Podlaskie: Pigwa hitem targów Jesień w sadzie i ogrodzie

19.10.Białystok (PAP) - Pigwa wielkoowocowa ze szkółki Hanny i Roberta Morzy z Siemiatycz wygrała konkurs na hit zakończonych w niedzielę w Szepietowie (Podlaskie) 15. Targów Ogrodniczych "Jesień w sadzie i ogrodzie" zorganizowanych przez Podlaski Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (PWODR).

"To jedna z większych tego typu imprez, w tym roku wzięło w niej udział około 130 wystawców z całego kraju, a targi odwiedziło około 10 tys. osób" - poinformowała PAP Anna Gąsowska z PWODR. Wiele osób kupowało drzewka i krzewy, bo jesień to czas, gdy dokonuje się nasadzeń.

W tym roku po raz pierwszy wystawiali się także na targach producenci miodu. Nadleśnictwo Rudka prezentowało bogatą ofertę roślin miododajnych.

"Zwycięska pigwa jest krzewem. Jego owoce nie nadają się do spożycia w formie surowej, ale są doskonałe na przetwory, także nalewki" - powiedziała Gąsowska.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się dawne odmiany jabłoni i gruszy. Rolnicy, ale też właściciele gospodarstw ekologicznych, chętnie zaopatrywali się w stare odmiany, takie jak kosztele, malinówki, papierówki, antonówki, złote renety czy gruszki klapsy.

Jak wyjaśniła PAP kierująca działem technologii produkcji i doświadczalnictwa Alina Maciąg z szepietowskiego ośrodka doradztwa rolniczego, jest to związane z tym, że dawne odmiany są odporne na choroby takie jak mączniak czy parch jabłoni, a przez to są łatwiejsze w hodowli, wymagają mniejszej ilości zabiegów chemicznych i dzięki temu są zdrowsze. Wiele osób szuka też dawnych smaków, które pamięta z dzieciństwa, a teraz chce mieć takie owoce we własnym ogrodzie.

Dużą popularnością na targach cieszyły się także w tym roku sadzonki agrestu bezkolcowego w dwóch odmianach: białej i czerwonej w wersji piennej i krzaczastej. Te odmiany są również odporne na choroby.

Jak powiedziała Maciąg, targi to także nowe odmiany. Po raz drugi pojawiła się na nich nowa odmiana jabłek Gold Milenium hodowana przez jednego z sadowników z okolic Białegostoku - Jana Skibickiego z Kurian. Odmiana powstała w kooperacji z naukowcami z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Targom towarzyszyło podlaskie forum rolnicze. Dyskutowano m.in. o spadających cenach mleka i pogarszającej się sytuacji w mleczarstwie. W trakcie targów można też było uzyskać informacje o unijnych dopłatach dla rolników, m.in. programach rolno- środowiskowych. (PAP)

kow/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil