REKLAMA

Podwyżki dla 40 tys. pracowników ZUS. Związkowcy zagrozili strajkiem

2020-05-15 06:49
publikacja
2020-05-15 06:49

Ponad 30 tys. pracowników dostanie nawet o kilkaset złotych miesięcznie więcej za pracę na zmiany przy wypłacie wsparcia dla biznesu - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Jak pisze dziennik, podwyżki dla ponad 40 tys. pracowników ZUS obiecano jeszcze w porozumieniu z 2017 r., a ich wypłata, którą rząd Mateusza Morawieckiego obiecał jeszcze w zeszłym roku zawisła na włosku z powodu kryzysu ekonomicznego wywołanego epidemią Covid-19.

"Rzeczpospolita" ustaliła nieoficjalnie, że decyzja w sprawie wypłat podwyżek została wymuszona przez Związek Zawodowy Pracowników ZUS, który postawił twarde warunki. Związkowcy wyznaczyli termin do 15 maja na przedstawienie decyzji zarządu ZUS i w razie odmowy zapowiedzieli przeprowadzenie strajku w ciągu najbliższych 14 dni. Oznaczałoby to wstrzymanie rozpatrywania wniosków przedsiębiorców o wypłatę postojowego i zwolnienie ich ze składek ZUS w czasie kryzysu" - tłumaczy dziennik.

"Bardzo się cieszę, że pracownicy ZUS dostaną podwyżki, bo od lat zarabiają bardzo mało, a co chwila obarcza się ich dodatkowymi obowiązkami. Dziś, szczególnie na Śląsku, pracują wręcz z narażeniem życia" – mówi "Rzeczpospolitej" Beata Wójcik, szefowa Związku Zawodowego Pracowników ZUS, autorka ultimatum, które doprowadziło do wypłaty podwyżek.

Według "Rz", podwyżki nawet do 500 zł miesięcznie mają trafić do pracowników, którzy się wykazali. "Dostanie je około 80 proc. z 44 tys. osób, czyli ok. 30 tys. pracujących obecnie w ZUS" - czytamy w dzienniku. (PAP)

mkr/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
andregru
Po co skomputeryzowano ZUS i inne jednostki budżetowe , miliony wydajemy na sprzęt i oprogramowanie . Pracę przy "wypłacie wsparcia dla biznesu" powinny robić komputery i oprogramowanie . Jeżeli składam elektroniczny wniosek na internetowej platformie ZUS to żadna "panienka z okienka " nie powinna być Po co skomputeryzowano ZUS i inne jednostki budżetowe , miliony wydajemy na sprzęt i oprogramowanie . Pracę przy "wypłacie wsparcia dla biznesu" powinny robić komputery i oprogramowanie . Jeżeli składam elektroniczny wniosek na internetowej platformie ZUS to żadna "panienka z okienka " nie powinna być potrzebna do jego załatwienia a tylko oprogramowanie i połączenie z bazą np. Urzędu Skarbowego . Prowadzę JDG od 25lat , chętnie zarabiałbym te 2700zl na rękę bez stresu i ciągłej niepewności o pracę , klienta i przy rosnących ciągle daninach na coraz większą sferę budżetową ( administracja, wojsko,policja,nauczyciele,sędziowie ) i podwyżki dla nich
bankroll
zus miał im wypłacić już w tamtym roku podwyżki, ale prezes (z nadania maowieckiego) wstrzymał podwyżki niby z koronawirusa, a prawda jest taka, że bał się, że zostanie zlinczowany, bo jak to tak urzędowi w czasie kryzysu dawać podwyżki?!

Jestem za likwidacją tej czarnej dziury, ale wielu pracownikom należą
zus miał im wypłacić już w tamtym roku podwyżki, ale prezes (z nadania maowieckiego) wstrzymał podwyżki niby z koronawirusa, a prawda jest taka, że bał się, że zostanie zlinczowany, bo jak to tak urzędowi w czasie kryzysu dawać podwyżki?!

Jestem za likwidacją tej czarnej dziury, ale wielu pracownikom należą się podwyzki bo naprawdę ciężko pracują, a tym bardziej w czasach wirusa, gdzie mają setki tysięcy wniosków złożonych.

Więc nie pie*dolcie na zwykłych pracownikow, bo oni nie sa temu winni.
Winny jest PIS, PO i SLD, ktore od ponad 30 lat nadal (po komunistach, choc sami nimi są) rozkradaja nasz kraj, zabieraja nam coraz wiecej pieniedzy w podatkach, a jkretyni i tak na nich glosuja....
perel12
A ile zarabia się w Zusie?

Wie ktoś?
bankroll
Około 2700 zl na rękę po 15 latach pracy na stanowisku starszy aprobant.

A jak widzielismy w innym artykule, srednio pracownicy TVPis zarabiaja ok 9,5 tys zł. Czyli z 7,5 tys na rękę.

Tylko w ZUSie pracuja zwykli pracownicy, a nie pisowcy.

masekrut555 odpowiada bankroll
Ten pan dobrze pisze. ciotka zarabia właśnie takie śmieszne pieniądze ale wywalczyli już podwyżki z tego co mi wiadomo (nawet niezrównali im z inflacją jak to PiS; ale w oczach pracowników to powód do radości że dostali).

Na produkcji się więcej zarabia u nie jednej firmy prywatnej.
loosac
Kolejny powód, żeby jak najmniej płacić na tą piramidę finansową (lub w ogóle).
tomitomi
tą organizację przestępczą , należy zlikwidować jak najszybciej ! dla dobra wszystkich obywateli RP ! ! !
igła
Bo przed wirusem mieli płacone tylko za przychodzenie do pracy a teraz, w czasie wirusa trzeba trochę szybciej przekładać papierki to chcą podwyżki.
Trzymajcie mnie bo nie wytrzymam.
wwojtekw
"Oznaczałoby to wstrzymanie rozpatrywania wniosków przedsiębiorców o wypłatę postojowego i zwolnienie ich ze składek ZUS w czasie kryzysu" - patrząc na to jak szybko" ZUS wydaje decyzje odnośnie postojowego/zwolnień ze składek to chyba i tak już strajkują :D

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki