REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Podatek cukrowy wraca pod obrady Sejmu

2020-07-21 10:06
publikacja
2020-07-21 10:06
Podatek cukrowy wraca pod obrady Sejmu
Podatek cukrowy wraca pod obrady Sejmu
/ Sejm RP

W czasie pandemii prace nad opłatą cukrową zostały odłożone. Sejm zajmie się nią w środę na posiedzeniu plenarnym – wynika z informacji przekazanych PAP przez Ministerstwo Zdrowia.

Sejm w połowie kwietnia miał głosować w sprawie uchwały Senatu, jednak odłożył prace z powodu epidemii. Jak przekazał PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, ustawa wraca teraz pod obrady Sejmu.

"W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis – chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 r." – wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Ustawa wprowadza zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, m.in. opłatę cukrową i związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml tzw. małpki.

Zgodnie z tą ustawą przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia mają być zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-procentowej, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-procentowej i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-procentowego.

Ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Planowanym terminem wejścia w życie ustawy był 1 lipca 2020 roku.

Senat 13 marca odrzucił tę ustawę. Podczas debaty senatorowie KO podnosili kwestie konsultacji ustawy z przedsiębiorcami. Zwracali też uwagę na potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy, żeby wobec pandemii nie obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
maciek_rosol
WIECIE CO JEST GRANE.. PiS wprowadza nowe standardy legislacyjne. Zmienia termin wejścia ustaw w życie, które jeszcze nie zostały przyjęte.
alm1956
No mamy hit! Wczoraj cichaczem PiS zmienił termin wejścia w życie podatku cukrowego! Pewnie będą chcieli przepchnąć ustawę i od stycznia mamy podatek.
hossabessa
A tak obiecywali, że nie będzie nowych pdoatków. Jak to możliwe?!
kryzysio
To przecież nie jest podatek, to jest opłata.
maciek_rosol
Takie działania to przecież murowany wzrost bezrobocia.
colombo12
Rząd oskarża dziś cukier o zło tego świata. A jutro? Sól? Olej słonecznikowy?! Czas skończyć tą paranoję!
nostsherlock
Kiełbasa wyborcza się skończyła, prezydent wybrany, no to wracają do wymyślania nowych podatków (jak to stare partyjniaki bez godności)
shadow_xx
Co mówił Vateusz podczas kampanii prezydenckiej? Duda jest gwarantem niepodnoszenia podatków. [sic!]
sturmbannfuhrer_brunner
Jest to prawda. Mniej więcej na przykładzie poniżej.

- Kochacie niskie podatki?
- To się świetnie składa, mam dla was 5 nowych niskich podatków!
stachsgh
Witam !!
No to się dopiero zacznie... i tak będzie https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki