REKLAMA

Podatnik bezgotówkowy. Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego statusu

2020-09-15 13:34
publikacja
2020-09-15 13:34
Podatnik bezgotówkowy. Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego statusu
Podatnik bezgotówkowy. Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego statusu
fot. thinkhubstudio / / Shutterstock

W MF trwają prace nad wprowadzeniem statusu podatnika bezgotówkowego, który uprawniałby do szybszego zwrotu VAT; projekt powinien być gotowy w pierwszych miesiącach przyszłego roku - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas Cashless Congress.

Jak mówił Sarnowski, który brał udział w panelu "Potrzeby polskiej gospodarki i społeczeństwa w dobie transformacji cyfrowej", popularyzacja transakcji bezgotówkowych zmniejsza szarą strefę i zwiększa dochody podatkowe, dlatego powinna być wspierana przez państwo.

"Jeśli przedsiębiorca jest uczciwy i znaczna większość jego obrotu realizowana jest w formule bezgotówkowej, w ten sposób realizowane są płatności i jest w pełni transparentny wobec administracji, to też administracja powinna go traktować partnersko i z dużo większą dozą zaufania niż ma to miejsce wobec pozostałych podatników" - zauważył. Poinformował, że w związku z tym w MF trwają prace nad stworzeniem statusu podatnika bezgotówkowego, co mogłoby wiązać się z szybszym zwrotem VAT, ponieważ w sytuacji, gdy większość obrotu realizowana jest bezgotówkowo, jest mniejsze ryzyko nadużyć.

"Mam nadzieję, że te prace zakończą się w MF w perspektywie pierwszych miesięcy przyszłego roku" - powiedział.

Sarnowski wskazał, że okres lockdownu związanego z pandemią był okresem przyspieszonej digitalizacji i cyfryzacji działania administracji. "Działanie w formule zdalnej było jedynym sposobem, żeby utrzymać kontakt z podatnikiem i systemowo realizować zadania" - mówił. Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wprowadzono nowe rozwiązania e-administracji: m.in. kasy software'owe, e-paragon, a niedługo wdrożenia e-faktury.

Jak podkreślił, szczególnie wprowadzenie e-paragonu będzie stanowiło "rewolucję" dla konsumentów, ponieważ po zainstalowaniu aplikacji do obsługi e-paragonów pozwoli na analizę wydatków budżetu domowego.

"To wspaniałe narzędzie diagnostyczne" - ocenił.

Według Sarnowskiego podczas pandemii nastąpił przełom psychologiczny, jeśli chodzi o chęć konsumentów do płacenia w sposób bezgotówkowy. "To jest pewnego rewolucja, którą obserwujemy i którą również w naturalny sposób wpływać będzie na uszczelnienie systemu podatkowego" - mówił. "Klienci widzą, że płatności kartowe i bezgotówkowe są płatnościami bezpiecznymi, przyzwyczajają się do nich i to są te przyzwyczajenia, które z nami w przyszłości zostaną. Dodatkowo wzmacnia ten efekt rozszerzająca się sieć akceptacji. Przez ostatnie 20 lat zbudowaliśmy sieć składającą się z 700 tys. terminali (...) teraz liczba tych terminali wzrosła (...) do 1 mln" - powiedział. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
karbinadel
"po zainstalowaniu aplikacji do obsługi e-paragonów pozwoli na analizę wydatków budżetu domowego" - a urzędasom Ziobry na śledzenie, ile kto na co wydaje
petrolnuts
Czyli potwierdzenie, że każdy przedsiębiorca traktowany jest jak potencjalny przestępca. Dopiero ten podatnik bezgotówkowy będzie partnerem.
awenturyn1
Jak Państwo chce nam coś udogodnić to powinno zapalić się u każdego czerwona lampka!!!
Państwo niczego nie może nam dać, bo niczego nie ma. Będzię miało jak nam ukradnie w formie podatków lub innych danin. Obrót bezgotówkowy, promowany przez wszystkie kraje, tak naprawdę zmierza do całkowitej kontroli nad nami.
Jak Państwo chce nam coś udogodnić to powinno zapalić się u każdego czerwona lampka!!!
Państwo niczego nie może nam dać, bo niczego nie ma. Będzię miało jak nam ukradnie w formie podatków lub innych danin. Obrót bezgotówkowy, promowany przez wszystkie kraje, tak naprawdę zmierza do całkowitej kontroli nad nami. Nie pójdziesz już na ryneczek i nie kupisz marchewki od Pani Krysi, ani litra mleka od zaprzyjaźnionego rolnika. Nie odłożysz gotówki w przysłowiowej "skarpetce". Jak podpadniesz, to ...pstryk...i jesteś bez kasy. Dzieci nie mają co jeść, żona narzeka...jesteś złapany/a. Te tylko przykłady pokazują jak będziesz bezsilny kiedy odbiorą nam resztki wolności zabierając gotówkę. Aplikacje , płacenie telefonem, itd. ...fajne, dla niektórych, nie mogących oprzeć się technologii, szczególnie MILENIALSÓW. Widzicie więc ,że pułapka jest gotowa, teraz tylko od nas zależy czy w nią wpadniemy.Pozdrawiam.
carlito1
ja czekam na program "podatnik bez mózgowy"
meryt
Nie można zamówić u programistów?
dmamwas
Niestety juz takich coraz wiecej.
pn300
Niedługo wszyscy podatnicy będą bezgotówkowi, bo urzędasy zajumią im całą gotówkę.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki