Podkarpackie: rozbito grupę przestępczą handlującą luksusowymi autami

Zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się sprowadzaniem do kraju luksusowych samochodów jako rzekomych pojazdów pomocy drogowej rozbili podkarpaccy funkcjonariusze Służby Celnej i CBŚP w Tarnobrzegu. Zarzuty usłyszało 13 osób.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa Izby Celnej w Przemyślu Edyta Chabowska, grupa kupowała luksusowe samochody osobowe na terenie krajów UE i sprowadzała je do kraju, jako pojazdy pomocy drogowej. Spełnienie wymogów i przeróbki na samochody pomocy drogowej potwierdzała jedna ze stacji diagnostycznych na terenie woj. dolnośląskiego - dodała.

Chabowska podkreśliła, że w rzeczywistości przeróbki samochodów były całkowicie fikcyjne i pojazdy nigdy nie spełniały wymogów dla pojazdów specjalistycznych.

Samochody były kupowane przez podstawione osoby, które nie prowadziły nigdy działalności gospodarczej. Później auta odsprzedawane były różnym firmom, aby docelowo trafić do dalszej sprzedaży na teren woj. podkarpackiego. Z uwagi na to, że samochody były przywożone do kraju jako specjalistyczne, a nie osobowe, rejestrowano je na terenie woj. dolnośląskiego oraz świętokrzyskiego bez uiszczenia akcyzy - zaznaczyła.

Według śledczych przestępcy w latach 2013-2014 sprowadzili w ten sposób do Polski co najmniej 130 samochodów, takich marek jak Porsche, BMW i Audi. Wartość pojedynczych egzemplarzy przekraczała 100 tys. zł. Skarb Państwa z tytułu nieuiszczonego podatku akcyzowego stracił co najmniej 3,5 mln zł. Rzeczniczka dodała, że funkcjonariusze Służby Celnej i CBŚP prowadzili działania w tej sprawie na terenie województw: podkarpackiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, która przedstawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej 13 osobom, w tym również diagnostom potwierdzającym fikcyjne przeróbki. Wobec wszystkich osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji. Sprawcom grozi do 8 lat pozbawienia wolności i wysokie kary finansowe. (PAP)

huk/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gui

Z PSL-U?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil