REKLAMA

Londyn rozszerza zieloną listę podróżną. Co z Polską?

2021-08-05 02:00
publikacja
2021-08-05 02:00
Londyn rozszerza zieloną listę podróżną. Co z Polską?
Londyn rozszerza zieloną listę podróżną. Co z Polską?
/ materiały dla mediów

Siedem krajów europejskich dodano w środę późnym wieczorem na angielską "zieloną listę" podróżną - krajów, do których można jeździć bez kwarantanny po powrocie niezależnie od szczepień. Wbrew spekulacjom mediów nie ma w tej grupie Polski.

Te siedem państw to Niemcy, Austria, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Słowacja i Łotwa, ale spośród nich tylko dwa ostatnie przyjmują bez kwarantanny niezaszczepionych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Po wejściu w życie tych zmian na zielonej liście będzie 36 państw i terytoriów, choć 16 z nich znajduje się pod obserwacją, czyli może zostać przesunięte na żółtą listę. Po powrocie z krajów z zielonej listy nie trzeba odbywać 10-dniowej kwarantanny, niezależnie od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie.

Z listy "żółtej plus" na żółtą przesunięta została Francja, co oznacza, że zaszczepione osoby nie będą musiały po przyjeździe z niej odbywać kwarantanny w domu. A z czerwonej listy na żółtą przeniesiono Indie, Bahrajn, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, co z kolei oznacza, że przyjazd z tych krajów nie będzie dopuszczony - jak to jest obecnie - tylko dla obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii, bądź Irlandii, a przyjeżdżający z nich mieszkańcy Wielkiej Brytanii, zamiast odbywać płatną kwarantannę w hotelu, będą odbywać ją w domu, jeśli są niezaszczepieni lub jeśli są zaszczepieni - zostaną z niej zwolnieni. W przeciwnym kierunku przesunięte zostały Meksyk, Gruzja, Reunion i Majotta, natomiast uniknęła tego losu Hiszpania. Brytyjskie media od kilku dni pisały, że jest to rozważane, co spowodowałoby poważny chaos, bo jak się szacuje, w Hiszpanii może być obecnie nawet milion Brytyjczyków.

Wszystkie zmiany wchodzą w życie w sobotę o 4:00 rano i dotyczą tylko przyjazdów do Anglii, ale ponieważ władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zwykle harmonizują swoje listy podróżne z angielską, należy się spodziewać, że wkrótce ogłoszą takie same decyzje.

Natomiast od 12 sierpnia wzrośnie koszt kwarantanny w hotelach, na którą kierowani są mieszkańcy i rezydenci Wielkiej Brytanii lub Irlandii po przyjeździe z krajów z czerwonej listy. W przypadku pojedynczej osoby zamiast 1750 funtów będzie to 2285 funtów, zaś jeśli dwie osoby dorosłe odbywają ją razem w jednym pokoju, to koszt pobytu drugiej osoby wzrośnie z 650 do 1430 funtów. Jak wyjaśnił brytyjski rząd, nowe ceny lepiej odzwierciedlają faktyczne koszty wiążące się z kwarantanną. Na czerwonej liście jest obecnie ponad 50 państw.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kruszyniak
BBC podaje kolor amber więc lista bursztynowa nie żółta.
samsza
Wirtualne 153000 aktywnych kovidów, ot co.
bialy_kruk
Polityka i nic więcej.
lorelie
Czy jest jakiś inny kraj na świecie poza Polską gdzie wszystkie rodzaje mediów: telewizyjne (TVN), internetowe (Onet, WP), radiowe (Radio Zet, RMF), papierowe (GW, Fakt, Newsweek) krytykują, poniżają, deprecjonują kraj w którym funkcjonują i jego mieszkańców aby czuli się gorsi?

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki