REKLAMA

Podwyżka opłat za odpady w Katowicach. Przez wysokie wymogi recyklingowe czy wzrost kosztów bieżących

2021-04-30 16:05
publikacja
2021-04-30 16:05
Podwyżka opłat za odpady w Katowicach. Przez wysokie wymogi recyklingowe czy wzrost kosztów bieżących
Podwyżka opłat za odpady w Katowicach. Przez wysokie wymogi recyklingowe czy wzrost kosztów bieżących
fot. Dmitry Kalinovsky / / Shutterstock

Od 1 lipca w Katowicach wzrosną opłaty za odpady – potwierdził w piątek wcześniejsze zapowiedzi katowicki samorząd. Poinformował, że nowa stawka wyniesie 26,30 zł miesięcznie za odpady segregowane (dotąd było to 21,30 zł).

Wcześniej, na początku tego roku, katowicki samorząd przeprowadził przetarg, w wyniku którego nie udało mu się znaleźć tańszego operatora odbioru odpadów komunalnych, niż jego własna miejska spółka.

Jak napisano w piątkowej informacji katowickiego magistratu, główne czynniki wpływające na podwyższenie kwoty za odbiór odpadów, to wzrost kosztów bieżących, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej oraz nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności.

„Przez ostatnie dwa lata stawki za odbiór odpadów utrzymywane były na stałym poziomie. Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe” – powiedział cytowany w informacji wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Przypomniał, że zgodnie z przepisami koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców, a system musi się bilansować. W praktyce oznacza to, że koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców.

Sobula wskazał, że szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców, miasto na początku br. ogłosiło przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w okresie od 1 lipca br. do 30 czerwca 2025 r.

Zgłosiło się tylko Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach, które obecnie odbiera odpady w trybie bezprzetargowym. Katowickie MPGK zaproponowało cenę 327,2 mln zł brutto. Miasto określało swój budżet na 264 mln zł.

„Tym samym żadna z firm funkcjonujących na rynku w tej branży nie zaproponowała niższej stawki. Wiemy, że nowa stawka za odpady segregowane dla mieszkańców wyniesie 26,30 zł. Bardzo nas cieszy, że jest ona niższa niż się spodziewaliśmy i wciąż plasuje Katowice w gronie miast z najniższymi stawkami miesięcznymi” – dodał Sobula.

W Katowicach od stycznia ub. roku opłata za wywóz odpadów segregowanych wynosi 21,30 zł od osoby miesięcznie (wcześniej przez sześć lat było to 14 zł), a niesegregowanych - 42,60 zł (wcześniej 20 zł). Katowicki magistrat wyjaśniał, wprowadzając podwyżkę, że jej główne powody to czynniki zewnętrzne: wzrost kosztów energii i paliwa czy prawne wymogi dot. podwyższania standardów.

Teraz jako główne czynniki wpływające na możliwe podwyższenie kwoty za odbiór odpadów w Katowicach miasto wymienia: wzrost kosztów bieżących, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej oraz nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności.

Katowicki samorząd odwołuje się do wzrostu płacy minimalnej - o 24,4 proc. w porównaniu z 2019 r., rosnącego wskaźnik segregacji śmieci (obecnie ok. 40 proc., w 2025 r. UE wymaga już 55 proc.), wzrostu stawek opłaty marszałkowskiej (w przypadku tzw. stabilizatu oraz pozostałości w okresie 2019-2020 stawka ta wzrosła o 59 proc.) czy innych zmian prawnych generujących koszty.

Katowice akcentują, że zapewniają swoim mieszkańcom odbiór odpadów z większą częstotliwością, niż w wielu innych miastach. Oprócz odpadów bieżących odbierane są gabaryty, odpady budowlane, choinki czy zużyte leki i baterie. Mieszkańcom przysługuje także raz w roku możliwość odbioru jednego tzw. big-bag’a z gruzem.

Przedstawiając na początku lutego br. podsumowanie gospodarki odpadami w Katowicach w 2020 r. MPGK podało m.in., że w ub. roku odebrało od mieszkańców ponad 110 tys. ton odpadów. Miniony rok nie różnił się znacząco od wcześniejszych pod względem ilości odbieranych odpadów; niewielki spadek zaobserwowano jedynie w jego pierwszej połowie.

autor: Mateusz Babak

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
arzab
"W 2017 r. „opłata marszałkowska” drastycznie wzrosła. Do końca 2017 r. stawka wynosiła 24,15 zł za tonę odpadów, w roku 2018 wzrosła do 140 zł za tonę, a w 2019 aż do 170 zł za tonę. W roku 2020 stawka ta wynosi już 270 zł za tonę. W ciągu trzech lat wzrosła zatem o ponad 1000%." - dane ze strony "W 2017 r. „opłata marszałkowska” drastycznie wzrosła. Do końca 2017 r. stawka wynosiła 24,15 zł za tonę odpadów, w roku 2018 wzrosła do 140 zł za tonę, a w 2019 aż do 170 zł za tonę. W roku 2020 stawka ta wynosi już 270 zł za tonę. W ciągu trzech lat wzrosła zatem o ponad 1000%." - dane ze strony gminy Rędziny choć zapewne w innych jest podobnie ! Teraz proszę to zestawić z tłumaczeniem zakłamanych urzędników - jeden odłam urzędniczej ferajny podnosi "opłatę" a inna część ferajny usprawiedliwia podwyżkę dla obywateli właśnie tą podwyższoną "opłatą" !

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki