Podczas wizyty Macrona w ChRL podpisano umowy warte 15 mld USD

Podczas kończącej się w środę wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Chinach firmy z obu krajów podpisały umowy warte 15 mld USD – przekazali chińscy urzędnicy. Oficjalna agencja prasowa Xinhua podała, że Pekin będzie wspierał zakupy samolotów Airbus.

Zawarte umowy dotyczą między innymi aeronautyki, energetyki i rolnictwa. Jest wśród nich zezwolenie dla 20 francuskich firm na eksport drobiu, wołowiny i wieprzowiny do Chin. Dopuszczony asortyment firm drobiarskich ma zostać poszerzony o produkty z kaczek i gęsi.

Macron przybył do Chin w poniedziałek, a dzień później wziął udział w otwarciu międzynarodowych targów importowych w Szanghaju. W środę spotkał się w Pekinie z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem; tego samego dnia zaplanowano jego wylot z Chin.

Wśród podpisanych porozumień jest między innymi protokół uzgodnień pomiędzy chińską spółką Beijing Gas Group a francuskim dostawcą energii elektrycznej Engie w sprawie współpracy nad terminalem gazowym i magazynem gazu w Tiencinie na północy ChRL.

Członek kadry kierowniczej Beijing Gas Group powiedział agencji Reutera, że współpraca z Engie zakłada dostarczenie przez francuską firmę technologii, która ma być wykorzystana do zapobiegania wyciekom gazu w dużych projektach magazynowych, jakie zaplanowano w Chinach.

W ramach innego porozumienia francuski Total ma utworzyć spółkę joint-venture z chińską Shenergy Group, by rozwozić ciężarówkami gaz LNG na obszarze ujścia rzeki Jangcy.

Chiny i Francja mają też do końca stycznia dojść do porozumienia w sprawie kosztów i lokalizacji zakładu przetwarzania paliwa jądrowego, który ma być zbudowany przez francuską firmę Orano (b. Areva). Pierwotnie zakład miał powstać w mieście Lianyungang w prowincji Jiangsu na wschodnim wybrzeżu Chin, ale plany odwołano po protestach mieszkańców.

Xinhua podała również w środę, że chińskie władze będą wspierać przedsiębiorstwa kupujące samoloty europejskiej firmy Airbus. ChRL i Francja uzgodniły współpracę w sprawie zakładu wykończenia i dostaw modelu Airbus A350 oraz zwiększenia inwestycji europejskiego wytwórcy w Chinach – przekazała chińska agencja. Według niej oba kraje liczą na zacieśnienie współpracy szczególnie w branży śmigłowców, a także silników samolotowych i szkolenia pilotów.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil