Podatek zapłacisz w supermarkecie

Polacy coraz chętniej przy okazji robienia zakupów, opłacają w sklepie swoje rachunki. Unikają przy tym długich kolejek na poczcie. Już za kilka dni w ten sam sposób będą mogli zapłacić także podatek.

Obecnie podatek można uiścić w urzędzie skarbowym, banku, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej oraz na poczcie. Po wejściu w życie nowych przepisów o usługach płatniczych, znacznie zwiększy się ilość placówek, w których będziemy mogli uiszczać swoje należności względem fiskusa.


Od 24 października podatnicy będą mogli tego dokonać :

 

  • w okienku kasowym instytucji płatniczej (zapłata gotówkowa i bezgotówkowa)
  • w biurze usług płatniczych (zapłata gotówkowa).


Taką zmianę wprowadza ustawa o usługach płatniczych. Oznacza to, że dokonując np. opłaty za prąd, podatnik będzie mógł jednocześnie zapłacić podatek od nieruchomości, od spadków i darowizn czy podatek dochodowy od osób fizycznych wynikający z rozliczenia rocznego.

Kto będzie mógł płacić w sklepie?


Nowe rozwiązanie ma ułatwić i usprawnić opłatę podatku wszystkim do tego zobowiązanym: zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. Należy jednak pamiętać, że zapłata podatku przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje wyłącznie w formie polecenia przelewu.


Nie będą więc oni mogli skorzystać z biura usług płatniczych, gdzie dokonać można tylko zapłaty gotówkowej. Do dyspozycji pozostanie im okienko kasowe (wyjątek stanowią mikroprzedsiębiorcy, którzy mogą uiszczać podatki również w gotówce).

Czym są nowe placówki?


Instytucja płatnicza, czy biuro usług płatniczych, to nic innego, jak funkcjonujące już na rynku podmioty, w których opłacamy rachunki np. za mieszkanie i media. Chodzi m.in. o samodzielne punkty, czy też o kasy w hipermarketach. Ich oferta zostanie rozszerzona o przyjmowanie zobowiązań podatkowych, ale jednocześnie nie każdy obecnie funkcjonujący punkt będzie mógł mianować się instytucją płatniczą.

Jakie wymogi dla kasy w hipermarkecie


Resort finansów tłumaczy nowe przepisy koniecznością uregulowania usług płatniczych w Polsce, a także działalności firm, które zajmują się tymi usługami. Poza tym zniknąć mają bariery prawne ograniczające rozwój płatności transgranicznych.


Przepisy te obejmą m.in. banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe i ich oddziały, SKOK-i, operatorów pocztowych i pośredników świadczących usługi płatnicze, tzw. okienka kasowe oraz nowe instytucje - biura usług płatniczych. W sumie ustawie będą podlegać 22 tys. 534 podmioty, a nadzór nad nimi przejmie KNF.

TAK JESTTAK BĘDZIE
Działalność w formie okienka kasowego mogą prowadzić osoby fizyczneDziałalność taką będą mogły prowadzić tylko podmioty posiadające osobowość prawną
Brak nadzoruNadzór KNF
Nie trzeba posiadać kapitałuKonieczność posiadania kapitału założycielskiego w wysokości 20 tys. euro, 50 tys. euro lub 125 tys. euro (w zależności od rodzaju usług).
Działalność bez zezwoleniaPotrzebne zezwolenie KNF
Okienka kasowe nie potrzebują ubezpieczeniaObowiązek posiadania gwarancji bankowej lub ubezpieczenia

Zapłata podatku będzie możliwa tylko w punktach, które uzyskają stosowne zezwolenie. I co ważne - tylko wówczas po uiszczeniu podatku, nasze zobowiązanie wobec fiskusa wygaśnie. Z kolei terminem dokonania zapłaty podatku będzie dzień wpłacenia należności w biurze usług płatniczych lub instytucji płatniczej.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~elka

bardzo podoba mi się pomysł oddawania krwi razem z płaceniem podatku

! Odpowiedz
0 0 ~JednoosobowyVATowiec

Też będzie można płacić w okienku?

! Odpowiedz
0 0 ~qwe

Czekam na mobilne punkty poboru podatków. Dla zwiększenia opłacalności można je połączyć z obowiązkowym krwiodawstwem.

! Odpowiedz
0 0 ~qwe

Super. W ramach przyjaznego państwa można również ustawić na przystankach tramwajowych automaty do poboru podatków i innych danin. Toż to otwiera nowe możliwości. Generalnie można pomyśleć o jednym okienku w którym będziemy mogli oddać nie zrabowane jeszcze przez administrację Tuska dochody.

! Odpowiedz
0 0 ~Michał

Ciekawe czy markety również same za siebie podatek zapłacą bo skoro będą miały tak blisko to nie widzę problemu dla którego miałyby to robić w innym kraju gdzie mają dalej?

!
Polecane
Najnowsze
Popularne