REKLAMA
TYLKO U NAS

Polacy inwestują w alkohole. Ich zyski sięgają kilkunastu procent rocznie

2016-06-15 07:00
publikacja
2016-06-15 07:00

Alternatywne inwestycje cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. W alkohole - wina, koniaki czy whisky - zainwestowali już łącznie ponad 150 mln zł. Beczki whisky mogą stanowić bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych lokat. W ciągu roku pozwalają osiągnąć kilkunastoprocentowy wzrost. Szczególnie opłacalne są inwestycje długofalowe - kilkudziesięcioletnie beczki warte są setki tysięcy funtów.

fot. theta / / thetaXstock

- Polacy zainwestowali ponad 150 mln zł w alkohole. To zarówno wina, koniaki, jak i szkockie whisky w butelkach oraz beczkach. Skutek tych inwestycji jest bardzo dobry, a dywersyfikacja portfela to największa ich zaleta - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti Investments, firmy zajmującej się inwestowaniem w beczki whisky.

Jak wskazuje, inwestycje w beczki whisky są jedną z najlepszych inwestycji w towary. W ostatnich latach pozwalają osiągać ponad 10-proc. roczne zyski. Według prognoz wzrost wartości dojrzewającej whisky rok do roku może wynosić kilkanaście procent.

- Staramy się dla klientów uzyskać przynajmniej dwu-, trzykrotność lokaty w skali roku. Uzyskujemy więcej, ponieważ nasze działanie opiera się o success fee. Musimy jak najtaniej kupić beczki whisky i następnie sprzedać je jak najdrożej, tak by na transakcji zarobił zarówno klient, jak i my - tłumaczy prezes Stilnovisti.

Jak wyjaśnia, ok. 30 proc. klientów Stilnovisti sprzedało już swoje beczki whisky i zarobiło w skali roku przynajmniej 11 proc.

Ile kosztuje beczka whisky?

Najtańsza beczka kosztuje ok. 3 tys. funtów. Przy 2-3 beczkach w różnym wieku, jako polecanej inwestycji, należy liczyć się z kosztem ok. 60 tys. zł.

- Inwestujemy w towar, który się starzeje. Różnica między whisky 5-letnią a 10-letnią dla każdego, nawet dla laika, jest jasna. Wszyscy rozumieją, że whisky 10-letnia będzie zawsze droższa niż 5-letnia. W przeciwieństwie do wina whisky starzeje się w beczkach, a nie w butelkach, dlatego ten sposób zakupu whisky jest najbardziej korzystny - przekonuje Krzysztof Maruszewski.

Szczególnie opłacalne są inwestycje długofalowe. Cenniejsze butelki alkoholu oznaczane jako kilku- lub kilkunastoletnie muszą zawierać whisky z równie starej beczki. Tych zaś na rynku jest coraz mniej. Szacuje się, że tylko 15 proc. z około 18 mln beczek, które leżą w Szkocji, to beczki starsze niż 12 lat. Według indeksu Investment Grade Scotch ceny 100 najlepszych destylatów tylko od początku 2008 roku do połowy 2014 roku wzrosły średnio o 440 proc. Kilkudziesięcioletnie beczki osiągają ceny od 100 tys. do nawet 1 mln funtów.

- Inwestycja w whisky jest oparta o fizyczny zakup beczek whisky single malt, typu whisky, który wchodzi w skład whisky blended. Bez single malt nie można wyprodukować tej najbardziej popularnej i bardzo ekonomicznej whisky dostępnej na całym świecie - przekonuje prezes Stilnovisti.

Bezpieczeństwo inwestycji

W każdej butelce popularnej whisky blended znajduje się 15 proc. whisky single malt. To sprawia, że inwestycje w ten wysokiej jakości trunek są bezpieczne, a na świecie whisky blended odpowiada za 90 proc. całkowitej konsumpcji.

Jak wskazuje Maruszewski, strategia inwestycyjna firmy opiera się zarówno na zakupie nowo wyprodukowanych beczek whisky, czyli new made spirit, jak i kilku-, kilkunasto- i kilkudziesięcioletnich beczek. Większość aktywów klientów Stilnovisti stanowią beczki first fill - pierwszy raz używane do starzenia whisky.

- Inwestujemy w whisky, zarówno produkowaną z bardzo dobrych destylarni, które są używane jako główne składniki np. do produkcji whisky Ballantine’s, jak i w starsze, bardzo rzadkie beczki, które będziemy butelkowali w Polsce. Stopa zwrotu z tych dwóch rodzajach inwestycji zdecydowanie lepiej wypada przy zakupie i sprzedaży beczki. Przy starszych beczkach czasami lepiej wypada inwestowanie w beczkę i następnie jej butelkowanie - tłumaczy Maruszewski.

W ubiegłym roku specjalnie dla Stilnovisti zostały zabutelkowane szkockie whisky - Mortlach 2006, Aultmore 2008 oraz RAGE Whisky. Single cask Mortlach 2006 i Aultmore 2008 dostępne są tylko dla inwestorów Stilnovisti. RAGE Whisky mogą kupić wszyscy.

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~chabdziadziarabdzia
Inwestycje w alkohole nie przynoszą dochodu.Co zainwestuję to wypijam.A potem tylko dokupuję na kaca.
~kerpe
Moim zdaniem tego mega ryzykowny pomysł, ale je w nim nie siedziałem, więc nie traktujcie tego jako oceny na poważnie. Ogólnie też szukam tematu, który da normalnie zarobić, bo jednak lokata to bzdura. A ktoś zna może obligacje Blue Investment Group? Tutaj temat jest ciekawy. Oni kupują mieszkania z rynku bankowego za niewielką część Moim zdaniem tego mega ryzykowny pomysł, ale je w nim nie siedziałem, więc nie traktujcie tego jako oceny na poważnie. Ogólnie też szukam tematu, który da normalnie zarobić, bo jednak lokata to bzdura. A ktoś zna może obligacje Blue Investment Group? Tutaj temat jest ciekawy. Oni kupują mieszkania z rynku bankowego za niewielką część wartości. Czy w momencie kiedy obligacja jest zabezpieczona właśnie wartą dużo więcej od niej nieruchomością, to można nie zarobić?
~jaju
To wytłumaczcie to mojemu staremu. Zainwestowałam w łyskacza, a on ze swoim koleżką go wychlali. Ale ja nie byłam dłużna. Jak stary zainwestował w wino, to żeśmy je ze szwagierką całe wypiły:) Świetna inwestycja - zwłaszcza ta z beczką. Ma tylko jedną wadę - im wyższy % tym łatwiej paruje i cały zarobek idzie w kosmos. To już lepiej To wytłumaczcie to mojemu staremu. Zainwestowałam w łyskacza, a on ze swoim koleżką go wychlali. Ale ja nie byłam dłużna. Jak stary zainwestował w wino, to żeśmy je ze szwagierką całe wypiły:) Świetna inwestycja - zwłaszcza ta z beczką. Ma tylko jedną wadę - im wyższy % tym łatwiej paruje i cały zarobek idzie w kosmos. To już lepiej to normalnie przebalować i zainwestować w poczciwego Jacka a nie jakieś wymysły.
~koneser
Arizona do dobra inwestycja i jak smakuje.
~anty_ryży-kutong
" jak najtaniej kupić beczki whisky i następnie sprzedać je jak najdrożej"

odkrycie na miarę Ameryki, nobla z ekonomii powinni dostać. Tylko szkoda że Polaczki tego nie kumają i trzymają $ na biedo lokatach.
~Franek
Juz podpuszczaja ciekawe ile dostał za artykuł .,niech napisze ile ludzie stracili na CEDC tam tez się kupowało akcje spółki która miała do czynienia z branżą alkoholową ,akcje zostały skradzione z rachunków inwestycyjnych KNF,GPW nawet palcem nie kiwneli podali ze zgodnie z prawem amerykańskim ,to samo będzie z beczkami ten jolom Juz podpuszczaja ciekawe ile dostał za artykuł .,niech napisze ile ludzie stracili na CEDC tam tez się kupowało akcje spółki która miała do czynienia z branżą alkoholową ,akcje zostały skradzione z rachunków inwestycyjnych KNF,GPW nawet palcem nie kiwneli podali ze zgodnie z prawem amerykańskim ,to samo będzie z beczkami ten jolom co napisał ten artykow martwi się abyście zarobili krocie ,ja mu radzie niech sobie kupi karton czysciochy od CEDC i się zapije chociaż podejzewam ze się prędzej żatruje .Pozdrawiam myślących.
~asd
Ja inwestuję w alkohol od lat :0)
~Piotr
Najlepiej inwestować w polską wódkę - ma wysoki procent i szybko się zwraca :).
~Piter13
jak powiedział Nikoś Dyzma : " Wolę czyścioche".

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki