REKLAMA

Polacy ocenili ZUS na dwóję z plusem

Weronika Szkwarek2016-11-30 09:54redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-11-30 09:54
Polacy ocenili ZUS na dwóję z plusem
Polacy ocenili ZUS na dwóję z plusem
fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport, z którego wynika, że Polacy mają znikomą wiedzę na temat ubezpieczeń oraz nie wierzą w wypłatę przyszłych emerytur.

Wykształceni Polacy źle oceniają funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a prawie nikt nie uważa, że ta instytucja funkcjonuje „zdecydowanie dobrze”. Ankietowani uważają również, że I filar nie gwarantuje bezpieczeństwa wypłat i zaledwie 4 proc. badanych ma duże zaufanie do ZUS-u. Ponad tysiąc Polaków wzięło udział w badaniu opinii publicznej przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych i Millward Brown.

fot. MARIAN ZUBRZYCKI/FORUM / / FORUM

Funkcjonowanie ZUS-u i związane z nim skojarzenia

Ogólnopolskie badanie „Wiedza i podstawy wobec ubezpieczeń społecznych” pokazało, że Polacy źle oceniają funkcjonowanie ZUS-u. Ocen negatywnych jest więcej niż pozytywnych. Zdecydowanie źle ocenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych 18 proc. ankietowanych, raczej źle – 16 proc., ani źle, ani dobrze – 30 proc. Średnia ocena dla tej instytucji w skali 1-5 wynosi 2,7.

Kto mówi negatywnie? Przede wszystkim osoby zatrudnione na etacie (38 proc.) i z wykształceniem wyższym (44 proc.). Twórcy raportu zauważają, że wraz ze wzrostem wykształcenia rośnie liczba ocen negatywnych. Polacy są skłonni płacić niższe podatki i w zamian współfinansować wydatki na wykształcenie, ochronę zdrowia i inne potrzeby. Lepsze zdanie na temat funkcjonowania instytucji mają osoby powyżej 60. roku życia przebywające obecnie na emeryturze.

Podczas badania spisano również skojarzenia, jakie budzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych i podzielono je ze względu na następujące grupy: przedsiębiorcy, osoby pracujące najemnie, uczniowie, osoby podczas przerwy w aktywności zawodowej oraz osoby nieaktywne zawodowe lub bezrobotne. Przedsiębiorcy uważają, że „dużo płacą, mało później dostają”, a osoby pracujące na etacie jako pierwsze skojarzenie wymieniają „oszukaństwo” i deklarują, że nie spotkały osoby, która o tej instytucji powiedziała dobrze. Jako pozytywną opinię twórcy raportu przywołują wypowiedź jednej z osób zaliczanych do grupy rencistów – „Dziękujmy Bogu, że jeszcze – ja przynajmniej dziękuję – że jeszcze te renty i emerytury wypłacą. Bo może za kilka lat, jak pójdę na emeryturę, to już pieniędzy nie będzie”.

Wiedza o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Badanie pokazało również, co Polacy wiedzą na temat zasad funkcjonowania ZUS-u. Jak informuje instytucja na swojej stronie internetowej, negatywna ocena i skojarzenia wiążą się właśnie z brakiem wiedzy. - Polacy nie znają swoich uprawnień wynikających z systemu ubezpieczeń społecznych, co więcej - mylą ubezpieczenia. Mniej niż 10 proc. z nas ma w tej mierze zadowalający poziom wiedzy. Brak wiedzy powoduje natomiast, że oceniamy system ubezpieczeń społecznych i Zakład Ubezpieczeń Społecznych przez pryzmat emocji - mówi Wojciech Andrusiewicz Rzecznik Prasowy ZUS.

- Z badania wyłania się obraz społeczeństwa, które nie zna zasad i przepisów związanych z odprowadzaniem składek od różnego rodzaju umów – informuje Andrusiewicz. Jak wynika z raportu, tylko połowa Polaków prawidłowo przypisuje ZUS odpowiedzialność za pobieranie i przekazywanie składek oraz wypłacanie świadczeń. Natomiast jedna czwarta Polaków jest przekonana, że ich składki są realnie gromadzone na indywidualnych kontach, z których będą wypłacane przyszłe emerytury.

Jak czytamy na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przeprowadzone w lipcu i sierpniu badanie pokazuje, że aż 3/5 ankietowanych nie ma żadnej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych lub ich wiedza jest szczątkowa.

Raport pokazuje jasno, że Polacy nie mają zaufania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i źle oceniają jego funkcjonowanie. Dość często pojawiały się również opinie ankietowanych, które wskazywały na fakt, że pracownicy boją się o swoje przyszłe emerytury lub w ogóle wątpią w ich przyszłą wypłatę.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
~Trzeźwomyślący
Ja jestem jednym z tych obywateli, który ma dobrą wiedzę o ZUS-ie. ZUS to waląca się piramida finansowa.. (skojarzenia z "Amber Gold" będą jak najbardziej prawidłowe... :-)
~essk
Dość marmurów iokazałych pałaców dla zusów
~Dj
Nic za 30lat chleb bedzie kosztowal 25zl a mieszanie 2000 zl oplaty 1000zl a dostaniecie 1800zl rachunek inflacyjny jest prosty 7% co roku
~emio
to dobrze ze nie wierza przynajmniej nie brda rozczarowani
~Krzysztof
Sygnaly przez politykow wysylane sa przez cale lata, ze im mniej placisz tym wiecej panstwo, czyli inni obywatele dodadza ci do przyszlej emerytury, stad kto ma mozliwosc omijania zus lub placenia minimalnych skladek tak bedzie postepowal.
~Dżejms
Bo niby kto ma płacić na te emerytury? Robić dzieci i opodatkować obcych co się optymalizują. Skąd niby pieniądze? No i przemysł odbudować. No chyba że będziemy frukta drogą podboju zdobywać. Więc to trzeźwe spojrzenie że emerytur nie będzie albo groszowe będą.
~StanRS
Oni nie chcą żeby były polskie dzieci, tylko chcą 5 milionów ukraińców i innych do Polin sprowadzić. Opodatkować zwykłych ludzi, drobnych przedsiębiorców, a hipermarkety, banki, zagranicznych "inwestorów" dalej pozwolić żeby Polskę doili i optymalizowali podatki w tym polskim bantustanie.
~Pablo
A niby kto ma Ci płacić emerytury? Co to w ogóle za podejście że ktoś ma na Ciebie pracować? Nie pracujesz nie jesz nie żyjesz taka powinna być zdrowa zasada.
Sam masz zapracować człowieku na siebie i rodzinę na to co teraz i w przyszłości sam gromadzić majątek i go pomnażać. Ty sam. Zus należy zlikwidować bo okrada ludzi pracujących.
A niby kto ma Ci płacić emerytury? Co to w ogóle za podejście że ktoś ma na Ciebie pracować? Nie pracujesz nie jesz nie żyjesz taka powinna być zdrowa zasada.
Sam masz zapracować człowieku na siebie i rodzinę na to co teraz i w przyszłości sam gromadzić majątek i go pomnażać. Ty sam. Zus należy zlikwidować bo okrada ludzi pracujących.
Ludzie potrafią liczyć - pracuj i oddawaj po 800 złotych na emerytury przez 40-50 lat a potem przez kolejne 20 wyjmuj 600 bo tyle łaskawie Ci dadzą a jeśli płacisz więcej to więcej stracisz.
To jest kradzież nic więcej i inaczej tego nazwać nie można a już na pewno nie solidarnością społeczną. Dobroczynnie to z własnej woli można działać a nie pod przymusem.

A pracę to Ty masz sobie dać także jak nie masz i dać jeszcze komuś.
~Dżejms odpowiada ~Pablo
Zgadzam się. Teraz ruszaj tłumaczyć obecnym emerytom żeby sobie odłożyli bo od jutra nima.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki