REKLAMA

Podatek cukrowy przyniesie wzrost cen

2020-11-20 06:55
publikacja
2020-11-20 06:55
fot. Evan Lorne / Shutterstock

Tylko 25 proc. Polaków wierzy, że nowa danina pomoże w walce z otyłością czy alkoholizmem. Negatywnie ocenia ją 60 proc. badanych - wynika z badania agencji Zymetria zamieszczonego w piątkowej w "Rzeczpospolitej".

Gazeta, powołując się na badania agencji Zymetria, informuje, że 50 proc. Polaków ocenia, że skutkiem podatku będzie poprawa sytuacji budżetu, a jego koszt poniosą i producenci, i konsumenci. Co piąty badany deklaruje natomiast, że ograniczy picie słodzonych napojów, a niemal połowa zapowiada, że zmieni zwyczaje związane z napojami, np. zastąpi je takimi z mniejszą zawartością cukru. Z kolei 31 proc. nie chce wprowadzać żadnych zmian.

"Sześciu na dziesięciu Polaków negatywnie ocenia wprowadzenie podatku cukrowego. Tylko 25 proc. jest zdania, że efektem tego będzie spadek otyłości wśród dzieci. W przypadku dorosłych oczekiwania pozytywnych rezultatów są jeszcze mniejsze – tylko 19 proc. zgadza się, że nowe regulacje spowodują spadek otyłości wśród dorosłych Polaków" – mówi cytowana przez "Rz" Barbara Krug, partner zarządzający w Zymetria.

Gazeta zauważa, że "jeszcze mniej osób wie, że nowy podatek obejmie także alkohole, czyli tzw. małpki, a więc małe butelki". "Słyszało o tym 46 proc., zaś wśród nabywców tej kategorii – 61 proc." - czytamy.

mchom/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
magic_zone
taki sam wzrost cen przyniosą masowe podwyżki podatków lokalnych jak ten wprowadzony właśnie przez Trzaskowskiego w Warszawie o podwyżce podatku od nieruchomości, o podwyżkach cen wody czy ekstremalnej podwyżce cen za śmieci, tylko że o tym jakoś tak "zapomnieli" napisać
dziki_losos
To prawda - każdy wzrost podatków powoduje wzrost kosztów, a zatem spadek marży lub wzrost ceny dla konsumenta. Tylko nie ma sensu się obrażać na redakcję Bankiera, że w artykule o podatku cukrowym nie wspominają o opłacie za wodę czy śmieci, bo to osobny temat i już były o nich inne artykuły.
stachsgh
Witam !!
Dobrze wiemy, że przyniesie wzrost cen oraz niestety to -> https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki