Podróż marszałka Kuchcińskiego do domu za 40 tys. zł

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poleciał z Warszawy do Rzeszowa najnowszym samolotem zakupionym przez rząd, czyli Gulfstreamem 550 - informuje dziennik "Fakt". Gazeta podała, że lot w jedną stronę ze stolicy do Rzeszowa to koszt ok. 20 tys. zł. A samolot musiał później wrócić do Warszawy, więc - zdaniem gazety - podróż Kuchcińskiego kosztowała ok. 40 tys. zł.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Według dziennika, na pokładzie obok marszałka Sejmu, była dwójka posłów PiS - Stanisław Piotrowicz i Krystyna Wróblewska. "Fakt" podał, że podróż Kuchcińskiego samolotem była wyjazdem na weekend do domu.

"Obok prezydenta RP, marszałka Senatu i premiera, marszałka Sejmu obejmuje instrukcja lotów HEAD. Wystarczy telefon do dysponującego flotą szefa kancelarii premiera i już na lotnisku szykują maszynę do lotu. Gulfstream 550 to najnowszy i luksusowy nabytek rządu" - czytamy w gazecie.

Do publikacji dziennika w komunikacie odniosło się CIS. "W nawiązaniu do środowego artykułu gazety +Fakt+, poświęconego podróżom służbowym Marszałka Sejmu realizowanym przy pomocy samolotów rządowych, Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że jest to najbezpieczniejszy i najkorzystniejszy logistycznie sposób na pogodzenie licznych obowiązków drugiej osoby w państwie" - czytamy w komunikacie.

CIS podkreśliło, że Polska dysponowała przez wiele dziesięcioleci wysłużoną poradziecką flotą, którą zmuszeni byli podróżować najwyżsi rangą urzędnicy państwowi.

"W bieżącej kadencji Sejmu udało się wreszcie zrealizować pilną potrzebę w tym zakresie. Polska kupiła m.in. dwa małe samoloty Gulfstream G550, które mogą zabrać na pokład kilkanaście osób. Maszyny te umożliwiają najważniejszym osobom w państwie bezpieczne przemieszczanie się i wykonywanie obowiązków służbowych w kraju oraz poza jego granicami. Tym samym Polska dołączyła do szeregu państw, w których tego typu wyposażenie jest od wielu lat standardem" - oświadczyło CIS.

W nawiązaniu do opublikowanych na łamach dziennika zdjęć marszałka Sejmu i posłów PiS na pokładzie samolotu, CIS wyjaśniło, że w niemal każdej podróży służbowej marszałkowi Sejmu towarzyszą reprezentanci Izby, pracownicy Kancelarii Sejmu oraz funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Zdaniem CIS takie rozwiązania nie wpływają na koszt przelotu, a umożliwiają sprawną realizację programu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ hgt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 jes

W artykule zabrakło informacji czy w innych krajach, które maja takie samoloty, wybrańcy narodu korzystają z nich do prywatnych podróży, na weekend.

! Odpowiedz
0 6 konfidel

Tam piszą o obowiązkach ale on leciał do domu.....nie na pilna wizytę na nowogrodzka

! Odpowiedz
0 10 zenonka

Co tam lot, ważne, że na pokładzie nie jedzono ośmiorniczek.

! Odpowiedz
1 9 spedytor

te loty mu sie tak naleza jak kwota wolna od podatku w wysokosci 20.000 zl

! Odpowiedz
9 7 janusz1960

Na biedakach taki news robi wrażenie. No ale kto czyta takie brukowce jak Fakt ?

! Odpowiedz
23 26 secundus

Parafrazując byłą premier 'ten przelot mu się po prostu należał!'

! Odpowiedz
32 43 search

Chlop sie chcial przeleciec a wy zaraz wielkie helol. Taki wybraniec suwerena zasluguje na lot nawet do okola swiata z miedzyladowaniem w taliban stanie

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil