie utrzymuje się przez cały rok, we wszystkich segmentach, również w segmencie premium. Na popularności zyskały zwłaszcza duże, kilogramowe opakowania kawy" – mówi dla "Rz" Mariola Skolimowska, rzecznik sieci Netto.

"Najwyższy (ok. 50-proc.) udział w sprzedaży mają nadal kawy mielone i ten poziom utrzymuje się od lat, jest bardzo stabilny. Kawy instant nadal cieszą się popularnością zwłaszcza u klientów ceniących wygodę, ale dostrzegamy niewielki trend zniżkowy" – dodaje Skolimowska. (PAP)

bf/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
lorelie
Pierwsza decyzja po stracie pracy to zakup expressu do kawy. Jak powiedział gruby Komorowski" wez kredyt zmień pracę" lub Bieńkowska" tylko jakiś idio.ta może pracować za 6 tyś" lewackie autorytety....
demeryt_69
Jutro będzie tekst o wynikach sprzedaży samowarów :)
antek10
Tylko o tym świadczy że ludzie nie mają tego w domu więc kupują.
hfjdj
A wcześniej mieli więc kupowali więc teraz nie mają więc kupują.
demeryt_69
Polska jest ich czwartym rynkiem w Europie? A ile tych rynków jest w tej Europie?
marcinsnie
Sam rozważam zakup.. Korzystając z doświadczenia forumowiczów - czy jest jakaś marka, którą stanowczo ODRADZACIE? Pozdrawiam.
lubsuburbs
Sam jestem tego przykładem. Kupiłem ekspres na samym początku wiosennej pandemii, żeby umiliła mi i rodzinie dlugie miesiące na home office.
Co do zakupu - zwracaj uwagę ja rozwiązana jest konserwacja, czyli głównie czyszczenie, czy są automatyczne procedury czyszczące (odkamienianie, czyszczenie spieniacza, czyszczenie
Sam jestem tego przykładem. Kupiłem ekspres na samym początku wiosennej pandemii, żeby umiliła mi i rodzinie dlugie miesiące na home office.
Co do zakupu - zwracaj uwagę ja rozwiązana jest konserwacja, czyli głównie czyszczenie, czy są automatyczne procedury czyszczące (odkamienianie, czyszczenie spieniacza, czyszczenie przewodów), czy łatwo się dostać do tego co trzeba ręcznie czyścić.
dziki_losos
Jeśli chcesz zrobić porządny research, to idź na polskie forum Wszystko o Kawie - sporo informacji o ekspresach, kawach, metodach parzenia. Ja na szybko polecam zapoznać się z kolbą - wystarczy najtańszy ekspres typu Gaggia Viva Style za 400 zł (następca Saeco Poemia - producent ten sam). Praktycznie zero ruchomych Jeśli chcesz zrobić porządny research, to idź na polskie forum Wszystko o Kawie - sporo informacji o ekspresach, kawach, metodach parzenia. Ja na szybko polecam zapoznać się z kolbą - wystarczy najtańszy ekspres typu Gaggia Viva Style za 400 zł (następca Saeco Poemia - producent ten sam). Praktycznie zero ruchomych części, syf ani grzyb się nie zbiera (bo nie ma gdzie), wystarczy czasem tylko odkamienić. Unikać radzę większości automatycznych ekspresów, a szczególnie spod marki Philipsa - niby znany producent, a są poważne problemy jakościowe z uszczelkami i całość potrafi w dość spektakularny sposób przestać działać.
Natomiast problemów mechanicznych da się uniknąć w 100% tylko warząc cold brew w lodówce przez 12h, albo parząc metodą przelewową z filtrem i czajnikiem. To jednak nie będzie espresso.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki