REKLAMA

Podwyżki cen prądu w Polsce prawie najwyższe w UE

2020-11-24 11:07
publikacja
2020-11-24 11:07
fot. Lumppini / Shutterstock

W pierwszej połowie 2020 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych rosły w naszym kraju niemal najszybciej w UE. Uwzględniając siłę nabywczą, ceny prądu w Polsce są jednymi z największych w Unii.

Jak co pół roku, Eurostat opublikował dane dotyczące cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w państwach członkowskich. W raporcie znalazły się także dane dla wybranych innych państw europejskich.

Zestawiając pierwszą połowę 2020 r. z analogicznym okresem 2019 r., ceny energii elektrycznej w walucie krajowej najmocniej wzrosły na Litwie (13,6 proc.). Numer dwa na tej liście zajmuje Polska, gdzie podwyżka wyniosła (12,9 proc.) – z 0,576 do 0,651 zł za kilowatogodzinę. Spore wzrosty cen zaobserwowano także w Luksemburgu (10,5 proc.), Rumunii (9,1 proc.) i w Czechach (8 proc.).

Średnia cena 100 kWh w całej UE wyniosła w badanym okresie 21,3 euro. To nieco mniej niż pod koniec 2019 r. (21,6 euro). Porównując ceny w poszczególnych krajach w przeliczeniu na euro (w grę wchodzi więc także zmiana kursu względem waluty obowiązującej w danym kraju), miejsce numer jeden zajęły Niemcy z wynikiem 30,43 euro. Skład podium dopełniają Dania (28,33 euro) i Belgia (27,9 euro).

Polska z cenami przeliczonymi na 14,75 euro znajduje się poniżej unijnej średniej, jednak wśród państw „Nowej Unii” wyprzedzają nas jedynie Czechy (18,41 euro) i Słowacja (16,86 euro). W dole zestawienia wyróżnia się wysoko rozwinięta Holandia, gdzie cena 100 kWh spadła z ponad 20 do 14,27 euro. To efekt obniżenia podatku energetycznego w tym kraju (średnio 100 euro na gospodarstwo domowe). Warto jednak dodać, że władze Holandii równolegle nałożyły dodatkowy podatek na gaz (w celu zniechęcenia do korzystania z tego źródła energii), za który Holendrzy płacą najwięcej w UE.

Odmienny ranking uzyskujemy, gdy uszeregujemy państwa pod względem cen energii przy uwzględnieniu siły nabywczej. W takim zestawieniu numerem jeden jest Rumunia (28,3 euro), przed Niemcami (29,24 euro) i Czechami (26,66 euro). Z wynikiem 25,45 euro Polska znajduje się bardzo blisko czołówki, podczas gdy wspomniana Holandia (12,44 euro) zamyka unijne zestawienie.

W ujęciu zachowującym parytet siły nabywczej, energia elektryczna dla gospodarstw domowych zdrożała w Polsce o 13 proc. w skali roku, co również jest drugim wynikiem po Litwie (13,6 proc.).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (78)

dodaj komentarz
krokus12
Pan Sasin mówił ,że prąd nie podrożeje albo będą rekompensaty coś ostatnio często mija się z prawdą ale to w PIS standard przecież premier i wicepremier mają wyroki sądowe za kłamstwa
meryt
krokus12 "przecież premier... mają wyroki sądowe za kłamstwa"

Teraz to ty jesteś kłamcą :)

"Jednak często posługuje się przy tym określeniami nie odpowiadającymi faktom. Mateusz Morawiecki nie został "za kłamstwo skazany". W rzeczywistości nakazano mu sprostować nieprawdziwe
krokus12 "przecież premier... mają wyroki sądowe za kłamstwa"

Teraz to ty jesteś kłamcą :)

"Jednak często posługuje się przy tym określeniami nie odpowiadającymi faktom. Mateusz Morawiecki nie został "za kłamstwo skazany". W rzeczywistości nakazano mu sprostować nieprawdziwe wypowiedzi. I nie wyrokami, a postanowieniami." konkret24 tvn

Odpowiedz
00meryt 2020-06-08 09:50
1.
"Zastosowanie regulacji z art. 111 kodeksu wyborczego miało miejsce w przypadku dwóch wystąpień premiera z jesieni 2018. W jednym z nich, 15 września w Świebodzinie, stwierdził on, że "przez osiem lat wydali (rząd koalicji PO i PSL - red.) 5 mld zł na drogi lokalne. To jest tyle, ile my (rząd PiS - red. ) wydajemy w ciągu jednego do półtora roku"."

"Sąd Apelacyjny w Warszawie 26 września 2018 r. postanowił, że zobowiązuje premiera Morawieckiego do
opublikowania w ciągu 48 godzin (...) oświadczenia o następującej treści: 'Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 15 września 2018 r., podczas wiecu wyborczego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Świebodzinie, że w ciągu jednego do półtora roku wydawana jest przez nas większa suma na drogi lokalne niż za czasów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w ciągu 8 lat'"."

2.
"Sąd Apelacyjny 30 października postanowił:

"I. zakazać uczestnikowi M. M. (2) rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o rzekomym braku działań prezydenta miasta K. J. M., na rzecz poprawy jakości powietrza w K.;

II. nakazać uczestnikowi M. M. (2) sprostowanie nieprawdziwych informacji, w terminie nie późniejszym niż 48 godzin od dnia wydania postanowienia przez Sąd, poprzez opublikowanie (...) oświadczenia o następującej treści: „Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 14 października 2018 r. podczas spotkania wyborczego komitetu wyborczego (...) w K. o braku działań prezydenta Miasta K. J. M. na rzecz poprawy jakości powietrza w K. M. M. (2), Prezes Rady Ministrów”"."
meryt
"Co z obiecanymi przez rząd rekompensatami za prąd?"

"Niestety, pandemia koronawirusa i wywołane nią skutki gospodarcze zmieniły podejście ekipy rządzącej do złożonych wcześniej obietnic. Jak podało radio RMF FM, rząd już na początku maja rozważał wycofanie się z pomysłu przyznania Polakom
"Co z obiecanymi przez rząd rekompensatami za prąd?"

"Niestety, pandemia koronawirusa i wywołane nią skutki gospodarcze zmieniły podejście ekipy rządzącej do złożonych wcześniej obietnic. Jak podało radio RMF FM, rząd już na początku maja rozważał wycofanie się z pomysłu przyznania Polakom rekompensat za wzrost cen prądu. Wicepremier Jacek Sasin zapytany wówczas w RMF FM, o to czy rząd przyjmie ustawę o rekompensatach za wzrost cen energii elektrycznej, powiedział:"

"Będziemy musieli sobie odpowiedzieć na to pytanie. Zapowiedź była. Projekt ustawy też. W międzyczasie pojawiła się epidemia, która weryfikuje wiele naszych zamierzeń."

'Ostateczna decyzja dotycząca rekompensat podjęta miała być na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, gdy rząd rozpocznie prace nad przyszłorocznym budżetem. Wiadomo już jednak, że wycofuje się on z tej obietnicy i przygotowuje inne rozwiązanie, które obejmie tylko wybranych. Prace nad ulgami przeniosły się bowiem z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Klimatu, gdzie obecnie trwa analiza zgłoszonych uwag w ramach konsultacji i uzgodnień oraz oceniany jest wpływ obecnej sytuacji epidemicznej. Jak podaje resort:"

"Mechanizm ulg powinien służyć ochronie najsłabszych odbiorców energii elektrycznej przed zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Planowane rozwiązanie będzie miało charakter systemowy i działać będzie w horyzoncie wieloletnim."

"Unia Europejska dopuszcza objęcie pomocą „wrażliwych odbiorców energii”, którymi, w polskim prawie są osoby uprawnione do dodatku mieszkaniowego. Resort klimatu rozważa jednak rozszerzenie tej definicji i powiązanie jej z efektywnością energetyczną budynków."
krokus12 odpowiada meryt
Widzę bardzo skupiłeś się na premierze Morawieckim a może przytoczysz kilka faktów na temat wicepremiera bo ja napisałem premier i wicepremier a Ty cytując moje słowa przeoczyłeś wicepremiera przypadek czy celowo .
meryt odpowiada krokus12
krokus12 "kilka faktów na temat wicepremiera"

Który wicepremier ma wyrok za kłamstwo?

Sygnatura sądowa.
meryt
krokus12 'wyroki sądowe za kłamstwa"

Hanna Zdanowska (prezydent Łodzi) - skazana za kłamstwo we wniosku kredytowym.

"Zdanowskiej, iż w grudniu 2008 r. miała pomóc przygotować poświadczające nieprawdę dokumenty swojemu partnerowi Włodzimierzowi G. Na ich podstawie mężczyzna uzyskał kredyt
krokus12 'wyroki sądowe za kłamstwa"

Hanna Zdanowska (prezydent Łodzi) - skazana za kłamstwo we wniosku kredytowym.

"Zdanowskiej, iż w grudniu 2008 r. miała pomóc przygotować poświadczające nieprawdę dokumenty swojemu partnerowi Włodzimierzowi G. Na ich podstawie mężczyzna uzyskał kredyt w wysokości 200 tys. zł na zakup mieszkania w Łodzi od swojej partnerki. Jednym z dokumentów było poświadczenie przez Zdanowską, że otrzymała od G. 50 tys. zł tytułem zaliczki. Miał to być wkład własny warunkujący przyznanie kredytu. Zdaniem śledczych oskarżona nigdy tych pieniędzy nie dostała."
meryt odpowiada krokus12
B. Budka:
"Platforma Obywatelska naruszyła przepisy. Trybunał Konstytucyjny wyraźnie wskazał, że nie mieliśmy prawa wybrać dwóch sędziów Trybunału"
_jasko odpowiada meryt
"Platforma Obywatelska naruszyła przepisy. Trybunał Konstytucyjny wyraźnie wskazał, że nie mieliśmy prawa wybrać dwóch sędziów Trybunału"

i dlatego PiS dokooptował do Trybunału trzech dublerów?
jas2
Tymczasem widać na wykresie, że ceny energii są w Polsce całkowicie przeciętne.

Ceny energii uwzględniające parytet, są nieistotne, bo uwzględniając parytet WSZYSTKO w Polsce jest droższe niż w Niemczech.
dlaczego_nie
Może policz też ile od lat 90-tych zostało umorzonych niezapłaconych składek na ZUS i podatków VAT. Prywatny przedsiębiorca jak się spóźni z zapłata ZUS o jeden dzień traci prawo zasiłku chorobowego , Jak nie złoży w terminie deklaracji VAT to sprawę karno- skarbową , jak nie zapłaci VAT to mu zablokują konto .Może policz też ile od lat 90-tych zostało umorzonych niezapłaconych składek na ZUS i podatków VAT. Prywatny przedsiębiorca jak się spóźni z zapłata ZUS o jeden dzień traci prawo zasiłku chorobowego , Jak nie złoży w terminie deklaracji VAT to sprawę karno- skarbową , jak nie zapłaci VAT to mu zablokują konto . Kopalnie od 90-tych lat są bezkarne w tych sprawach. Jak maja zysk raz na 20 lat to zaraz dra się o podwyżki , jak maja straty to budżet musi za nich popłacić rachunku. Wiec pisanie o jakimś podatku , który kopalnia zapłaciła jest po prostu śmieszne. Informacje o dotacjach dla kopalń są w Ustawach Budżetowych - wszystkie ustawy są w Archiwum Sejmu i każdy może sobie sprawdzić. Do tego należy doliczyć niezapłacone faktury podwykonawcom , wydatki na rekultywacje terenów , napraw dróg , zalanych terenów , remontów domów . Kosztujecie nas po prostu za drogo , a w obecnych czasach nie ma to uzasadnienia , bo możliwe pozyskanie energii z innych źródeł. Epoka węgla przemija bezpowrotnie i musicie to przyjąć do wiadomości. Ta pożyczka nigdy nie będzie zwrócona , bo niby z czego. Tylko, że to już będzie problem innego rządu i to jest skandaliczne bo o to chodzi aby zostawić innym bajzel i potem gadać za naszych rządów to było lepiej. Komuniści na końcówce też tak robili , chodziło o to aby zostawić bajzel ,żeby nowi mieli problemy to znowu na nas zagłosują i tym razem demokratycznie. I tak było , bardzo szybko lewica znowu wygrała wybory. Taka jest taktyka polityczna, a to że ktoś mówi o sobie prawica i patriota to o niczym nie świadczy liczą się fakty.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki