REKLAMA

"Pingdemia". Wielka Brytania walczy z masową kwarantanną - zmiany w aplikacji do wykrywania kontaktów

2021-08-03 16:46
publikacja
2021-08-03 16:46
"Pingdemia". Wielka Brytania walczy z masową kwarantanną - zmiany w aplikacji do wykrywania kontaktów
"Pingdemia". Wielka Brytania walczy z masową kwarantanną - zmiany w aplikacji do wykrywania kontaktów
fot. Standret Natalia / / Shutterstock

Używana w Anglii i Walii aplikacja do wykrywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem - NHS Covid-19 - została zaktualizowana, by informowała tylko o tych z poprzednich dwóch dni, a nie pięciu - podały we wtorek brytyjskie media.

Jak wyjaśnił brytyjski rząd, w efekcie zmiany mniejsza liczba powiadomień o konieczności udania się na kwarantannę będzie wysyłana do tych użytkowników, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi, gdy te najprawdopodobniej nie były w szczytowym okresie transmisji wirusa, natomiast sama czułość aplikacji nie została zmieniona.

"Chcemy zmniejszyć zakłócenia dla ludzi i firm, które izolacja może spowodować, zarazem zapewniając, że chronimy najbardziej zagrożonych tym wirusem. Ta aktualizacja aplikacji pomoże nam zapewnić, że osiągamy właściwą równowagę" - oświadczył minister zdrowia Sajid Javid.

To kolejny z kroków podjętych przez brytyjski rząd w odpowiedzi na "pingdemię". Tak media nazwały falę powiadomień wysyłanych poprzez aplikację do użytkowników o tym, że byli narażeni na kontakt z koronawirusem i muszą się poddać 10-dniowej kwarantannie. To z kolei powodowało liczne absencje w pracy i coraz bardziej zakłócało funkcjonowanie kraju. Już wcześniej zdecydowano, że niektóre grupy kluczowych pracowników zamiast odbywać kwarantannę będą mogły w przypadku kontaktu z osobą zakażoną wykonywać przez ten okres codzienne testy.

W zeszłym tygodniu podano, że pomiędzy 15 a 21 lipca na kwarantannę poprzez aplikację skierowana została rekordowa liczba prawie 690 tys. osób.

Według szacunków, w pierwszych trzech tygodniach lipca aplikacja zapobiegała nawet 2000 zakażeń dziennie. Przy założeniu, że 60 proc. użytkowników zastosowało się do nakazu izolacji, łącznie w tym okresie udało się zapobiec ponad 50 tys. zakażeń, wliczając w to także potencjalne łańcuchy zakażeń. Naukowcy uważają, że taka liczba dodatkowych przypadków przekładałaby się na 1600 przyjęć do szpitali.

Dla osób w pełni zaszczepionych obowiązek kwarantanny w przypadku kontaktu z zakażonymi zostanie w Anglii zniesiony od 16 sierpnia, a w Walii w najbliższą sobotę.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kenn
Potężny marsz anty-totalitarystyczny (czyli zarazem anty-covidowy, anty-maseczkowy, anty-faszystowsko-rządowy... sporo się tego nazbierało w ciągu 1,5 roku) we Francji 31.07.2021:

https://www.youtube.com/watch?v=brOe9KL18ng
kryzysio
Walczą heroicznie z problemem, który sami stworzyli?
Przynajmniej mają co robić i świat kręci się nadal.
carlito1
Cel? Zniszczenie życia ludzi i wprowadzenie niewolnictwa za pomocą socjalizmu.
kenn
Chodzi też o alienację i przymusową izolację społeczeństwa: dziel i rządź.
the_mind_renewed
Jak zaczęto pisać o paszportach covidowych to ludzie mówili, że to jakaś teoria spiskowa. Teraz biegają z paszporcikami aż miło.
kenn
Dokładnie. To kwestia psychologiczna: z obserwacji, widzę, że ludzie z góry przyjmują "wygodną" wersję, bo tak zostali "zaprogramowani". To prowadzi do samo-zaprzeczania i usilnej potrzeby ignorowania tego, co się dzieje - i zamykania się we własnym "ogródku". I nie wątpię, że jest to docelowy Dokładnie. To kwestia psychologiczna: z obserwacji, widzę, że ludzie z góry przyjmują "wygodną" wersję, bo tak zostali "zaprogramowani". To prowadzi do samo-zaprzeczania i usilnej potrzeby ignorowania tego, co się dzieje - i zamykania się we własnym "ogródku". I nie wątpię, że jest to docelowy "stan umysłu", które przyszłe społeczeństwo ma posiadać.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki