REKLAMA

Polacy najbardziej boją się wzrostu cen [Sondaż]

2021-06-09 06:38
publikacja
2021-06-09 06:38
Polacy najbardziej boją się wzrostu cen [Sondaż]
Polacy najbardziej boją się wzrostu cen [Sondaż]
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Polacy najbardziej boją się dziś wzrostu cen, bardziej niż nawrotu epidemii czy utraty pracy – wynika z opublikowanego w środę sondażu United Surveys, przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

"Pandemia wciąż się nie skończyła – ok. 80 proc. pytanych jest o tym przekonanych. Ale jeśli chodzi o nadchodzące miesiące, to już nie COVID-19 budzi największe obawy. Dla 36,6 proc. ankietowanych bardziej niepokojące są rosnące ceny. Tylko dla 16,2 proc. groźniejszym jawi się widmo ponownego zamknięcia gospodarki, a dla 14,6 proc. – polityczna wojna" - czytamy w "DGP".

"Polacy coraz wyraźniej odczuwają inflację, rozmawiają o niej i próbują uniknąć jej skutków, czyli chronić kapitał. A inflacja boli tym bardziej, im niższe są stopy procentowe" – podkreśla w rozmowie z dziennikiem Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium. Wskazuje, że ostatni skok inflacji do 4,8 proc. w skali roku doprowadził do wzrostu oczekiwań rynku na podwyżkę stóp procentowych NBP. Zaznacza, że realne stopy, czyli z uwzględnieniem inflacji, są w Polsce głęboko ujemne i należą do najniższych na świecie, a ich podniesienie zadziałałoby hamująco na inflację, ograniczając popyt w gospodarce: kredytobiorcy musieliby przeznaczyć więcej na spłatę rat, oszczędzanie w bankach zyskałoby na atrakcyjności.

"DGP" analizując wyniki sondażu ocenia, że Polacy raczej ostrożnie podchodzą do rozwoju pandemii. "Wbrew ogólnemu odmrożeniu i poluzowaniu obostrzeń 79 proc. pytanych przez nas uważa, że to jeszcze nie koniec" - zauważa.

"Kluczowe są odpowiedzi na pytanie o lęki i obawy. Jak się okazuje, boimy się nie bezrobocia, lecz wzrostu cen. Aż 58 proc. najmłodszych badanych w wieku 18–29 lat obawia się drożyzny. Ich dochody są z reguły najniższe, więc najszybciej drenuje ona ich kieszeń. Ale takie lęki ma także grupa 60–69 lat. To aż 46 proc. ankietowanych. Najstarsi badani – od 70. roku życia – boją się IV fali epidemii. Z kolei dla osób w wieku 30– 39 lat – w dużej części rodziców dzieci w wieku szkolnym – obawą jest widmo ponownego zamknięcia szkół. W podziale badanych na płeć widać, że to mężczyźni znacznie bardziej niż kobiety boją się wzrostu cen, a z kolei kobiety – politycznej wojny i wynikającej z tego niestabilności. To także najważniejszy lęk 24 proc. wyborców PiS" - wylicza gazeta.

"Polityczna wojna oznacza spore szanse na zmianę ekipy rządzącej, a więc na utratę władzy przez ich faworytów. W elektoracie opozycji dominuje lęk przed wzrostem cen – największy jest wśród wyborców PSL i Konfederacji" - czytamy w dzienniku. (PAP)

wni/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bankster-kreator
Ludzie na całym świecie będą teraz starali się w najbliższym czasie uchronić oszczędności przed inflacją pakując je w ryzykowne inwestycje na górce. Wtedy Odessa się z tej większości ludzi oszczędności wywołując krach a później z tego krachu wyjdzie się inflacyjne czyli zdewaluuje wartość pozostałym ratującym Ludzie na całym świecie będą teraz starali się w najbliższym czasie uchronić oszczędności przed inflacją pakując je w ryzykowne inwestycje na górce. Wtedy Odessa się z tej większości ludzi oszczędności wywołując krach a później z tego krachu wyjdzie się inflacyjne czyli zdewaluuje wartość pozostałym ratującym resztki swoich oszczędności
bankster-kreator
Jak wyjść z tego obronną ręką? inwestując długoterminowo niezależnie od hossy czy bessy w realne niszowe aktywa o skończonej wartości starając się łapać lokalne dołki w czasie zakupów. Po prostu budować oszczędności w czymś twardym co ma ograniczoną wartość uśredniając sobie cyklicznie cenę zakupu. Pamiętając,Jak wyjść z tego obronną ręką? inwestując długoterminowo niezależnie od hossy czy bessy w realne niszowe aktywa o skończonej wartości starając się łapać lokalne dołki w czasie zakupów. Po prostu budować oszczędności w czymś twardym co ma ograniczoną wartość uśredniając sobie cyklicznie cenę zakupu. Pamiętając, że kryzysy czy krachy są wyjątkową okazją by dokupić tanio więcej tego szlachetnego aktywa. Krach na giełdzie to promocja jak w supermarkecie.
drole
Wszystko to prawda co tu piszesz ale był na to sposób - zakup mieszkania czy nieruchomości, bo nawet te postawione i kupione za PRL-u z wielkiej płyty są teraz w cenie 8 tyś - 10 tyś za metra kwadratowy. Czyli dawało się uciec i jeszcze na tym zarobić przed takim baksterskim dymaniem na inflacji a potem dewaluacji o której Wszystko to prawda co tu piszesz ale był na to sposób - zakup mieszkania czy nieruchomości, bo nawet te postawione i kupione za PRL-u z wielkiej płyty są teraz w cenie 8 tyś - 10 tyś za metra kwadratowy. Czyli dawało się uciec i jeszcze na tym zarobić przed takim baksterskim dymaniem na inflacji a potem dewaluacji o której tu piszesz.
waran666
PIS nałożył najgorszy możliwy podatek - 5% od całych zgromadzonych oszczędności. Nie od dochodu a od posiadanej gotówki!!! Nie da się go uniknąć bez kupowania dóbr od czego też jest podatek conajmniej 2%. A ludzie dalej mówią o 500+ jakby to było coś istotnego.
Dowalą jeszcze 9% podatku o nazwie "składka
PIS nałożył najgorszy możliwy podatek - 5% od całych zgromadzonych oszczędności. Nie od dochodu a od posiadanej gotówki!!! Nie da się go uniknąć bez kupowania dóbr od czego też jest podatek conajmniej 2%. A ludzie dalej mówią o 500+ jakby to było coś istotnego.
Dowalą jeszcze 9% podatku o nazwie "składka zdrowotna" ale to i tak mniej niż podatek inflacyjny.
scuti1986
PiS i NBP celowo utrzymują represję finansową żeby ściągać z ludzi podatek inflacyjny. Głupi naród ma to na co zasłużył wybierając sobie taką władzę populistów i socjalistów, która przekupiła go 500 plusem
lipsk
Podnieś stopy można i co dalej ? Przecież na świecie trwa wojna finansowa na osłabienie walut i taka Polska ma się wyłamać i iść pod prąd i pierwsza stopy podnieść znacząco ? Jak widać nie ma chętnych w świecie do podwyżek stóp i my mamy to zrobić pierwsi ?
maniek_as
To prawda! Ludzie obecnie najbardziej obawiają się drożyzny. Inflacja spowoduje spadek realnej wartości wynagrodzeń oraz ograbi nas z oszczędności. Glapiński do roboty!!!
bankster-kreator
Tylko zanim inflacji ograbi cię z siły nabywczej to najpierw giełda odessa cię z oszczędności. To sprawdzony sposób od lat, nagonić ludzi presją inflacyjną na ryzykowne inwestycje w szczycie koniunktury, odessać z nich oszczędności przy pomocy krachu a później wyjść inflacyjnie z kryzysu (czyli odessać, cię z siły Tylko zanim inflacji ograbi cię z siły nabywczej to najpierw giełda odessa cię z oszczędności. To sprawdzony sposób od lat, nagonić ludzi presją inflacyjną na ryzykowne inwestycje w szczycie koniunktury, odessać z nich oszczędności przy pomocy krachu a później wyjść inflacyjnie z kryzysu (czyli odessać, cię z siły nabywczej tego co pozostało). To ciągła zabawa z nieświadomymi ludźmi czyli z większością populacji
drole odpowiada bankster-kreator
Wszystko to prawda co tu piszesz ale był na to sposób - zakup mieszkania czy nieruchomości, bo nawet te postawione i kupione za PRL-u z wielkiej płyty są teraz w cenie 8 tyś - 10 tyś za metr kwadratowy. Czyli dawało się uciec i jeszcze na tym zarobić przed takim baksterskim dymaniem na inflacji a potem dewaluacji o której Wszystko to prawda co tu piszesz ale był na to sposób - zakup mieszkania czy nieruchomości, bo nawet te postawione i kupione za PRL-u z wielkiej płyty są teraz w cenie 8 tyś - 10 tyś za metr kwadratowy. Czyli dawało się uciec i jeszcze na tym zarobić przed takim baksterskim dymaniem na inflacji a potem dewaluacji o której tu piszesz.
palestrina
czym bardziej skostniały tj. prawacki elektorat tym wiekszy lęk - nie wazne przed czym, ale bać się trzeba - taką polityke prowadzą prawackie rządy, od zawsze. módl się i bój

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki