REKLAMA

Podatki w "Polskim ładzie". Na zmiany jednak jeszcze poczekamy

2021-07-16 15:40
publikacja
2021-07-16 15:40
Podatki w "Polskim ładzie". Na zmiany jednak jeszcze poczekamy
Podatki w "Polskim ładzie". Na zmiany jednak jeszcze poczekamy
/ Kancelaria Premiera

Chcieliśmy wszyscy, by przyjęcie przez rząd projektu dotyczącego spraw podatkowych w ramach "Polskiego ładu" było możliwe w tym tygodniu, ale faktycznie będzie tu pewnego rodzaju przesunięcie - stwierdził w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

"Polski ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Zaproponowane w nim zmiany podatkowe budzą jednak wątpliwości Porozumienia wicepremiera Jarosława Gowina. W minionym tygodniu doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Jarosławem Gowinem dla przedyskutowania tych wątpliwości. Rozmowy miały być kontynuowane w tym tygodniu.

Rzecznik rządu został zapytany na piątkowej konferencji prasowej, o to, czy i kiedy dojdzie do spotkania z politykami Porozumienia w tej sprawie oraz czy jego brak nie pokrzyżuje planów związanych z Polskim Ładem.

"Chcemy przygotować projekty ustaw i przedstawić je jako rząd, czyli mają wyjść z rządu jako gotowe projekty ustaw" - powiedział Müller.

Zaznaczył, że z punktów "Polskiego ładu" zrealizowane są już kwestie z programem Profilaktyka 40 Plus, likwidacją limitów do lekarzy i Rządowym Funduszem Polski Ład, który - jak powiedział Müller - "też już jest operacjonalizowany".

Natomiast - zaznaczył rzecznik - kluczowe są ustawy podatkowe. "I faktycznie na ten moment nie ma jeszcze złożonego projektu. Ja chciałem, chcieliśmy wszyscy, by to było możliwe w tym tygodniu. Wygląda na to, że w tym tygodniu ta ustawa przez rząd nie zostanie przyjęta, więc faktycznie będzie pewnego rodzaju przesunięcie" - powiedział Müller.

Odniósł się też do pojawiającej się tezy "jakoby ta ustawa ingerowała w dobrobyt klasy średniej". Zdaniem rzecznika rządu, to "naprawdę daleko idąca teza, biorąc pod uwagę, że mamy mechanizm ochrony w przypadku umów o pracę, czyli de facto (...) żadna osobna, która zarabia do 13 tys. zł brutto miesięcznie nie będzie płaciła więcej".

Müller przekonywał, że na reformie systemu podatkowego skorzysta 18 mln podatników. "Natomiast faktycznie jest rozbieżność w zakresie jednoosobowych działalności gospodarczych na podatku liniowym, bo mówimy tu głównie o podatku liniowym. I ta rozbieżność jest do wyjaśnienia. Aczkolwiek trzeba brać też pod uwagę, że jednym ze zobowiązań wynikających z Polskiego Ładu jest również kwestia zwiększenia nakładów na Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli zwiększenia nakładów na służbę zdrowia" - podkreślił.

"A te środki finansowe w NFZ muszą pochodzić ze składek zdrowotnych, więc chcemy zmodyfikować tak system, by ta składka miała jedną stawkę, ale obowiązywała wszystkie osoby, które tę stawkę płacą. Co do zasady oczywiście, bo w tej chwili faktycznie rozmawiamy o tym, by pewne wyjątki, być może korekty dokonać" - dodał Müller.

"Polski ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

W programie znajduje się też propozycja, zgodnie z którą 9-procentowej składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku - temu rozwiązaniu sprzeciwia się Porozumienie Jarosława Gowina.

Autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
piotr76
Chyba się obudzili i zauważyli, że jak podniosą podatki dla małych DG, to na prowincji mają przesr*** u swojego dotychczasowego elektoratu.
mknowak
Będą przeciągać ile wlezie żeby ludzie nie mogli się przygotować...
3xx
walizki tak czy inaczej mozesz pakowac, jak nie zdrowotna 9% to wyjscie z UE albo indoktrynacja religijna i pisowska dzieci w szkolach
mknowak odpowiada 3xx
9% ale dla kogo ? Oni muszą zostawić luki dla swoich przecież sami mają firmy... wyjście z UE bez szans bo skąd wezmą kasę na plusy. Indoktrynacja owszem w szkołach podstawowych akurat ja nie narzekam bo moje dzieci wypisane a wiadomo jak wilk ma co jeść to nie będzie szukał kolejnych ofiar więc brawa dla tych co wysyłają 9% ale dla kogo ? Oni muszą zostawić luki dla swoich przecież sami mają firmy... wyjście z UE bez szans bo skąd wezmą kasę na plusy. Indoktrynacja owszem w szkołach podstawowych akurat ja nie narzekam bo moje dzieci wypisane a wiadomo jak wilk ma co jeść to nie będzie szukał kolejnych ofiar więc brawa dla tych co wysyłają dzieci na religię tylko dzieci szkoda ale cóż świata nie uratuję. W szkołach ponadpodstawowych na religię chodzi około 25% młodzieży a obowiązku chodzenia na religię nie wprowadzą. Jak wszystko podrożeje to się ludzie obudzą.... może bo wiadomo, że wszystko to wina Tuska. Zawsze jest opcja zawiesić DG i poczekać co będzie i widzę sporo osób tak zaczyna robić albo zawiesza albo robią na "pół gwizdka" i stąd masz takie ceny na usługi a będą wyższe.
mknowak odpowiada 3xx
P.S.
Pamiętaj to nie Kaczyński czy Morawiecki cię okradają to okradają cię też ci którzy ich wybrali.... nie wspieraj ich, nie pomagaj im, wszędzie gdzie możesz zwalczaj tych ludzi oczywiście w granicach obowiązującego prawa.... Zatrudniasz kogoś to zatrudniaj takiego który ma odpowiednie poglądy to zresztą logiczne
P.S.
Pamiętaj to nie Kaczyński czy Morawiecki cię okradają to okradają cię też ci którzy ich wybrali.... nie wspieraj ich, nie pomagaj im, wszędzie gdzie możesz zwalczaj tych ludzi oczywiście w granicach obowiązującego prawa.... Zatrudniasz kogoś to zatrudniaj takiego który ma odpowiednie poglądy to zresztą logiczne bo zatrudnisz wyborcę PiS-u dla którego jesteś złodziejem, masz w rodzinie zażartego wyborcę PiS utwierdzaj go w dobrobycie jaki mamy i nie wspieraj go w żaden sposób niech on Ciebie wspiera bo jest dobrobyt, widzisz 3 flagi wiszące na sklepie to wiesz kogo popiera właściciel zmień sklep itd. itp. może chamskie ale takie jest życie Ciebie też chamsko ktoś chce okraść dlaczego masz mu pomagać.
onlyv8engine odpowiada mknowak
bardzo dobry komentarz. Dawno nie czytałem tak rzeczowej wypowiedzi ujętej w tak krótkim tekście. PS robię dokładnie tak samo
kris74keh odpowiada 3xx
Od 6 lat sie pakujees tak jak córka Kopary, Saleta i Gretkowska. Czego jeszcze brakuje do wyjazdu? Darmowego biletu?

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki