Podróże do Włoch - MSZ i polski konsulat zalecają ostrożność

Polskie MSZ zaleca sprawdzanie najnowszych informacji o rozwoju koronawirusa we Włoszech przed wyjazdem do tego kraju. Konsulat RP w Mediolanie wydał szereg zaleceń dla przebywających w Italii Polaków. Powinni oni unikać skupisk ludzi w miejscach publicznych.

Bieżące ostrzeżenia dla podróżujących do Włoch dotyczą głównie północnej części kraju
Bieżące ostrzeżenia dla podróżujących do Włoch dotyczą głównie północnej części kraju (Shutterstock)

To nie jedyna instytucja, która zaleca ostrożność w kontekście podróży do Włoch. Z powodu kolejnych odnotowywanych w tym kraju przypadków zachorowań, wyjazdy do tego kraju odradza m.in. Główny Inspektorat Sanitarny, o czym poinformował w niedzielnym komunikacie. Z myślą o Polakach przebywających w tym kraju, specjalne zalecenia wydał polski konsulat w Mediolanie. Północna część kraju cieszy się popularnością wśród polskich narciarzy, chętnie spędzających tam ferie zimowe.

MSZ zaleca czujność

Rośnie liczba przypadków koronawirusa we Włoszech. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do tego zagrożenia na stronie internetowej skierowanej do podróżujących do tego kraju. Zamieszczono tam informację, w której resort wprawdzie jednoznacznie nie odradza wyjazdów do Italii, jednak zaleca monitorowanie bieżących informacji nt. koronawirusa we Włoszech m.in. publikowanych przez tamtejsze ministerstwo zdrowia (najnowsze informacje nt. zagrożenia koronawirusem we Włoszech można uzyskać pod specjalnie uruchomionym przez tamtejszy resort zdrowia numerem telefonu: 1500).

Dlaczego pojawiły się ostrzeżenia dla wyjeżdżających do Włoch? Po pierwsze - ze względu na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Według danych zamieszczonych na stronie 24 lutego rano, we Włoszech - głównie w regionach północnych, w Lombardii (prowincja Lodi) oraz w Wenecji Euganejskiej - odnotowano już ponad 100 zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV. "Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a włoska Obrona Cywilna podkreśla, że trudno przewidzieć kierunki rozprzestrzeniania się wirusa" - czytamy w rządowym komunikacie.

Po drugie - obecna sytuacja we Włoszech może pokrzyżować wiele prywatnych i biznesowych planów. MSZ informuje wprost: "należy liczyć się z możliwymi utrudnieniami wynikającymi z podejmowanych ad hoc przez władze włoskie działaniami prewencyjnymi, w tym kontrolami na lotniskach".

"Włoskie władze podjęły szereg działań o charakterze prewencyjnym, mających na celu skuteczną ochronę zdrowia publicznego oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. 11 gmin zostało objętych kwarantanną. Ponadto odwołane zostały wszystkie imprezy masowe, w tym sportowe w Lombardii oraz w Wenecji Euganejskiej. Zawieszono zajęcia na uczelniach wyższych w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Friuli Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii. Zamknięte pozostaną również szkoły w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii oraz zawieszone wszystkie wyjazdy szkolne na terenie całych Włoch" - raportuje resort.

W ostatnich dniach czujność swoim obywatelom zalecają także odpowiedniki MSZ w innych krajach. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier zaleciło obywatelom kraju, by decydowali się na podróż do północnych Włoch tylko po jej „gruntownym rozważeniu" - podała w niedzielę Polska Agencja Prasowa.

Ostrzega też polski konsulat w Mediolanie

Polski konsulat w Mediolanie w serwisie Twitter zaapelował do Polaków przebywających we Włoszech o stosowanie się do zaleceń włoskich służb i zachowanie środków ostrożności.

W specjalnym komunikacie konsulat RP w Mediolanie wydał bardziej szczegółowe zalecenia. Wobec zaistniałej sytuacji Polakom we Włoszech sugeruje się:

  • unikanie przebywania w miejscach publicznych, zwłaszcza w większych skupiskach ludzi,
  • szczególną dbałość o higienę - częste i dokładne mycie/dezynfekcję rąk,
  • zapoznanie się z broszurą informacyjną "Instituto Superiore di Sanità" (w niej praktyczne porady typu "Ręce należy myć mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund"),
  • stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.

Osoby przebywające we Włoszech, które zdiagnozowały u siebie objawy grypopodobne - gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem - są proszone o kontakt z infolinią Lombardia per Coronavirus: 800 894 545 albo Veneto per Coronavirus: 800 462 340.

GIS też ostrzega

Ostrzeżenie dla podróżujących do Włoch w niedzielę wydał również Główny Inspektorat Sanitarny. GIS "nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

Więcej na ten temat w materiale "GIS odradza podróże m.in. do Włoch".

MW

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 wizytator

Czyli wsczasy we Włoszech w tym toku tańsze? Czy biura podróży znowu będą udawać że nic sie nie stało.

! Odpowiedz
1 14 kolumb1234

ten region to zagłębie szwalni w ktorej szyje ok 40 tys chinczyków ktorzy teraz powracali z chin po nowym chinskim roku

! Odpowiedz
18 42 antek10

Tego lata biura turystyczne bedą padać jak muchy.

! Odpowiedz
16 24 fred_

Hotele, apartamenty na wynajem oraz gastronimia takze. Dodatkowo dostanie sie liniom lotniczym, transportowi, handlowi detalicznemu oraz hurtowemu oraz produkcji i uslugom. Jednym zdaniem ... sami sobie dopowiedzcie.
Niestety marnie tez widze kurs PLN, a to z kolei wypcha Ukraincow do Niemiec lub do domu (szczegolnie, gdy skoncza sie nadgodziny a skoncza sie bardzo szybko). .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne