REKLAMA
WEBINAR

Polacy nie chcą iść do wojska [Sondaż]

2021-11-05 07:46
publikacja
2021-11-05 07:46

61 proc. ankietowanych jest przeciwnych przywróceniu powszechnego poboru do wojska, 39 proc. jest za - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu".

Polacy nie chcą iść do wojska [Sondaż]
Polacy nie chcą iść do wojska [Sondaż]
fot. Wojciech Król / / MON

"Ta niechęć bierze się z pamięci o służbie wojskowej w PRL" – tłumaczy w rozmowie z "SE" generał broni w st. sp. Waldemar Skrzypczak (65 l.).

"Super Express" przypomina, że "rząd przygotował projekt ustawy o obronie ojczyzny, która ma służyć unowocześnieniu Sił Zbrojnych RP, zwiększeniu atrakcyjności służby oraz wdrożeniu obrony powszechnej".

Instytut Badań Pollster zapytał Polaków, czy są za przywróceniem powszechnego poboru do wojska. Z sondażu wynika, że zdecydowana większość (61 proc.) jest przeciwna temu pomysłowi. 39 proc. jest za.

Zapytany przez "SE" o przyczyny Skrzypczak odpowiedział: "Niechęć do zasadniczej służby wojskowej powstała w latach 80. XX w. Poborowi mówili wówczas, że zabiera się im dwa lata życia, marnują czas, bo w cywilu mogliby zdobyć zawód, a poza tym wojsko kojarzyło im się z falą".

Ocenił, że "budowanie dziś dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jest dobrym pomysłem".

Badanie wykonano w dniach 27-28 października na próbie 1078 dorosłych Polaków. 

ksi/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
3456
bardzo ciekawy pomysł bo za komuny 2 lata pracowałem za darmo dla ojczyzny przy obsłudze odrzutowców MIG 21 jako tech pokładowy,a jak przyszło do naliczania emerytury to wojsko było naliczane jako lata zatrudnia bezskładkowe rzeczywiście ciekawy pomysł inni w tym czasie pracowali zarabiali i jeszcze mają wyższe emerytury.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki