REKLAMA

Pokolenie Y planuje karierę: albo do zarządu, albo własny biznes

2015-08-13 11:26
publikacja
2015-08-13 11:26
Pokolenie Y planuje karierę: albo do zarządu, albo własny biznes
Pokolenie Y planuje karierę: albo do zarządu, albo własny biznes
/ EastNews

Aż 61% młodych osób z tzw. pokolenia Y planuje zarabiać, prowadząc własny biznes - wynika z najnowszego badania AIESEC i PwC. 64% chce być w przyszłości decydentem lub objąć stanowisko w zarządzie.

Na pytania związane z przyszłą karierą i wymarzonymi miejscami pracy w ramach badania „YouthSpeak 2015” odpowiedziało 42 tys. osób, ponad 1,6 tys. pochodziło z Polski. Dla ustalenia zawodowych ambicji tzw. millenialsów przepytano głównie osoby młode, urodzone w latach 1990-1997.

Kreatywne, pełne wyzwań, o globalnym charakterze - takie cechy powinno mieć wymarzone miejsce pracy w opinii Pokolenia Y - wynika z badania AIESEC i PwC.
Kreatywne, pełne wyzwań, o globalnym charakterze - takie cechy powinno mieć wymarzone miejsce pracy w opinii Pokolenia Y - wynika z badania AIESEC i PwC. (EastNews)

Z badania wynika, że ponad 60% osób z tej generacji chce założyć własny biznes. Blisko co trzeci chce zrealizować ten plan w ciągu najbliższych 5 lat, 8% daje sobie na to 10 lat, 23% - 20 lat. Tylko co dziesiąta osoba nie planuje ani nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. – Również przedstawiciele polskiego pokolenia Y potwierdzają te dane – 23% z nich ma plany związane z założeniem własnej firmy w ciągu najbliższych 5 lat, a aż 37% myśli o tym w perspektywie 10 lat – pisze PwC.

Własny biznes to jednak nie jedyna ambicja startujących na rynku pracy. Autorzy badania wspominają, że 64,1% uczestników badania "YouthSpeak" ma ambicje bycia decydentem lub objęcia stanowiska w zarządzie.

Czy planujesz zostać przedsiębiorcą?
W ciągu najbliższych 5 lat 31%
W ciągu najbliższych 10 lat 8%
W ciągu najbliższych 20 lat 23%
Obecnie jestem przedsiębiorcą 9%
Nie 9%
Źródło: na podstawie badania "YouthSpeak 2015" AIESEC i PwC

Jedną z części badania poświęcono kompetencjom, które najbardziej chcą rozwijać Millenialsi. Blisko połowa (49%) deklaruje, że stawia przede wszystkim na naukę języków. 48% chce się kształcić z wystąpień publicznych, tyle samo chciałoby rozwijać kompetencje w kierunku przywództwa i zarządzania. W odpowiedzi na pytanie o Top 5 kompetencji, które ankietowani chcieliby rozwijać często pojawiały się również rozwiązywanie problemów (45%), podejmowanie decyzji (40%), finanse i budżetowanie (30%), marketing i sprzedaż (28%) czy analiza danych (25%).

W pokoleniu Y zwykło się mówić, że stawia wobec pracodawcy duże wymagania. Uczestników badania AIESEC i PwC zapytano również o hasła, które najlepiej opisałyby ich wymarzone miejsce pracy. Wskazywali przy tym m.in. na kreatywność (43%), stawianie wyzwań (37%) i globalny wymiar (30%).

Autorzy podkreślają wskazywaną przez Pokolenie Y rozbieżność pomiędzy zawodowymi planami a ofertą edukacyjną uczelni. – Choć pokolenie Y uważa, że edukacja jest bardzo istotna dla dalszego rozwoju kariery (75%), to istnieje znaczący rozdźwięk między potrzebami młodych ludzi i rynku pracy, a ofertą edukacyjną uczelni – podsumowują.

mwc

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (69)

dodaj komentarz
~jo44
Kariery w maku na szczęści nie planują, a mak ma dostatek rąk do pracy. Język to nie zawód z nielicznymi wyjątkami, a przywódce sorry przy wódce to tylko wojny się rodzą, gdy wokoło niej zgromadzą się sami przywódcy ..
~plankton
Same magery ,szczyt ambicji to tabelkiw excelu wypełniać dla centrali w Us czy De. I na żywym organiźmie ( czytaj biednym zespole technicznych nieszczęśników mających pecha być zarządzwnym przez ślepego managrro) wdrażać za wszelką cenę teorii z książek ,która ma sie nijak do reala. Ale jak przyjdzie wziąść Same magery ,szczyt ambicji to tabelkiw excelu wypełniać dla centrali w Us czy De. I na żywym organiźmie ( czytaj biednym zespole technicznych nieszczęśników mających pecha być zarządzwnym przez ślepego managrro) wdrażać za wszelką cenę teorii z książek ,która ma sie nijak do reala. Ale jak przyjdzie wziąść na klatę sprawę i być z teamem razem przeciwko kretyńskim wymogom z góry to.... Nima... Kredyt wzięty, iPhone drogie ale "cza mieć" to i siedzą zestresowani cichutko i pogarszają jeszcze bardziej sytuację.

Mam nadzieję,że to będą ewenementy a nie standard.... Ale sam siebie chyba oszukuję.
~ciagov
Jakby młodzież tylko chwała i się biła pobierana zasiłki albo pracowała za minimalna to rozumiem ze większość komentujących byłoby zadowolonych?? Głupi Polacy nie plusie na młodych bo ci wam pokażą srodkowy palec i wyjadą w cholerę z tego folwarku. Wiecie czemu wizy do stanow nigdy nie zostaną zniesione? BO POLSKIEJ Jakby młodzież tylko chwała i się biła pobierana zasiłki albo pracowała za minimalna to rozumiem ze większość komentujących byłoby zadowolonych?? Głupi Polacy nie plusie na młodych bo ci wam pokażą srodkowy palec i wyjadą w cholerę z tego folwarku. Wiecie czemu wizy do stanow nigdy nie zostaną zniesione? BO POLSKIEJ WŁADZY NIE LEŻY TO W INTERESIE, RESZTA KUMATYCH KTÓRA JESZCZE NIE JEST NA ZACHODZIE OD RAZU BY WYJECHALA
~jjj
"Planuje" i to jest słowo klucz. Planują, ale nie zarabiają. :) Widzę po znajomych. Planują mieć swoją firmę, więc nie pójdą do zwykłej pracy. A już dobijają do 30 r.ż.
~stukacz
Ból dupy, że młodzi ludzie nie chcą sobie dać połamać kręgosłupów harując dla postkomuchów uwłaszczonych przy okrągłym stole? Wszystkie pokolenia urodzone w PRLu trzeba jak najszybciej wymienić i wyrzucić na śmietnik historii, żeby zbudować Państwo godne narodu polskiego.
~iz_stolzman
oni w swojej masie beda harowac dla postkomuchow. Nawet nie moga o niczym marzyc - te ich odpowiedzi w ankiecie to stereotypowe pustoslowie
~magister
Jo tam skuńczyłem zarzundzanie i bankowośc i chcem zarzundzać.
~plankton
I to jest krótkie,treściwe i celne streszczenie tych całych badań :)
~fdwdf
"Aż 61% młodych osób z tzw. pokolenia Y planuje zarabiać, prowadząc własny biznes".
Acha, ale póki co to nie mają na to pomysłu i pracują na śmieciówkach,
~BP
To lepiej żeby nic nie planowali i pogodzili się z myślą że będą do śmierci zasuwać na owej "śmieciówce" za marne pieniądze, a wypływający z tego powodu smutek i złość topili w wódce? Zawsze myślałem że to dobrze jeśli ludzie są ambitni - jeśli nawet jednemu na stu planujacych uda się ową własną To lepiej żeby nic nie planowali i pogodzili się z myślą że będą do śmierci zasuwać na owej "śmieciówce" za marne pieniądze, a wypływający z tego powodu smutek i złość topili w wódce? Zawsze myślałem że to dobrze jeśli ludzie są ambitni - jeśli nawet jednemu na stu planujacych uda się ową własną firmę założyć i utrzymać (bo przecież wiele biznesów pada na starcie) to i tak znacznie bardziej przysłużą się wzrostowi PKB niż gdyby wszyscy wytrwali potulnie i do końca na tzw. umowach śmieciowych... A że na razie tylko planują? Pomysł na biznes nie przychodzi na żądanie, podobnie jak kapitał na start...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki