Podlaskie: 382 miejsca pracy w firmach dzięki unijnym dotacjom

01.12. Białystok (PAP) - 382 nowe miejsca pracy mają powstać w 36 mikro-, małych, średnich i dużych firmach w województwie podlaskim dzięki dotacjom z Unii Europejskiej na inwestycje. Wartość inwestycji ma sięgnąć 120 mln zł - poinformował w środę Podlaski Urząd Marszałkowski.

Złożone przez te firmy wnioski o unijne dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego zostały najlepiej ocenione w konkursie, który latem ogłosił urząd marszałkowski.

Wartość inwestycji, jakie zostaną zrealizowane to 120 mln zł; z tego dotacja z UE i budżetu państwa wyniesie 43 mln zł - poinformowała w środę Urszula Mirończuk z departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

W konkursie oceniano 126 projektów. Pozytywną ocenę merytoryczną przeszło 60, a do realizacji wybrano 36 najlepszych. "Pozostałe trafią na listę rezerwową. Jeśli nie zostanie wykorzystana pula na odwołania oraz pojawią się oszczędności w projektach, pieniądze mogą zasilić jeszcze kilka inwestycji" - poinformowała Mirończuk.

Wśród firm, które dostaną pieniądze najwięcej jest małych i średnich (25). Mają one utworzyć 185 miejsc pracy m.in. w branżach: poligraficznej, teleinformatycznej, spożywczej i budowlanej.

Mirończuk podkreśliła, że po raz pierwszy w konkursach z Regionalnego Programu Operacyjnego dotacje dostaną duże firmy. W 7 z nich powstanie łącznie 175 nowych miejsc pracy. Unijne pieniądze dostaną też 4 mikroprzedsiębiorstwa, które utworzą 22 miejsca pracy.

Przedsiębiorcy mogą kupić m.in. sprzęt i maszyny poligraficzne, maszyny do produkcji prototypów modeli biżuterii, piekarnicze, do produkcji osi do przyczep, obróbki elementów metalowych, ale też sprzęt medyczny na potrzeby radiologii.

Na lata 2007-2013 Podlaskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ma z UE 636 mln euro. Większość środków jest już rozdysponowana w konkursach. Jak informował wcześniej urząd, w 2011 roku będzie jeszcze jeden konkurs dla firm, w którym do zdobycia na inwestycje będzie 11,7 mln euro. Ma on być ogłoszony wiosną.(PAP)

kow/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne