Podaż jabłek na naszym rynku będzie rosła

2020-08-14 06:20
publikacja
2020-08-14 06:20
fot. Tomasz Lis / FORUM

Wraz z wchodzeniem w okres tegorocznych zbiorów podaż jabłek na naszym rynku będzie rosła, a ceny powinny spadać - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Przypominają, że Polska jest największym w UE i 3. na świecie producentem jabłek.

Jak zaznaczył PIE, wraz z wchodzeniem w okres tegorocznych zbiorów podaż jabłek na naszym rynku będzie rosła, a tym samym ceny powinny spadać. "Choć zbiory zostały zredukowane przez wiosenne przymrozki i późniejsze gradobicia, w bieżącym roku polskich jabłek nie powinno zabraknąć" - ocenili analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Zbiory jabłek w 2020 r. mogą być większe w porównaniu z ubiegłorocznymi o ok. 6 proc i wynieść 3,3 mln ton - wskazali, powołując się na wstępny szacunek GUS. Z kolei World Apple and Pear Association (WAPA) szacuje je na 3,4 mln ton, przewidując ich spadek u naszych największych konkurentów: we Włoszech, Francji, w Chinach i USA. "Nawet wyższa z przytoczonych prognoz wciąż nie odzwierciedla potencjału produkcyjnego rodzimych sadowników, jako że rekordowy zbiór w 2018 r. wyniósł ok. 4 mln ton" - zastrzega PIE.

Zdaniem ekspertów zapowiadane wyższe zbiory jabłek w kraju najprawdopodobniej wpłyną na wzrost eksportu w bieżącym roku.

"Obecnie trudno jednak przewidzieć, jak dużego wzrostu należy się spodziewać, gdyż znaczny wpływ na ostateczne wyniki eksportu będą mieć warunki pogodowe (coraz częstsze gradobicia) oraz rozwój pandemii koronawirusa COVID-19" - podkreślił PIE. W przypadku zwiększania się liczby zakażeń w Polsce bądź drugiej fali zachorowań w Europie, obroty handlowe świeżymi owocami mogą być ograniczone, "choćby z powodu zamknięcia granic dla pracowników sezonowych, bądź utrudnień dla firm transportowo-spedycyjnych".

Polska jest największym w Unii Europejskiej i 3. na świecie, po Chinach i USA, producentem jabłek - przypomina PIE. Według danych GUS w 2019 r. rodzimi sadownicy zebrali ich 3080,6 tys. ton, co stanowiło blisko 90 proc. wszystkich owoców zebranych w polskich sadach. Nasz kraj jest też największym unijnym oraz jednym z największych na świecie eksporterów jabłek (pod względem wolumenu sprzedaży). "Jabłka są głównym polskim owocem eksportowym, stanowią ponad 75 proc. wolumenu eksportu wszystkich owoców wysyłanych z kraju za granicę i jednocześnie ponad 1 proc. wartości polskiego eksportu rolno-spożywczego" - zwrócili uwagę analitycy PIE. Dodali, że polskie jabłka konkurują z innymi na świecie niższą ceną i wysoką jakością.

Z kolei z danych Eurostatu wynika, że w 2019 r. 27 państw UE wyeksportowało 3309 tys. ton świeżych jabłek o łącznej wartości 2088 mln euro. Na liście unijnych eksporterów Polska – czwarty rok z rzędu – pozostawała liderem z udziałem 29,4 proc. (974 tys. ton za ponad 327 mln euro). Drugie były Włochy, których udział wyniósł nieco ponad 28 proc. (928 tys. ton), a kolejne: Francja – 11,5 proc. (381 tys. ton), Niderlandy – ok. 6 proc. (197 tys. ton), Belgia – 5,9 proc. (195 tys. ton) oraz Hiszpania – 3,9 proc. (128 tys. ton). (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
meryt
krokus12 "A Ty znów o tym wysileniu"

W sadownictwie.
"Warunkiem regularnego owocowania i produkcji owoców dobrej jakości są właściwe proporcje wzrostu wegetatywnego drzew i liczby wytwarzanych owoców. Jest to możliwe wówczas, gdy drzewo rodzi tyle owoców, ile może prawidłowo odżywić. Skłonność
krokus12 "A Ty znów o tym wysileniu"

W sadownictwie.
"Warunkiem regularnego owocowania i produkcji owoców dobrej jakości są właściwe proporcje wzrostu wegetatywnego drzew i liczby wytwarzanych owoców. Jest to możliwe wówczas, gdy drzewo rodzi tyle owoców, ile może prawidłowo odżywić. Skłonność do przemiennego owocowania jest uwarunkowana genetycznie. Pod względem regularności owocowania odmiany jabłoni można podzielić na trzy grupy: owocujące corocznie, skłonne do przemiennego owocowania i owocujące typowo przemiennie."

"Wiele obecnie uprawianych odmian ma wrodzoną skłonność do nadmiernego zawiązywania jabłek i tym samym wejścia w przemienność owocowania. Obfite zawiązanie owoców oraz obciążenie drzew może być przyczyną słabego wyrośnięcia jabłek, nawet w przypadku wielkoowocowych odmian."

"Duża liczba pąków kwiatowych, kwiatów, zawiązków, które samoistnie nie opadną w trakcie naturalnego opadu czerwcowego, uniemożliwiają utworzenie się pąków kwiatowych na rok następny, co w konsekwencji prowadzi do tego, że drzewo nie kwitnie i nie owocuje."
anna_domagalczyk
Przy tych cenach niech się starają utrzymać eksport jeśli mogą, bo konsumpcja krajowa raczej spadnie.
meryt
Zapasy z zeszłego sezonu.
Polskie "produkty już praktycznie zniknęły z rynku. Pozostały tylko zagraniczne."
antek10
po 12 zł żadna podaż nie bedzie rosła
anna_domagalczyk
Podaż może tak, ale popyt pewnie nie ;-)
meryt
Zbiory jabłek
4,8 mln ton 2018 PL, 13,27 mln ton w UE
3,08 mln ton 2019 PL, 10,78 mln ton w UE
3,3 mln ton 2020 PL (szacunki GUS) 10,7 ton w UE (szacunek WAPA)


anty12 "jabluszka beda po na 12 za kilo w kraju, w ktorym jabluszek jest na tony."

"Ceny owoców poszybowały w górę do astronomicznych
Zbiory jabłek
4,8 mln ton 2018 PL, 13,27 mln ton w UE
3,08 mln ton 2019 PL, 10,78 mln ton w UE
3,3 mln ton 2020 PL (szacunki GUS) 10,7 ton w UE (szacunek WAPA)


anty12 "jabluszka beda po na 12 za kilo w kraju, w ktorym jabluszek jest na tony."

"Ceny owoców poszybowały w górę do astronomicznych wartości. Słabe zbiory i pandemia COVID-19, która zwiększyła popyt na jabłka, spowodowały, że polski produkty już praktycznie zniknęły z rynku. Pozostały tylko zagraniczne."

"W 2019 r. zbiory z sadów jabłoniowych GUS wstępnie oszacował na poziomie około 3 mln ton, o 25% niższym niż przed rokiem."

"Spadek produkcji wynikał z wiosennych przymrozków oraz deficytu wody. W Polsce dodatkowym czynnikiem wpływającym na ograniczenie zbiorów było nadmierne owocowanie w 2018 r., które spowodowało „wysilenie” drzew i krzewów owocowych."

2019 "kilka czynników wpłynęło na słabe tegoroczne plony. 70-80 proc. udziału miał przymrozek, a pozostałą część bardzo obfite plonowanie w ubiegłym roku, wysilenie i słabe kwitnienie wielu odmian. Na obecną sytuację w sadach niekorzystanie wpłynęła również pogoda po okresie kwitnienia –w wielu regionach kraju było zimno, deszczowo i pochmurnie."

"Jak wynika z danych udostępnionych przez USDA zbiory jabłek w Unii Europejskiej w 2019 roku będą niższe o 19% w porównaniu do ubiegłego roku i o 3% w porównaniu do średniej z poprzednich dziesięciu lat."

Według Wapa/Prognosfruit w 2018 r. w UE wyprodukowano 13,27 mln t jabłek, tj. o ponad 4 mln t (43,5%) więcej niż w 2017 r. Według tego samego źródła, w Polsce w 2018 r. wyprodukowano ponad 4,8 mln t, tj. prawie 2 mln t (67,6%) więcej r/r.

"Prognosfruit 2020: wzrost produkcji jabłek w Polsce, stabilna Europa, niskie plony w Chinach i USA. Plony w sezonie 2019 były umiarkowanie niskie – łączna wartość zbiorów wyniosła 10 783 000 ton. W tym roku zbiory szacuje się na 10 711 000 ton. W nadchodzącym sezonie nastąpić ma płynne wyczerpanie zapasów w większości krajów. "

"Powiat grójecki: Złodzieje ukradli około 2 ton jabłek z sadu
Ceny jabłek stanowią pokusę dla złodziei. Z sadu we wsi Żelechów (pow. grójecki, gm. Chynów) doszło do kradzieży jabłek prosto z drzewa."
krokus12
A Ty znów o tym wysileniu radzę wyluzuj nawet PIS nie jest wart Twego zdrowia a te posty nikogo nie przekonają co widać po plusach które sam sobie dajesz
marcin321 odpowiada krokus12
Ja po prostu omijam te wypociny kopiuj wklej.
krokus12 odpowiada marcin321
Ale ja tak po ludzku martwię się o kolegę Meryta

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki